Искам да модифицирам тонкоректора на Pioneer А-109

Харесах си един усилвател дали става?
Съобщение
Автор
jmulju
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Фев 04, 2019 1:30 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Искам да модифицирам тонкоректора на Pioneer А-109

#1 Мнение от jmulju »

Здравейте,
Купих си едно усилвателче Pioneer А-109 с цел слушане на съвременна поп музика.
Прилично се държи машинката с оглед бюджетния клас и претенциите към нея, но я използвам със старички колони, които са отворен обем, но си искат малко коригиране на ниските и особено в областта под 100Hz с оглед музиката, която ще се слуша. Изследвах оригиналния тонкоректор и констатирах, че честотната лента в която работи корекцията на баса е от 80Hz до 280Hz, ако не греша.
На мен обаче ми се ще да сваля този диапазон малко надолу, за да получа по-ярко суббасово усещане, вместо гъгнене, с наличния материал. Пробвах колоните си с усилвател с активен тонкоректор на 35Hz-65Hz и резултата беше приятен. От цифров източник с еквалайзер също се получава добре, когато повдигна най-ниския диапазон - 32Hz. Не става обаче, когато съм на тунер или CD, а не искам да давам пари и за еквалайзер.
Познавам доста схеми на еквалайзери и тонкоректори, които съм правил в миналото, но тази на Pioneer нещо не мога да я схвана, особено в НЧ участък с този транзистор. С усилвателя явно е организиран смесител, на който на инвертиращия вход се подава + корекция, а на неинвертиращия - корекция от избирателния двуполюсник. Ако не се лъжа, честотата на Treble се определя от R759 и C757. Обаче на Bass дали е от R761 и C759 или участва и R765 и C 763 ми убягва.
Моля, ако някой може да обясни как точно работи или ако не му се занимава, просто да ме посъветвате чрез промяна на коя R-C група ще сваля надолу честотата на НЧ корекция.
Прилагам снимка на схемата на тонкоректора, направена от Service manual-а на усилвателя.
Предварително Ви благодаря за вниманието!
Приятна седмица на всички!
Прикачени файлове
Pioneer A109 Bass-Treble.jpg

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Искам да модифицирам тонкоректора на Pioneer А-109

#2 Мнение от Kiril Kirilov »

Увеличи С759 на 0.63Микрофарада. Ако не ти хареса, вдигай по малко нагоре и слушай. Може спокойно да отидеш накъм 1Микро.

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта