Профилактика на интегрален усилвател.

Харесах си един усилвател дали става?
Съобщение
Автор
Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#16 Мнение от Rumen Suvandjiev »

При Техникса най-вероятно става дума за контрол на сервото.
Параметрите, публикувани от производителите, не могат да ти помогнат да прецениш как свири даден компонент.
Преди всичко, те са оскъдни, неясни и най-често неверни.
Измерванията са помагало на конструкторите при създаване на дадено изделие, но дори и тогава крайният резултат се пеценява на слух.
Ако въпросните Focal ти харесват и се вписват най-добре в акустиката на помещението ти, няма защо да ги подменяш.
За конкретен усилвател трудно мога да ти дам съвет, защото не познавам озвучителните ти тела. Най-добрият начин е, ако имаш такава възможност, да пробваш колкото може повече усилватели с твоите колони.
А иначе ако ти е интересно да правиш експерименти с кондензатори, NAD C320BEE е отличен полигон за действие - пълен е с електролити, някои от тях- по пътя на сигнала, като всичките са китайски за смяна.
BTW, Ако си фен на Sansui, в момента тече ауицион за AU-519
https://www.ebay.de/itm/Sansui-Verstark ... Sw~cFcuC6X
Има сервизно и много хора са си играли с рекап на тази машина:
https://www.aussieaudiomart.com/details ... s/1673808/

Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#17 Мнение от Илия »

Здравейте и благодарности на всички за насоките.

При мене има нещо като развитие относно разни проби и отделно се сдобих с още три усилвателя.

Yamaha AX-492 , Denon PMA-925R и Studio Standart by FISHER СА-2221.
Ямахата е с безупречен външен вид но с липсващо дистанционо. За съжаление не изкарва звук който да ми хареса с телата които имам , дори и с едни букшелфи на Ямаха което ме учудва. А лоуднеса въобще не ми стана ясно в какви положения е използваем. Звучи остро и няма чуваем бас. Тоест баса или хич не се чува или като дам корекция от тембър блока пак не се чува но започват да дрънчат мебелите. Абе не се получават нещата и до момента не можех да си представя , че може да е и толкова зле. Всъщност тезата за пасването на тела с усилватели също я възприемах несериозно защото все пак затова има тембър блок с който да се коригират разминаванията.

Както и да е да минем към Денона. Външно е зле , за радост в невидимите части , лицевия панел има малка деформация в дясната част която е относително голяма но от пръв поглед незабележима. Но най важното е , че с Фокалите които имам се получи любов от пръв поглед. Разкошен звук в целия диапазон и трудно мога да си представя , че друг усилвател може да изкара нещо повече от тях. С Ямахите също се разбира добре но не е нещо впечатляващо.

Най-интересен е Фишера. Това е ретро дизай с бял алуминиев панел със слята стрелкова индикация произведен 1979 или 80-та и е с изключително запазен външен вид. Много компактен и красив една идея по-висок от стандартен ЦД пейяр но затова пък маломощен, около 25 на 8 ома. С красотата до тук . Включвам го и нищо не светва но релето щтракна. Звук няма от време на време се мъчи някой от каналите да прерърка.
Като го отворих вътре джунгла от прахолия. Зглобката е абсолютно ремонтно не пригодна. Както и да е почистих промих и смазах всичко и Фишера оживя. Фокалите ми са две и половина подово стоящи тела и с тях на ниска мощност вади много приятен и интересен звук но определено няма сила да ги клати и като поусиля нещата стават като дум бокс от Сони.
Изненадата дойде като пробвах букшелфите на Ямаха. Тия мъници изкараха убийствен саунд. Направо пребиха многоуважаваните Фокали. 40 годишния Фишер на хартия не е нищо особено като характеристики по съвремените критерии и не съм очаквал това което се получи но го отдавам на случайност. Технически всеки компонент е добър но явно има много трудна съгласуваност между тях като например изходен инпеданс ,обратни връзки , кросовъри и ....

Сега имам два въпроса единия свързан с Фишера. Осветлението на индикацията естествено беше изгоряла. Оказаха се две 8 волтови 200 миливатови лампи с диаметър 5 мм по една от всяка страна. Успях да намеря 8 волта 150 миливата на 4 мм. По принцип вършат работа но оригиналните имат син филтър който представлява синя силиконова шапчица. На едната ламла успях да я сваля но на другата се беше опекла и се разпадна. Не си падам по-синьото но изглежадаше добре само , че от другата страна липсва цветния филтър и идикацията прелива от синьо към бяло. Което ме накара да махна филтъра и сега индикацията слети бяло което въобще не ми харесва.Моля за някакъв съвет как да реша проблема с цветността защото в момента не се сещам за практично решение .

Вторият ми въпрос е за вече придибития усилвател от Ямаха. Имам усещане , че това желязо дето свири така остро и няма чуваем бас има потенциал но аз няма компетенция с какво да го съгласувам. Та въпроса е по принцип усилвателите на Ямаха с какви озвучителни тела си пасват?
Поне да се опитам да я чифтосам успешно , че се дразня да е самотна.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#18 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Лампички за Фишера - в TME.
Въпросната Ямаха така си свири. Ако не ти харесва - продай я.
Ако целта на занятието не е да изкупиш за проба всичката скрап наоколо, подходът е следният:
- Пооправяш акустиката на помещението, доколкото ти позволяват обстоятелствата.
- Избираш според бюджета си най-подходящите озвучителни тела за това помещение.
- Избираш най-подходящият усилвател за въпросните тонколони.

Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Профилактика на интегрален усилвател.

#19 Мнение от Илия »

Благодаря за насоките. Горе долу може да се каже , че съм ги изпълнил и съм придобил някакъв опит и собствено мнение.Освен това съм придобил и някои излишни неща. Като сменя жилището ще взема по-висок клас тела но до тогава най-съществената придобивка ще е някоя играчка с Dirac Live технология а може и направо стъпало с вградени модули. Чакам първите сериозни ревюта и отзиви за NAD и ARCAM. На изложението в Мюнхен имаше и други много интересни неща но не чак толкова практични и ефективни в моите очи.
Dirac Live е доста нова переспективна технология и очаквам всички големи играчи в индустрията да се включат и да представят свои модели. От тая гледна точка ми се ще да поизчакам известно време. Иначе за който има постоянен интерес към това увлечение си е бездънна яма за пари. Сега оглеждам за мрежови филтри ама сигурно инпулсивно ще купя нещо друго.

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта