Профилактика на интегрален усилвател.

Харесах си един усилвател дали става?
Съобщение
Автор
Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Профилактика на интегрален усилвател.

#1 Мнение от Илия »

Здравейте. Нов съм във форума и се надявам да не съм сбъркал раздела.

Не съм някакав лют аудиофил но реших да събера някаква нормална система за музика , че саундбара на телевизора ме побърква. Та каквото намерих на една ръка разстояние втора употреба купих и доволно няколко седмици си слушам. Всъщност не много доволно защото се оказа , че има проблем с източниците и то от световен мащаб но това е друга тема.

Първоначално взе да ми се губи и пращи левия канал при ниски нива. Първо търсех причините извън усилвателя но се оказа от него. Не можах да разбера дали е от баланса или от усилването. Както и да е реших да не се занимавам (защото ме мързонти и си имам други занимания) и само да му почуквам потенциометрите но нещата съвсем се влошиха. В следствие на това по пълнолуние на пияна глава реших да го разкостя и да му направя специален ритуал с изопропилов спирт и да богопомажа нещастните 23 годишни „врътки“ с teslanol oszillin.

Пращенето в канала се оправи и даже си внушавам , че и високите са по-детайлни. Тоест звука е ОК уж. Това което ме притеснява и искам съвет е за кондерите. Има две отделни платки за входовете. На едната има РИАА плюс два линейни входа. По нея има кондензатори с по дълги изводи на които се вижда нещо като зелена сулфатизация на кристали. На другите платки електролитите са запоени плътно до основата на текстолита и не се вижда нищо подозрително. Течове на електролит не се вижда нито подути капачки но се замислих дали макар и да ми звучи много благо старчето е в отлично здраве и дава това което е давал преди 20 години.
Усилвателя е ниско бюджетна серия на марката и лъха на евтино от него и не вярвам да са вложили материали първо качество. Повечето кондери са на марката TAICON което на мен нищо не ми говори но не са на 105 градуса а на 85 което за мен не е радост. Големите филтри са по 8200 на 63 аудио серия на NIPPON CHEMI-CON.

Основната ми дилема е ако сменя кондерите на двадесет и няколко годишен усилвател дали ще има чуваем ефект. Въпреки годините сътстоянието на платките е като да е използван няколко години не активно и съм убеден , че аз го отварям за първи път. Та да поръчвам ли кондензатори и какви да са за сигналните вериги и за филтриращите.Ако да какви и защо да са такива. Искам обяснение защото с аудио техника съм се занимавал като ученик преди около 30 години (вероятно защото не всички имаха долари за Кореком) и имам големи празноти.
Определено не ми се занимава но ако препоръката е да се прави профилактика ще помоля и за ключови думи с които да търся схема или някакво сервизно , че то като го разбутам ще трябва и офсета да прогоня а и не знам тока на покой колко да е.
Мммммда ще трябва и нови тримери за тока да поръчам , че стари открити кокалясали тримери никой не може да ме накара да пипна.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Марка и модел на усилвателя?

Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#3 Мнение от Илия »

SANSUI AU-X417R не е нещо особено но моите ОТ явно го предпочитат пред Technics SU-V570PXScap и стерео ресивер на Сони. Имам няколко комплекта ОТ и вероятно ще придобия още някой и друг винтажен амп но този определено мисля да го задържа. Нещо като хоби започна да се заформя вероятно заради носталгия по младоста.

Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#4 Мнение от Илия »

Привет на всички. Решиш в предвид възраста да проведа профилактика. За кондензаторите май няма да получа насоки с какви да ги подменям ама може би някой ще може да ме насочи за ESR meter . Не търся най евтиния вариант нито нещо професионално което да вади сертификат на измерванията. Просто да е практично ,измерванията да са коректни и да не е излишно оскъпено.Няма конкретен бюджет.


Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#6 Мнение от Илия »

Заглеждал съм ги тия играчки преди повече от година но ми се сториха малко странни да им имам доверие на показанията. Прекалено много китайска функционалност за пет копейки. Някак си не се връзва. Всъщност почти нищо не струват и поне от любопитство ще поръчам. Все някакви еталони за сравнение ще намеря. Ако има големи разминавания ще търся нещо до около 50 евра а ако си струва и до 100.
Благодаря за предложението. Ако имаш подобна джаджа ще се радва на някакво мнение.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#7 Мнение от Stefan Stefanov »

Това си е проект с отворен код, който китайците го използват и го продават. Може да го намериш в Интернет, ако ти се занимава.
Би трябвало да е с достатъчна за случая точност.

Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#8 Мнение от Илия »

Ами аз преди време ги поразгледах нещата имаше с различни фърмуери и първоначелното стартиране се правеше с шунт и кондензатор. Тия по-новите може и да не са така. Поне ще проверя транзисторите дали са добре подбрани по двойки в каскадите.

Трябва да намеря и подходящ магазин да поръчам кондензатори , че от ибея тия артикули ги няма с безплатна доставка и с транспорта за всеки отделен артикул цената става неоправдана.
Навремето търсехме кондензатори на Panasonic и Nichicon ама от тогава много вода изтече. И те бяха с различни класове на качество и температурно натоварване. Доста неща са ми изветрели вече а и доста са променени.

Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#9 Мнение от Илия »

Stefan Stefanov написа:Това си е проект с отворен код, който китайците го използват и го продават. Може да го намериш в Интернет, ако ти се занимава.
Би трябвало да е с достатъчна за случая точност.

Отделих прекалено много време да проуча модели и версии които се предлагат на пазара.
В общи линии съществени разлики в точността на отчитане при моделите няма независимо от ядрото и какъв кварц са сложили.

Капацитета се измерва с точност от 50% до 15% като от малки към големи стойности точността се подобрява.
При ESR пак има подобна тенденция за подобрение от ниски към високи стойности ама тук за проценти не може да се говори. ESR на 2.2 микрофарада е 5 пъти занижен от реалното , това са 500%.
Индуктивностите 25% до 10% с нарастване на стойността.
Коефициент на усилване при транзисторите плава с над 20% , а съставните нито може да ги определи нито да ги измери.

Моля поста да не се разбира като плюене по продукта. Продукта е интересен и забавен и никой не се опитва да излъже някой и да му се приберат паричките. Проверих над 50 продавача и никъде в описанието не е упоменат някакъв клас на точност или да се претендира за такава. Така че каквото е описано това се продава. :lol:

Най-евтиния използваем китайски LCR meter който открих е UNI-T UT612 за 120евра.

Ще търся по-евтини варианти или нещо втора употреба марково но има риск зареден кондензатор да е опаткал апарата , а не знам как да поискам гаранция.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#10 Мнение от Stefan Stefanov »

За какво ти е цялата тази гимнастика?
Заложи на доказани марки кондензатори и сменяй малко по малко, докато слушаш разликите.
От моя скромен опит - колкото по-малко електролити има по пътя на звука (който включва и захранването!) - толкова по-добре.

Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#11 Мнение от Илия »

Напълно си прав! Няма никакъв практически смисъл.

Кондерите ще ги сменя тотал защото са от една серия и там където има видимост на изводите има образувани зелени кристали.Тоест някакво изпускане на електролит има и няма какво да го мисля. Времето ми е кът и не искам да разглабям 100 пъти.Затова искам да направя всичко на веднъж влключително да прогоня офсета и тока на покой. Нормално е за всичките години да са мръднали малко.
Имам голямо затруднение да открия сервизно упътване. Точния модел е Sansui AU-X417R.

Моля някой да помогне защото ми се изчерпаха идеите! Изтеглих за AU417 (който е с две петилетки по-стар) но няма нищо общо. Изтеглих AU-X517R с надеждата да има разлики само по захранването. Крайното на пръв поглед е подобно но преампа , тембър блока и управлението на входовите е съвсем различно.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#12 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Тонкоректорът на AU-X517R е поставен в обратната връзка на крайното стъпало - решение, което никога не съм харесвал.
Същото ли е в AU-X417R?
Честно казано, аз не бих инвестирал скъпи кондензатори в подобен усилвател.
Например Rubycon ZL серията (поръчват се от Farnell) биха били подходящи - надеждни и с приличен звук.

Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#13 Мнение от Илия »

Привет!

Благодаря за споделената информация. Да си призная даже не знаех , че има такова схемно решение тонкоректора да е в обратната връзка. Моя случай е почти 100% такъв защото се зачудих защо окабеляването на коректора е закачено изцяло към ампа и никакъв кабел към платката с входовете.
За кондензатори мислех да търся NIHICON MUSE PB за сигнални и FG за захранващите вериги. Просто тези съм запомнил че стават. За цени нямам представа кое как е но не мисля , че между няколко качествени избора разликата разликата в цената за шепа кондери ще е чувствителна.
За сега не мога да издиря схема и да си направя опис какво да купувам. Ще трябва пак да разкостя всичко и да му отделя нужното време да го разуча. В предвид скромния ми опит ще отнеме време а усилвателя в момента го ползвам активно и драма да го разкачам и закачам многократно.
Ще купя друг усилвател за да мога тоя да си го копая с кеф на спокойствие.

Ще съм благодарен да споделиш защо не харесваш тонкоректора да е в обратната.

Поздрави.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#14 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Общата обратна връзка е деликатно място в един транзисторен усилвател. От значение е качеството на компонентите, с които е реализирана и разводката и по самата платка.
Идеята в тази верига да се поставят един куп елементи, включително потенциометри, а в твоя случаи - и електролитни кондензатори, води не само до влошаване на звука, а и до понижена надеждност. Усилвателите с такъв тонкоректор често са известни като "унищожители на тонколони".
Най-добре свирещите тонкоректори (ако въобще са нужни такива) са реализирани като пасивна схема, буферирана на входа и изхода и задължително с възможност за изключване.
За кондензаторите - предложих Rubycon ZL като звуково неутрални и най-надеждни.
Nichicon Muse FG понакога добавят излишна яркост на звуковата картина.
Ако питаш мен, аз бих подменил само окислените кондензатори с Rubycon и бих си слушал усилвателя.
За копаене бих си взел някакъв друг - класическа добре свиреща машина с налично сервизно описание, която да си струва труда и средствата за възстановяване (а защо не и ъпгрейд). Мога да дам не една идея...

Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#15 Мнение от Илия »

Привет на всички!

Убиец на колони звучи доста притеснително. Предполагам се получава някакво самовъзбуждане в обратната връзка? В тая връзка нещата при Техникс където един усилвател е в обратната връзка на друг усилвател не е ли опасно? Питам защото имам и такъв?
Относно ъпгрейд приемам всякакви идеи. По принцип знам , че смяна на кондери няма да има някакъв УАУ ефект и искам да се сдобия с по- висок клас амп. което от своя страна не е гаранция за по- добър краен резултат. В смисъл че не всеки амп си пасва с телата. До скоро мислех обратното. Една техника като не може значи толкова си може , има техническа спецификация и там си е написано какво може. Да ама не , оказа се че на HECO Aurora , Elementa 300 и CELAN Revolution 3 , паспортните данни са едни и същи като цифри но свирукат различно. И трите са двулентови 8 инчови букшелфи с цени 350 , 700 и 1300 евра за чифт.

В моя случай искам някакви по-оптимални резултати за тела на FOCAL GMLab HORUS 715. Казвали са ми че тия тела са ала бала ... с малки дифузьори и трябва нещо по-яко. По стечение на обстоятелствата пробвах JBL L100 (това е нов модел). Страхотни тела и звук но при мен на слушателското място бас няма. Баса е в банята на десетина метра чак огледалото над мивката иска да избяга. А пробата с Magnat Transplus 1500 беше катастрофа.
Всъщност имам акустически проблем. Целта е да озвуча 9 квадрата като от едната страна е арка с коридорче 5 квадрата а от другата е арка към кухнята около 15квадрата. Няма как да пробвам всичко пък и не е необходимо . Помещението е 9 квадрата плътно мебелирано и Фокалите с преден порт са оптимални в моите очи. Та с какво си пасват тия Фокали нямам идея но съм сигурен ,че с подходящ амп. ще си разгърнат потенциала.

ПС. Ако разглеждаме нещата като система ... най-важния фактор за качеството от нея е помещението.

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта