Избор на ресийвър

Харесах си един усилвател дали става?
Съобщение
Автор
joromnt
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Дек 06, 2016 4:47 pm
Местоположение: Монтана
Обратна връзка:

Избор на ресийвър

#1 Мнение от joromnt »

Здравейте колеги по страст :)
Заглавието е показателно. Търся да закупя ресийвър, с цел използването му за:
- усилване на звука от ТВ по време на гледане на филми
- слушане на радио.
Ще го използвам за две колони, стоящи, дървени, трилентови. Още не са закупени, нямам конкретни параметри за тях.
Не държа на конкретна марка/модел.
Гледам и нови, чета мнения тук там обаче че за ниския ценови клас си струва да се гледа и употребяван ресийвър... Но, реших да попитам за мнение хора който са способни и начетени в конкретната област.
Не съм глух, различавам звуците, не съм безхаберник. Но бюджета ми е скромен, и по-скоро бих дал 500 лв за колони и 200 за ресийвър, отколкото обратното. Въпреки ниския праг искам да наблегна на качеството на звука, няма да озвучавам стадион, а стая 20 кв.м.

dancoo
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 129
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 1:26 pm
Местоположение: около София
Обратна връзка:

Re: Избор на ресийвър

#2 Мнение от dancoo »

Неангажиращ съвет - Търси стерео усилвател, не ресивър. По възможност го чуй преди да го платиш. Мощността на усилвателя зависи от избора на колони така, че първо си изясни какви ще са колоните (чувствителност и импеданс) и после им търси приличен усилвател. За 2 колони - стерео усилвател, няма нужда от ресивър и има вероятност да свири по- качествено. Успех.
One speaker to rule them all.

joromnt
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Дек 06, 2016 4:47 pm
Местоположение: Монтана
Обратна връзка:

Re: Избор на ресийвър

#3 Мнение от joromnt »

Има логика в съвета кое да е първо, благодаря.
За разлики в свиренето обаче не съм сигурен. Предполагам че към чистия усилвател добавят модул за тунер и резултата е ресиивър най-общо казано.
Идеята за проба я одобрявам. Но не ми е ясно как да стане. По моя край такава техника само в техно веригите, по една бройка от модел. И ще го пусна на някакви колони, ще чуя как грачи, но това няма да отговори на драмата как ще грачи вкъщи... Въобще, изобщо не ми е ясно как да стане прилично цялата процедура.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на ресийвър

#4 Мнение от Kiril Kirilov »

Ако купуваш втора употреба или нещо, направено от някой ентусиаст... ще можеш да го чуеш...
ИЗключително важно е да си вземеш най-добрите възможни колони. Там и трябва да ти е по-голямата част от сумата за харчене. Усилвателя след това ще го слушаш на тях. А ако купуваш от някой магазин за втора употреба (не ми се коментират опциите в съвременните техно-магазини), най-вероятно ще можеш да чуех и колони и усилвател едновременно...и може да си ги харесаш...

joromnt
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Дек 06, 2016 4:47 pm
Местоположение: Монтана
Обратна връзка:

Re: Избор на ресийвър

#5 Мнение от joromnt »

Ако трябва да съм честен, колоните искам да са нови. Ако не са, поне да са в оригинален вид. За ръчно произведените ще си замълча, понеже имам известни провали в тая област и се научих че това не е просто да сглобиш сандък и да пъхнеш говорител... :oops:
Бихте ли дали съвет, кое да предпочета?
Radimex.jpg
1. Техническа характеристика
Честотна лента 40 - 20kHz
Чувствителност 89+/-3dB
Мощност 75W
Импеданс 8Ω
Материал HDF
Говорители
2x6.5" - Нискочестотен
5" - Средночестотен
3/4" - Високочестотен
Размери (В x Ш x Д)mm 950 х 220 х 285 mm
Тегло 12.0кг
Magnat.jpg
2. Техническа характеристика
Ленти: 3
Акустично оформление: фазоинверторен тип
Акустично излъчване: монополярно
Състав на комплекта: 2 високоговорителя
Мощност:190 Вт
Максимална мощност: 380 Вт
Чувствителност: 92 дБ
Импеданс: 8 Ом
Тип на говорителите: динамически
Тип ВЧ-говорител: куполен
Честотна лента: 19 Hz-40KHz
Препоръчителна мощност на усивателя(мин.):30 Вт
Препоръчителна мощност на усивателя(макс.):380 Вт
Позлатени куплунзи:✔
Тип на куплунзите към усилвателя:винтови
Материал на корпуса:MDF
Крачета:✔
Предпазна решетка:✔
Ширина:215 мм
Височина:990 мм
Дебелина:313 мм
Тегло:17кг

Първото предложение не е сериозно, но не очаквах да видя такъв вид колона :)

dancoo
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 129
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 1:26 pm
Местоположение: около София
Обратна връзка:

Re: Избор на ресийвър

#6 Мнение от dancoo »

Първите съм ги слушал, абсолютно за нищо не стават. Вторите не съм ги чувал, но не вярвам да са нещо особенно.
One speaker to rule them all.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на ресийвър

#7 Мнение от Rumen Suvandjiev »

joromnt написа:За ръчно произведените ще си замълча, понеже имам известни провали в тая област и се научих че това не е просто да сглобиш сандък и да пъхнеш говорител...
Моделите, които си харесал, са точно сандъци с пъхнати в тях говорители. Наистина - не са ръчно производство, а сякаш са правени с краката.
С твоя бюджет можеш да се включиш единствено втора ръка за entry-level прилични букшелфи - B&W DM-601, Acoustic Energy AE100, 101, Dali Zenzor 1, Epos M12...

joromnt
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Дек 06, 2016 4:47 pm
Местоположение: Монтана
Обратна връзка:

Re: Избор на ресийвър

#8 Мнение от joromnt »

Е,както казах, първото предложение не е сериозно. Просто ми попадна и ги споделих.
Интересното е че има разни кучета китайски в нета за по двеста лв комплекта, дето според характеристиките си са доста прилични. Друг е въпроса, че нито мога да ги видя, нито да ги чуя в Монтана...
Вторите са Magnat, предлагат ги Елимекс/има такъв наличен в града/ но нямат този модел. Произход Германия??? Но пък имат 30 видя караоке сандъци... Постнах ги тук, понеже ме привлече високата чувствителност и 19-те херца долен праг. Де да зная, на хартия не звучат лошо :oops:
Това го чопнах от проспект на Magnat за въпросния модел:
2 x 6.5“ woofer
6.5” midrange
1” dome-tweeter

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Избор на ресийвър

#9 Мнение от velinski »

Magnat свирят отвратително, изработени са отвратително и изглеждат отвратително. Това са хвърлени пари.

За твоя бюджет аз бих взел стъпало Sony ES или QS (TA-FA30ES, TA-FA3ES, TA-FB940R, TA-FB930R, TA-FB920R) или оригинален английски Audiolab (8000S или 8000A) + хубави буукшелфс от списъка на Ручо по-горе (бих добавил в списъка и B&W DM602, KEF Coda 8 и KEF Coda 9 - последните са стоящи)

Отделно си купуваш само тунер за 50 лева и си готов. И без това долнопробното качество на частните радиостанции не заслужава повече от 50 лева инвестиция в тунер.

Последваща стъпка след това - събираш пари за хубави кабели.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на ресийвър

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

joromnt написа: Произход Германия???
................
Постнах ги тук, понеже ме привлече високата чувствителност и 19-те херца долен праг.
Стига да се намери кой да повярва на такъв абсурд.
joromnt написа: Де да зная, на хартия не звучат лошо :oops:
Ами тогава си разпечатай само хартията. Защо ти е да плащаш за другото?

Приятелю joromnt, както навсякъде другаде, така и в аудиото, всяко нещо си има цена.
Ако наистина искаш хубав звук, не се доверявай на картинки и писаници, а на съветите на хора, които искат да ти помогнат безкористно.

joromnt
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Дек 06, 2016 4:47 pm
Местоположение: Монтана
Обратна връзка:

Re: Избор на ресийвър

#11 Мнение от joromnt »

Здравейте и честита Коледа на всички :heart:

Благодаря за съветите. Не мислете че не чета, или че не възприемам. Напротив!

Купих си един ресиивър на първо време да има нещо. Пише че работи с 8-16 ома говорители, значи търся поне 8 омови.
back_STRDH130.jpg
sony_str-dh130_audio_video_receiver.jpg
Зная че не е кой знае какво, но съм ограничен от мястото. Дълбочината на шкафа ми е 30 см, и от всички дето разглеждах само Сони пасват на дълбочина. Понеже по стаята още се работи, ако се сдобия с нов шкаф/много вероятно!/, ще търся и нещо по-прилично.

За колоните съм до никъде. Чета и оставам с впечатление че е най-хубаво аз да си направя.
Какво мислите за преправяне на колони Тъндър? Закупуването им само за кутий и смяна на говорите и филтри?
Дайте идея за марка говорители който да се използват? На доста места чета че кутийте им са добри, и при добър подбор на говорители/филтри ставали много прилични колони. Така поне ще зная че говорителите са нови и не би трябвало да имам проблеми след това с мустаци, мембрани и т.н. ...

И не на последно място - кабели? За колони с мощност 50-80-90W 2,5мм или 4мм ? Тук в мрежата има само от тоя силиконовия...
Разположението ми е кофти, очертава се единия кабел да ми е поне 6м, а другия 2м. Това проблем ли е, понеже различната дължина обуславя различно съпротивление, а оттук и различен пад на напрежение в кабелите на двете колони? Чета и за bi-wire връзване, но него ще го нищя според зависи от колоните, че ако са само с два конектора няма как да се осъществи.

Поздрави :)

vassils
чете
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Ное 30, 2016 7:49 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Избор на ресийвър

#12 Мнение от vassils »

Не знам дали са внесени в България, но Elac B5 и Elac B6 звучат много прилично за цената си. Ако моят бюджет беше 500 лв. щях да взема тях.

А относно кабелите - аз когато съм ползвал подобен вид ресиивъри не съм успявал да чуя разлика между кабели. За първи път чух разлика между кабели при доста по-качествена система. Има няколко поста в раздел "Кабели и Конектори" със съвети за евтини кабели.

joromnt
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Дек 06, 2016 4:47 pm
Местоположение: Монтана
Обратна връзка:

Re: Избор на ресийвър

#13 Мнение от joromnt »

Може ли да се вярва на надписите по колоните че примерно Eltax, Cat, AEG, Clatroniks и т.н. са произведени в Германия? Въобще, това критерий за качество ли е? Тея Cat втора ръка започват от сто кинта, а претендират за яката работа според продавачите си...
Maranz , Quadral ?
Като студент притежавах два броя Амфитон и усилвател ЧасПром. Бях най-мразения човек в общежитието хахаха.
Сега като седя и ги гледам тея празни и смешни кутийки /масово китайски/ нещо започва да ме чопли носталгия по тея симпатяги, а и видях на едно място нови такива... Или да си купя нещо да дрънка, а междувременно да си подготвя едни за сглобяване че ми попаднаха интересни проекти с Visaton....

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на ресийвър

#14 Мнение от Rumen Suvandjiev »

joromnt написа:Какво мислите за преправяне на колони Тъндър? Закупуването им само за кутий и смяна на говорите и филтри?
Поставянето на качествени високоговорители и филтри би струвало поне два пъти колкото ще платиш за въпросните Тъндъри.

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта