помощ за усилвател клас-а

Харесах си един усилвател дали става?
Съобщение
Автор
Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#1 Мнение от Rusin Atanasov »

Освен траф си намери и яки радиатори. Клас А се слави както с големия си звук така и с голямата си отдадена температура. Ще ти трябват и по-голямо количество капацитети. Поразрови се из форума Даниел Петров има разработки на такива усилватели еднотактни и с двуполярно напрежение и с необходимите пояснения и снимки. Можеш да разгледаш и класическите схеми на Джон Лесли Хууд и Хирага с техните подобрения. Ако трафа ти е само един то по-добре е ако вторичните ти намотки са отделни за да можеш да реализираш "независимо" захранване за двата канала.
Последно промяна от Rusin Atanasov на Вто Окт 02, 2007 9:48 am, променено общо 2 пъти.

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: помощ за усилвател клас-а

#2 Мнение от npn »

vasgonzo написа:имам траф 2*20в доста як може би около 8-9 ампера екраниран.искам да реализирм някоя схема клас-а усилвател.не искам големи мощности 20вата на канал са предостатъчни.ако някои ми предложи някоя изпитана като КАЧЕСТВО съм му много,много благодарен.

По-добре това-http://www.tcaas.btinternet.co.uk/jlheslfig1.gif
Как съм го направил аз;
-Q4,5,6- ВС560с
-Q3-BF336 (малошумящ)
-само с една двойка крайни при ток на покой 1.7,пробвах и с 2,2А,ама много грее,а нямам по-големи радиатори
-Радиатори 4х1000см^2
-шунтирай електролитните с по 100 нано
-Може да експериментираш и с това накрая http://neonknight.hit.bg/highout_amp.htm
резултат-много приятен бас(като памук),доста ясни среди високи
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
vasgonzo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 29
Регистриран на: Пет Апр 20, 2007 12:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#3 Мнение от vasgonzo »

смятам че за кондензаторите 4*6800 мф. ште са достатъчни за радияторите ако трябва ще сложа отделен траф за вентилаторче

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#4 Мнение от npn »

vasgonzo написа:смятам че за кондензаторите 4*6800 мф. ште са достатъчни за радияторите ако трябва ще сложа отделен траф за вентилаторче

ако няма да те дразни шума му. :HMguit
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
vasgonzo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 29
Регистриран на: Пет Апр 20, 2007 12:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#5 Мнение от vasgonzo »

вярно не се замислих за това,имам възможност ще намеря големи радиятори

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

SCHEMA

#6 Мнение от Kiril Kirilov »

Може да опиташ и това:

http://bgaudio.org/modules.php?name=For ... pic&t=6770

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

#7 Мнение от Sylis »

vasgonzo написа:смятам че за кондензаторите 4*6800 мф. ште са достатъчни за радияторите ако трябва ще сложа отделен траф за вентилаторче


Щом се хвърляш на усилвател клас А това ме кара да мисля че търсиш нещо по балансирано и качественно.От друга страна искаш да слагаш и вентилатор,което пък е недопустимо за една система от висок клас.Мое мнение,никой не е длъжен да се съобразява с него ;)

Edit:20 W клас А усилвател = Х кг алуминий?

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#8 Мнение от Rusin Atanasov »

Sylis написа:
vasgonzo написа:смятам че за кондензаторите 4*6800 мф. ште са достатъчни за радияторите ако трябва ще сложа отделен траф за вентилаторче


Щом се хвърляш на усилвател клас А това ме кара да мисля че търсиш нещо по балансирано и качественно.От друга страна искаш да слагаш и вентилатор,което пък е недопустимо за една система от висок клас.Мое мнение,никой не е длъжен да се съобразява с него ;)

Edit:20 W клас А усилвател = Х кг алуминий?


Подкрепям Sylis, това е КЛАС А и си иска своето за да ти даде звученето, което търсиш. Такива компромиси с вентилатори и малки радиатори са недупостими. Сложи си големите радиатори и мощният траф и изпълни прецизно избраната от теб схема и едва тогава можеш да очакваш ГСЗ :D Успех!

Аватар
vasgonzo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 29
Регистриран на: Пет Апр 20, 2007 12:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#9 Мнение от vasgonzo »

със сигорност няма да сложа вентилатор :) чакам да ми доставят големи радиятори с електролити ELNA 4броя *6800микро-фарада свалени от някакъв инвертор когато ги видя тогава ще преценя,но вентилатор не!

Аватар
vasgonzo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 29
Регистриран на: Пет Апр 20, 2007 12:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#10 Мнение от vasgonzo »

отделно имам транзистори 2ск1518 на хитачи,дали ще мога да ги включа в усилвателя

Sylis
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 661
Регистриран на: Пон Юни 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Лясковец (София)
Обратна връзка:

#11 Мнение от Sylis »

vasgonzo написа:отделно имам транзистори 2ск1518 на хитачи,дали ще мога да ги включа в усилвателя

Подбирай си внимателно компонентите както в самия усилвател така и в цялата система,защото определящия фактор доколко е добра една система зависи от най-лошия и компонент ;)
Не прави компромиси и крайния резултат ще е добър

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#12 Мнение от npn »

vasgonzo написа:отделно имам транзистори 2ск1518 на хитачи,дали ще мога да ги включа в усилвателя

2sk1518 не е за аудио,макар и на Хитачи,виж дата шийта.
А за експерименти е друг въпрос.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от Kiril Kirilov »

vasgonzo написа:смятам че за кондензаторите 4*6800 мф. ште са достатъчни за радияторите ако трябва ще сложа отделен траф за вентилаторче


Грешиш, че ще са достатъчни 2*6800uF на канал...
Приготви се поне с по 40-50 хиляди микрофарада на канал...

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#14 Мнение от Rusin Atanasov »

Vasgonzo, коя схема си избра ?
Бих те посъветвал първо да си изградиш концепцията в/у която ще лежи усилвателя ти. А именно кутия или моноблокове, захранване, топология на връзките м/у платките и др.
Направи първо захранването и то като е готово почни с крайното стъпало. След като настройш всичко е ред на най-сладката част и най-пипкавата, абе здрави нерви се иска - проба на компоненти. Ще чуеш как звучат различните пасивни и активни елементи и ще трябва да ги настроиш по твой слух и предпочитания. Усилвател не се прави ей така просто хващаш траф, събираш диоди и кондери , налепяш крайното с големите радиатори, букси и разни копчета и хоп.....защо не свирел усилвателя пък уж нали бил клас А.
А като си направиш усилвателя одисеята не свършва до тук, ще трябват и подобаващи кабели, източник, озвучителни тела и стая :) иначе как ще настройваш накрая.
Ни най-малко искам да те отчая с поста ми, просто с това, което си се заел ако го направиш както трябва ще останеш приятно впечатлен от звученето :smt023
Из форума има много хора правили усилватели в клас А и ще ти е полезно предполагам ако се поразровиш малко да прочетеш реални впечатления и да видиш снимки на готови изделия.

Аватар
vasgonzo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 29
Регистриран на: Пет Апр 20, 2007 12:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: SCHEMA

#15 Мнение от vasgonzo »

Kiril Kirilov написа:Може да опиташ и това:

http://bgaudio.org/modules.php?name=For ... pic&t=6770

мисля да пробвам с този но след като зглобя захранването и видя радияторите които чакам

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост