Питане за централна тонколона

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
Bai Bradan
чете
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Окт 17, 2018 2:10 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Питане за централна тонколона

#1 Мнение от Bai Bradan »

Здравейте
Питането може и да е глупаво и темата да иде в коша, но все пак ще се опитам да задам въпроса си.
Идеята ми е да си направя централна тонколона от наличните празна кутия, два НЧ и един ВЧ говорители. Има филтър, но той няма да да се ползва.
До колкото знам, импеданса на цялото ОТ зависи от импеданса на говорителите в него. Въпросът ми е - може ли да се проектира филтърът на тонколоната, така че импедансът й да отговаря на 6 ома ако използваните говорители са:
2 басови по 8 ома, паралелно свързани (HIVI BG5N)
1 брой високочестотен 8 ома - незнайни параметри, освен имеданса

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Питане за централна тонколона

#2 Мнение от Kiril Kirilov »

Всичко може по принцип. Прочети това:

http://bgaudio.org/modules.php?name=New ... icle&sid=3

От тази кратка статия ще разбереш как сам да си направиш нужното и че теоретичното проектиране в повечето случаи води до посредствени резултати, ако не се експериментира.

Bai Bradan
чете
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Окт 17, 2018 2:10 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Питане за централна тонколона

#3 Мнение от Bai Bradan »

Благодаря. Прочетох го, но не разбрах много. В кайна сметка на мен ми трябва схема на филтър, който да ползвам с говорителите които имам. Тук:
thumbnail_1493716868_b.jpg
попаднах на схема с говорители подобни на моите, с изключение на ВЧ говорителя, но това не е проблем, тъй като винаги мога да закупя друг. Проблема е, че крайния импеданс на тонколоната от линка по горе е 4 ома, а на мен ми трябва - 6 ома. Та въпросът ми е: Може ли с добавяне на подходящи елементи да се повиши крайният имеданс на озвучителното тяло? Или е необходимо да се проектира изцяло нов филтър за съответните говорители и крайни параметри на тонколоната? Все пак, ако някой, който разбира от смятане на филтри, нека се изкаже по въпроса. Ще съм благодарен, ако някой удари едно рамо.

Не успявам да добавя линк
Схемата е от сайта на exproject - Swans 610C KIT

ПП
Намерих проект с подобни говорители, пак на HI VI. Но крайния резултат е пак 4 омова тонколона, а на мен ми трябва 6 ома
mtm.jpg

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Питане за централна тонколона

#4 Мнение от Kiril Kirilov »

Идеята на статиятя е да ти помогне, като разбереш че с готови филтри няма да се получи.

Bai Bradan
чете
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Окт 17, 2018 2:10 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Питане за централна тонколона

#5 Мнение от Bai Bradan »

Благодаря още веднъж. Това с готовите филтри, че може да не стане, ми стана ясно. Оказва се, че не ми е по силите да се занимавам с изчисления и проби, за това ще се търси готово решение - фабрична централна тонколона с 6 ома импеданс. Още веднъж, благодарности за вниманието.

Аватар
toroid
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 882
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Питане за централна тонколона

#6 Мнение от toroid »

Защо държиш да е 6 ома центъра? При всички случаи и 8 ома вършат работа, дори и по-добра.

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта