Влияние на дампинг фактор и кабели за честоти под 50Hz?

Харесах си един усилвател дали става?
Съобщение
Автор
jorodimov
чете
Мнения: 1
Регистриран на: Чет Апр 11, 2019 8:02 pm
Местоположение: Димитровград
Обратна връзка:

Влияние на дампинг фактор и кабели за честоти под 50Hz?

#1 Мнение от jorodimov »

Здравейте колеги, в процес съм на изграждане на домашен аматьорски кино салон в моето таванско помещение, което за мое щастие е около 100кв.м с комин в средата, където е и най-високата точка на тавана - 4м. В най- ниската е около 1.20м. Стените са по голи тухли, а тавана е по дървени греди, смятам да не ползвам гипсокартон никъде след като направя изолация на стените и тавана с каменна вата, защото в момента съм супер доволен как звучи всичко. Системата е супер начален стадий, защото не исках да влагам пари в техника, докато не разполагам с добре "свирещо" помещение. Нисък клас ресийвър Pioneer, 4 броя OT Alesis Monitor One MKII - по 1 за ляв и десен канал и 2 последователно свързани за център, задните са някакви Thunder за присъствие. За ниски честоти ползвам домашно правени колони - 2х100 литра кутии с 12" драйвери Radimex ASCP1256, усилвателя е някакво старо профи стъпало с пасивно охлаждане, което свързвам от SUB Pre-Out изходa на ресийвъра, който реже всичко над 150hz и допълнително с двоен 31 бандов еквалайзер Phonic MQ3600 между тях, доизравнявам успешно ниските честоти, защото имах разлика в около 3 децибела между 35 и 50 херца. Благодарение на голямото помещение съм разпожен далеч от стените, комина е 1.5 метра зад мен, колоните са на 2.3м от предната стена, субовете са на около 6 метра от мен в ъгъла като са на 1 метър от самия ъгъл (Наслада в голямо помещение). В момента ми звучи доста равно и съм адски доволен от резултата, постигнат с нищожни средства и благодарение на помещението, защото преди него съм сменил поне 10 без никакъв успех в овладяването на резонанса и дупките и пиковете в ниските честоти. Сега Alesis-а спокойно и равно слиза до 50 херца, а суб-овете поемат от там надолу до 35-37. Та сега въпроса, усилвателя за суб-овете го усещам слаб, на пикови моменти клипира и смятам първо да сменя него. Естествено искам направо да скоча на SVS Ultra или PSA V3611, но..... Тъй като ще е временно решение усилвателя, не искам да давам много пари за него - под 1000лв втора употреба. Но има ли смисъл да влагам повече пари, ако го ползвам само за честоти от 35 до 50 херца, доколкото знам по скъпите усилватели с по-висок дампинг фактор, по-добре контролират драйвера, по бързо звучат оттам по ясно и така. Същото важи и за кабелите, колкото по-дебели и по-къси - по висок дампинг, но нужен ли ми е. Това е разбираемо за честоти над 70 херца и определено ще чуя разликата там, но под 50? Ще чуя ли разлика от някое стъпало 200лв и 1000лв в някоя сцена със земетресение от филм? Ако не, тогава само мощността ли остава моята главна цел, колкото по мощен успея да намеря за парите, толкова по добре, защото в моя скромен опит, колкото по малко се товари усилвателя, толкова по-добре контролира пиковите моменти без голяма промяна в THD? Или все пак има значение във филтрите, кондензаторите и качеството на частите на усилвателя? Защото си мисля, че 1 профи стъпало 2х500 Crown примерно, което няма изобщо да се товари с моите ОТ, ще му изключа вентилатора да не шуми, ще му отворя капака да се охлажда или ще дам да му монтират допълнителен пасивен радиатор ако се наложи (което ме съмнява) и ще съм адски доволен. Клас AB или Клас D би ми свършило по добра работа? Все си мисля, че AB свирят по добре, но се избягват защото в профи сферата се иска иконимия и лекота (за пренасяне). Или съм в огромна грешка? Дано съм се изразил ясно, кое ме тревожи и ще съм благодарен за някое мнение, засега целта ми е просто с малко средства да постигна максималното, след време като това ми стане приоритет, ще започна с ъп-дейт на техниката, засега е важен екрана и по-силен усилвател за ниските честоти, към другото нямам оплакване. Никога не съм тествал колони с 2 различни усилвателя и никога не съм чувал разлика. Единственото нещо, което редовно тествам е слушалки и мониторни активни колони, където спокойно мога да сваля едните и да сложа другите и да чуя мигновенната разлика, но с усилвателите винаги ми е било налучкване. Благодаря

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Влияние на дампинг фактор и кабели за честоти под 50Hz?

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Според мен най-добре е за събуфърите да се купят усилвателни модули за вграждане.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Влияние на дампинг фактор и кабели за честоти под 50Hz?

#3 Мнение от Kiril Kirilov »

Дъпминг фактора защо е параметъра, през който преценяваш как ще звучи системата ти?
Просто я слушай внимателно. Ако трябва да избираш усилвател 2-ра употреба, купи го с уговорката да го чуеш и да го върнеш. Ако с един търговец не става, друг ще го направи.

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта