Препоръчайте усилвател за 4 колони, 40-100W

Харесах си един усилвател дали става?
Съобщение
Автор
anrieff
чете
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 11:51 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Препоръчайте усилвател за 4 колони, 40-100W

#1 Мнение от anrieff »

Здравейте,

сетъпа е следния - имам две двойки колони, от различни марки, и им търся усилвател, който да може да ги храни и да има следните функции:

- избор кои колони да звучат; идеално би било None, A, B, A+B да има като конфигурации.
- Headphone out - да мога да слушам само на слушалки.
- Корекция за сила между двете двойки (всичките са 4 ома, но по-старите Hi-Fi колони са осезаемо по-слаби от другите - едни новички монитори на Alesis). Т.е., все едно Front-Back balance.

Ето например, нещо като този Rotel RA-10 ще ми свърши работа, но той няма третата функция. То не, че не мога да запоя един мощен 1Ω резистор по пътя към колоните, но е доста грозно решение.

Та - давайте предложения. Не държа на марка/мощност/лампа/дистанционно/ново/старо. Предпочитам да се вместя в 200-300 лева, но може и малко повече.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте усилвател за 4 колони, 40-100W

#2 Мнение от Nanko Rusev »

Който и да е нормален съраунд ресийвър от последните 10 години - пускаш го на режим 5 канално стерео с център = off.

Ще можеш да слушаш само предния чифт или и двата. Ако има опция за а/б на предните, ще може да пускаш 5-канално с Б, така ще слушаш само задните.

Ще можеш да добавиш и суб, и да срежеш един от двата чифта да не свири баса.
Ще има и вграден DAC.

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте усилвател за 4 колони, 40-100W

#3 Мнение от kromuilis »

На изискванията ти отговаря всеки усилвател, който има възможност за 2 чивта тонколони.
На цена около 200лв има доста прекрасни стари машини. Само трябва да е сигурно, че поддържат 4 ома в режим 2+2.
За домашен усилвател, който има предно-заден баланс обаче не съм чувал до сега.
Вместо да действаш с резистори, не може ли да играеш с размяна на местата на предните и задните и изобщо с разположението им в помещението?

anrieff
чете
Мнения: 8
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 11:51 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте усилвател за 4 колони, 40-100W

#4 Мнение от anrieff »

kromuilis написа:Вместо да действаш с резистори, не може ли да играеш с размяна на местата на предните и задните и изобщо с разположението им в помещението?
За съжаление стаята ми е малка и няма къде толкова да ги разбутам, че да има ефект. Освен това, near field monitor-ите звучат добре само фронтално. Всякакво друго разположение ще им повлияе негативно на звученето.
Принципно има и друго решение - мога да взема просто още един усилвател :)
Така ще имам пълен контрол. Но като недостатъци - ще заема още повече място, и няма да мога да увеличавам volume-то едновременно.

Мога да говоря и с един приятел да ми направи домашна изработка с изискваните параметри, само дето ще е грозно и малко спартанско, иначе също е вариант.

kratunko
чете и пита
чете и пита
Мнения: 53
Регистриран на: Нед Ное 11, 2012 12:14 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте усилвател за 4 колони, 40-100W

#5 Мнение от kratunko »

Чувал съм ,че за режим А+В не се препоръчват 4 омови тонколони . И на усилвателите отзад пише минимум 8 ома ,за да не се претоварват. Имал съм съвременен ресивър и като му включа 4 колони той си разпределя звука между предните и задните ,както намери за добре и в крайна сметка звука не ми допадна. Купих 2 ресивъра ONKYO TX-7900 те са по-стар модел ,но са с по-качествени компоненти и не загряват много ,така че могат да стоят един върху друг. Не ползвам дистанционно, усилвам си всеки колкото си искам ползвам и баланса му. Така постигнах желаният ефект, но след това пак се върнах на 2 колони ,защото каквото и да правех по-добър звук от 2 тонколони поставени на подходящо място не можах да постигна- за слушане на музика става въпрос .

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте усилвател за 4 колони, 40-100W

#6 Мнение от kromuilis »

kratunko написа:каквото и да правех по-добър звук от 2 тонколони поставени на подходящо място не можах да постигна- за слушане на музика става въпрос .
И правилно, поздравления :)

stoqn55
чете
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Ное 10, 2013 10:11 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте усилвател за 4 колони, 40-100W

#7 Мнение от stoqn55 »

Или два усилватела от една и съща марка . Които спокойно ще командваш с едно ДУ >

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Препоръчайте усилвател за 4 колони, 40-100W

#8 Мнение от kromuilis »

Едва ли. В масовият случай волумето се командва от механично серво, което само при случайно благопредразположение остава в синхрон с това на втория усилвател, след няколкодневна употреба.
Сиреч, аз не бих заложил на този вариант. По-скоро бих си слушал нормално стерео.
А между другото, авторът на темата, може да сподели как са се развили нещата при него.

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта