QUAD 405-2 (истински) и изгорели RCA 17556 (H 8306)

Харесах си един усилвател дали става?
Съобщение
Автор
Аватар
pkuzmanov
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

QUAD 405-2 (истински) и изгорели RCA 17556 (H 8306)

#1 Мнение от pkuzmanov »

Здравейте!

Първо искам да кажа, че съм очарован от чудесния форум, който си имате тук. Нов съм, не съм технически грамотен но въпреки това се надявам, че няма да подминете моят проблем!

Сега на въпросът. Притежател съм на усилвател QUAD 405-2, съвсем истински, но с проблем - не работи единия канал. По-точно изгаряше бушончето в момента, в който бъде заменено с ново. Чуваше се само едно "пук" в колоната и бушончето се стопяваше. Тъй като не знаех за този чудесен форум, а и нямам познати, които да се интересуват от аудио/електроника, дадох усилвателя в първия сервиз, който намерих тогава.

След около месец ми го върнаха "оправен", като освен него, ми изсипаха и в шепата два транзисора - RCA 17556 (H 8306). Резултатът - работеха и двата канала, но единията свиреше чувствително по-силно от другият, а като цяло мощността и качеството на звука бяха силно занижени.

Събрах смелост, и "вдигнах капака" за да видя какво са сменили. Ами на пръв поглед всичко си беше на мястото, само транзисторите и на двата канала бяха други - без никаква маркировка и по-стресиращото - различни.

Знам че RCA 17556 не се намират в България, затова моля ви, посъветвайте ме какви транзистори да купя и най-вече къде да отида за да ми ги сменят, без да ми извадят половината оригинални части с това. Искам отново QUAD 405-2 да гали ушите ми, моля ви, помогнете!

С уважение,
Петър Кузманов

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от Goro »

Каквито и транзистори да са ти сложили, не трябва да има разлика в усилването на двата канала. Вероятно още нещо трябва да се пипне.
По магазините има намираеми транзистори и то по-добри. Възможно е такива да са ти сложили. Върни го в сервиза за да го дооправят, защото може да е нещо сериозно и пак да изгори. Предполагам, че не са открили първопричината за повредата.
五郎

Аватар
pkuzmanov
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от pkuzmanov »

Goro написа:Каквито и транзистори да са ти сложили, не трябва да има разлика в усилването на двата канала. Вероятно още нещо трябва да се пипне.
По магазините има намираеми транзистори и то по-добри. Възможно е такива да са ти сложили. Върни го в сервиза за да го дооправят, защото може да е нещо сериозно и пак да изгори. Предполагам, че не са открили първопричината за повредата.


Благодаря за бързия отговор!

Проблемът явно е, че транзисторите и на двата канала са различни - за левия канал мисля, че са някакви руски (сигнатурата е трудно четлива, но ми се виждат символи на кирилица), а тези на десния канал са без абсолютно никаква сигнатура.

Истината е, че не искам и да чувам повече за онзи сервиз, и затова ви моля да ме посъветвате къде да го занеса.

Сега се сетих да питам и още нещо, малко извън темата: При включване на контролният модул QUAD 34, всички сигнални диоди светват едновременно, и докато не натисна някой от бутоните за избор (CD бутонът в моя случай) - отворен е входът за грамофон (Phono). Не съм сигурен дали това е нормално поведение, или е проблем, който е довел до пробивът на крайните транзистори, или пък се е получил като следствие.

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: QUAD 405-2 (истински) и изгорели RCA 17556 (H 8306)

#4 Мнение от npn »

Заместителя е MJ 15003 .А в сервиза ги питай дали имат сервизната схема на твоя усилвател.Съмнява ме ,че някой е работил само по инстинкт.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

marantz19

#5 Мнение от marantz19 »

Абе отиваш в сервиза и вдигаш луд скандал, ама когато има мнооо клиенти вътре. Това е. Работи със сигурност :D

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Кой е този сервиз?

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivo_Hristev »

Проблемът е че дори и да вдигне скандал човекът надали ще има резултат. Те толкова си могат......
Трябва някой меркалия да го захване тоз усилвател....

Аватар
pkuzmanov
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от pkuzmanov »

Ivo_Hristev написа:Проблемът е че дори и да вдигне скандал човекът надали ще има резултат. Те толкова си могат......
Трябва някой меркалия да го захване тоз усилвател....


Можеш ли да ми препоръчаш сервиз или дори частно лице, което да се наеме качествено да отремонтира усилвателят ми?

Благодаря предварително!

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Goro »

http://iquebec.ifrance.com/quadfranco/schemas/amp_405.jpg
За втората модификация е променена само защитата. Има 2 малки платчици.
五郎

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#10 Мнение от Fenkiller »

pkuzmanov написа:
Ivo_Hristev написа:Проблемът е че дори и да вдигне скандал човекът надали ще има резултат. Те толкова си могат......
Трябва някой меркалия да го захване тоз усилвател....


Можеш ли да ми препоръчаш сервиз или дори частно лице, което да се наеме качествено да отремонтира усилвателят ми?

Благодаря предварително!

Напиши от къде си и биха ти препоръчали сервиз/човек за помощ!
:wink:
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
pkuzmanov
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от pkuzmanov »

Fenkiller написа:
pkuzmanov написа:
Ivo_Hristev написа:Проблемът е че дори и да вдигне скандал човекът надали ще има резултат. Те толкова си могат......
Трябва някой меркалия да го захване тоз усилвател....


Можеш ли да ми препоръчаш сервиз или дори частно лице, което да се наеме качествено да отремонтира усилвателят ми?

Благодаря предварително!

Напиши от къде си и биха ти препоръчали сервиз/човек за помощ!
:wink:


Пропуснал съм да отбележа, че съм от София...

mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

#12 Мнение от mitaka »

Няма смисъл да го мъкнеш по сервизи, където не знаеш на какъв пишман техник ще попаднеш. По-добре помоли някои софиянец от форума да ти помогне с ремонта. Поне ще ти го поправи с качествени подбрани компоненти, освен това при добро желание би могъл да ти го доработи до последната официална ревизия. Мод-а не е особенно сложен но, пък е изключително ефективен. Понеже QUAD-a ти е сигурно на повече от 20 години желателно е профлактично да ти сменят повечето капацитети. Освен това задължително да ти сменят операциония усилвател на входа - с OPA134 напр...мисля, че ще останеш доволен от резултата.
Ей тука пускам пълната колекция от схеми на QUAD 405.

http://store2.data.bg/mitata/QUAD-405-Evolution.pdf

Виж кой е серийния номер на твоя модел за да видим коя ти е модификацията.

Относно предусилвателя QUAD34 - тоя фокус дето ти прави с входовете определено е дефект - по всяка вероятност ти е дала фира превключващата логика - един чип CD4013 или нещо от тоя род.

Между другото ми е интересно при какви обстоятелства се повреди усилвателя ти ?
Малко са тези, които знаят колко много е необходимо да се знае, за да се осъзнае колко малко знаем ....

Аватар
pkuzmanov
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от pkuzmanov »

Благодаря на всички, които се включиха в темата!

Усилвателя е наистина на около 25 години, купуван е от КореКом след намаление, доколкото си спомням за около $450. В кръга на шегата, познайте на колко години съм! :)

Причината, поради която искам да ремонтирам този ветеран, е че просто не мога да отделя пари за друг. За 25 г. усилвателя (доколкото си спомням) е ходил три пъти на ремонт. Първият път за смяна на конекторите с позлатени чинчове (по предложение на разбирач). Втория път поради липса на ляв канал. Тогава, без да знам RCA транзисторите на левия канал са били заменени с такива с означение 2N3773 и марка, чиито запазен знак не ми говори нищо и не мога да дешифровам.

Третото ходене на сервиз съм описал в тази тема - този път десния канал направи проблем. При какви обстоятелства - не знам. Колоните (KEF Koda III) са здрави. Първоначално не успях да установя какви транзистори са сложени на мястото на изгорелите RCA-та за десния канал, но с помощта на фенерче успях да разчета сигнатура ON MJ15024 Mexico.

Да обобщя: в първият пост по темата, ви бях подвел, че транзисторите които сега са сложени на двата канала нямат сигнатура. Това не е вярно. За левия канал са 2N3773, а за десния - ON MJ15024 Mexico.

За третото ходене в сервиза ми взеха символична сума, така че за скандали и рекламации дума не може да става.

mitaka, серийния номер на усилвателя е: 64496 . Ако имаш предвид някой член на форума от София, който би се наел с ремонта и ъпгрейда на моят QUAD, моля те кажи кой е, че да се свържа с него. Предполагам, че ти също би могъл да се справиш, но теглото на усилвателя обезсмисля изпращането му по куриери и т.н.

Още веднъж благодаря на всички, взели присърце моят проблем!

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Ремонт

#14 Мнение от Kiril Kirilov »

http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... opic&t=110

Ето ти линк към темата, пусната от човека, който му е изкъртил всички зъби на този топологичен подход.
Може да ти го приведе в оригинален вид и звучене.
А ако не те е страх да видиш колко е дълбока заешката дупка, може да ти вгради същата топология с отстранените и недостатъци, които има, заради ограниченията на елементната база от началото на 70-те години.

Резултатът е забележимо по-добър. Той е притежавал с години точно оригинален Куад 405 Марк 2. Ако те интересува допълнително инфо, звънни му...

mitaka
има опит
има опит
Мнения: 174
Регистриран на: Нед Ное 07, 2004 1:00 am
Местоположение: гр.Чирпан
Обратна връзка:

#15 Мнение от mitaka »

pkuzmanov написа:... серийния номер на усилвателя е: 64496 . Ако имаш предвид някой член на форума от София, който би се наел с ремонта и ъпгрейда на моят QUAD, моля те кажи кой е, че да се свържа с него. Предполагам, че ти също би могъл да се справиш, но теглото на усилвателя обезсмисля изпращането му по куриери и т.н.


Значи си на 7-ма ревизия. До 10-тата (последната) трябва да се добавят 10-ина чарка и да се махнат още толкова ... :wink:

Понеже преди време поръчвах оригинални крайни транзистори 2SD424 на Тошиба за моя QUAD - с които се оказа, че си свири най-добре.

http://store2.data.bg/mitata/2sd424.jpg

Ако при ремонта се наложи смяна на крайните транзистори (което мисля, че е желателно) има налични 2 двойки подбрани за продаване - обади се за да те свържа с човека който ги продава.

Стига да има време и мотивация :wink: , човека който ти е предложил Кирилов е точно този който ти трябва ...

Ами това е - успех с ремонта - когато всичко е готово да пишеш дали ти харесва подобрението в звука !!!
Малко са тези, които знаят колко много е необходимо да се знае, за да се осъзнае колко малко знаем ....

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта