Усилвателя ми прави проблеми!

Харесах си един усилвател дали става?
Съобщение
Автор
papi92

Усилвателя ми прави проблеми!

#1 Мнение от papi92 »

Направих тази схема (втората от 07 декември).

Нямам забележки към него с изключение на една: От време не време се чува едно пукане на големи интервали (около 1 секунда). Проверих няколко пъти схемата, не е объркана. Единственото което ми идва на ум е краините транзистори MJE2955 и MJE3055 съм ги заменил с дарлингтон TIP142 и TIP147. Може ли да е от тях?

Ще съм много благодарен, ако помогнете! Благодаря!

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Усилвателя ми прави проблеми!

#2 Мнение от radev »

А дали не идва от входа на усилвателя?пробвай с друг източник-кабел.

papi92

#3 Мнение от papi92 »

Изчистих пукането, но забелязах още един проблем, със сигурност е моя грешка, но не мога да я открия: работи само десния канал през двете стъпала, левия никакъв го няма! Буксата на входа е читава.

Аватар
h1ho
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Юли 18, 2007 12:00 am
Обратна връзка:

#4 Мнение от h1ho »

papi92 написа:Изчистих пукането, но забелязах още един проблем, със сигурност е моя грешка, но не мога да я открия: работи само десния канал през двете стъпала, левия никакъв го няма! Буксата на входа е читава.
Провери ли дали неси направил от деснят вход да ходи към двете стъпала а от левия на никаде.

papi92

#5 Мнение от papi92 »

проверих го, не е от там. Всеки по отделно свири, но заедно се самовъзбужда. От захранването ли е, защото е малко слабичко?

D.Kolev

#6 Мнение от D.Kolev »

è êàê òàêà ñå ñàìîâúçáóæäà, ÿ ñè ïðîâåðè ìàñèòå è âðúçêèòå.

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от radev »

Шунтирай ценера с кондензатор :wink: и няма да се самовъзбужда.А пропо какви са филтровите кондензатори.

papi92

#8 Мнение от papi92 »

Ето кандензаторите и трафа. 4700uF / 63/72V.

radev написа:Шунтирай ценера с кондензатор :wink: и няма да се самовъзбужда

Самовъзбужда се само когато са закачени двата канала. Аз нямам ценер, когато започнах "проекта" още я нямаше тази схема в страницата. Ето я: Изображение

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Stefan Stefanov »

Трафчето е плачевно ...
С него и 1 канал не можеш да захраниш!

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#10 Мнение от Dimitar Atanasov »

То че е слабо трафчето - слабо е ама и така трябва да тръгне. Макар че сега като се замисля може да не му стига тока за да осигури тока на покой на двата канала. А той между другото колко е - трябва да е някъде около 70-100 ма. Другото нещо е да махнеш дарлингтоните, или поне да ги смениш с двойка транзистори, Дарлингтоните имат една такава склонност да се самовъзбуждат амо има нещо което не е наред. Ако сложиш 2SA 3281 /2SC 1302 или каквито бяха там мисля че ще стане.

Но като начало сложи по едни мощни 5-10 ома в рамената на захранването (и на двата канала) и кажи как е. Когато са заедно. Предполагам че ще работи. Тогава прсто му осигури читаво захранване, и махни дарлингтоните.

papi92

#11 Мнение от papi92 »

Тия дни ше ходя да си взема транзистори. сложих дарлинготоновете, щото нямах друго за момента. Имам само MJE3055, нямам MJE2955 (тия дни трябва да го доставят). MJE3055 са 10А, 60V, 75VV. Ще е по-добре ли, ако вместо тях сложа нещо по мощно?

Аватар
radev
има опит
има опит
Мнения: 196
Регистриран на: Съб Окт 13, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от radev »

papi92 написа: Ще е по-добре ли, ако вместо тях сложа нещо по мощно?

Не същото ще си е,не са виновни транзисторите за това че се самовъзбужда,а и няма да изкараш кой знае каква мощност.А и защо си махнал най-добрата част от схемата,поне дифа щеше да работи що годе добре, но ти си знаеш.

papi92

#13 Мнение от papi92 »

Смених захранването и транзисторите, вече всичко си работи идялно. Благодаря за помоща! :)

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта