Bluetooth колонки

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
Georgi
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Ное 11, 2016 4:55 pm
Местоположение: Лондон
Обратна връзка:

Bluetooth колонки

#1 Мнение от Georgi »

Здравейте на всички от този форум!
Преглеждайки темите, не съм съвсем сигурен, че съм на точното място, защото не срещнах подобна тема, но все пак реших да се консултирам с по-опитни от мен.
Преди няколко месеца реших да си взема bluetooth колонка. След доста ровене из интернет почти всички следи водеха към JBL Xtreme, като едно от най-добрите съотношения цена/качество.
За съжаление, когато я чух на живо останах меко казано разочерован от звука на "прехвалената" колонка.
И аз, като един "виден" дърводелец, реших да запретна ръкави и да сътворя нещо значително по-добро. Естествено, бих искал този проект да отговаря на личните ми нужди, а именно:
- да е компактен;
- да е със сравнително качествен звук (поне като Wharfеdale Diamond 9.1);
- да е модулен;
- да е мобилен.
Приложения:
- като компютърни колонки;
- като саундбар под телевизора;
- да може да се използва за не твърде многолюдни партита (барбекю, рожденни дни и т.н.);
- да може да се използва на открито и със собствено захранване.
Май доста се размечтах :lol: .
Нямам много опит с подобни проекти, като изключим ученическите ми експетименти с ЧасПром и Унитра (по-младите едва ли знаят за тези "водещи" марки на соц-HI-FI техниката), но реших да следвам моята си концепция, а именно:
Реших да е от 3 модула - две двулентови колонки, които да се закачат (и откачат) за средния модул - усилвател с батерии.
За самия усилвател избрах този модел: Sure electtronics 2 x 50 Watt 4 Ohm Class D Audio Amplifier with Bluetooth 4.0 APT-X - JAB2-50 (AA-JA32171) има доста добри отзиви за него, а и предлага всичко необходимо.
За колонките мисля да използвам 5,5 - 6,5 литрови кутии, с форма на неправилна шестоъгълна призма, направени от MDF 12mm. Бас говорител Мonacor SPH-100C и пищялка Мonacor DT-101SK , разделени на около 2kHz, с бас порт D35mm/L170mm. Според теоретичните изчисления (WINISD) долната честота би трябвало да е около 55Hz. Не успях да намеря по-подходящ 4 инчов говорител от SPH-100C, а не бих използвал по-голям размер.
Бих искал да знам: някой използвал ли е посочените по-горе говорители и дали има по-добри от тях за проекта ми? Освен това доколко изчисления обем на кутиите е верен?
Бих приел всякакви разумни мнения и съвети. Благодаря!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Bluetooth колонки

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Аз като (все още) начинаещ дърводелец бих ти предложил това:
http://www.bgaudio.org/forums/viewtopic.php?f=16&t=4083

Не стават за големи партита, но се държаха доста прилично с LM2875 с около 20W в офис с 10-20 души.
Може би за двор ще им трябва подкрепа откъм баса.

Georgi
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Ное 11, 2016 4:55 pm
Местоположение: Лондон
Обратна връзка:

Re: Bluetooth колонки

#3 Мнение от Georgi »

Благодаря за бързия отговор и предложението. Бях прегледал темета ти още предната вечер. Идеята ти за хорните е много добра.
Преди това мислех да направя система с два широколентови говорителя + един 6 инчов суб, но размерите ме възпряха да продължа проекта. Затова минах на двулентови - бас и пищялка.
Всъщност как се държи Fostex-а при по-ниски честоти? Струва ми се, че при тази доста висока резонансна честота и ниска амплитуда (все пак говорим за широколентов говоеител) би имал затруднения с басите. Предполагам,че хорната компенсира това в твоя случай.
При избраната от мен форма на кутиите съм се опитвал да избягвам паралелните стени и острите ъгли. Но това ме ограничава да използвам вътрешни модификации като TL или хорни. Така че смятам да остана на варианта с бас порт.
Имам съмнения отосно избора си на говорители. Би ли погледнал характеристиките им и искам да знам мнението ти доколко са съвместими с проекта ми? Не мога да ти дам линк (като нов юзър), нито да закача PDF.
Monacor DT-101SK
Monacor SPH-100C
Благодаря предварително!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Bluetooth колонки

#4 Мнение от Stefan Stefanov »

Хорната с паралелни стени е по-добра от басрефлекс с непаралелни стени.
Пробвай някой проект (в сайта има много такива) и ако ти липсва бас, може да си добавиш събуфер. Според мен при фиксирани размери хорната ще разбие всяка друга конструкция.

Georgi
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Ное 11, 2016 4:55 pm
Местоположение: Лондон
Обратна връзка:

Re: Bluetooth колонки

#5 Мнение от Georgi »

Благодаря! Ще се опитам да променя конструкцията на кутиите за хорни, но за събуфер няма как да стане защото системата няма да бъде "мобилна". Нещо за говорителите?

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Bluetooth колонки

#6 Мнение от Stefan Stefanov »

Какво не ти харесва във фостекса? Пробвано е и с Visaton FR10, но звучат по-замазано.

Georgi
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Ное 11, 2016 4:55 pm
Местоположение: Лондон
Обратна връзка:

Re: Bluetooth колонки

#7 Мнение от Georgi »

Нямам абсолютно нищо напротив Фостекса. Просто исках да знам дали е подходящ за кутия с бас рефлекс. А относно хорните - дали е по-добре да ползвам говорител с висока амплитуда или няма голямо значение? Сигурно въпросите ми са тъпи, но тази конструкция ми е тъмна Индия. Ще потърся повече информация за тези хорни

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Bluetooth колонки

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Georgi написа:А относно хорните - дали е по-добре да ползвам говорител с висока амплитуда или няма голямо значение?
Ако под амплитуда разбираш максимален линеен ход (Xmax):
За класическите заднонатоварени хорни не е необходима голяма Xmax на високоговорителя, защото малкият обем на компресионната камера и еластичността на въздуха в самата хорна възпрепятстват големия ход. По тази причина конструкторите на такива говорители наблягат на ниски звукови бобини, с които постигат по-висока чувствителност и по-широка честотна лента за сметка на по-нисък Xmax.
Принципно конструкции, при които широколоентовият говорител се налага да извършва голям ход, трабва да се избягват заради неизбежният Доплеров ефект.

Georgi
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Ное 11, 2016 4:55 pm
Местоположение: Лондон
Обратна връзка:

Re: Bluetooth колонки

#9 Мнение от Georgi »

След няколко месеца музата ми дойде и след малко промени в първоначалните ми планове вече имам готов продукт.
20170402_122756.jpg
20170402_122653.jpg
20170402_122950.jpg
И малко отвътре
20170322_102731-1.jpg
20170322_102619-1.jpg
Относно качеството на звука има още какво да се желае. Мисля да сменя усилвателя.
Някакви предложения за качествен клас D 2.1 канален за 8 омови говорители?

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Bluetooth колонки

#10 Мнение от Kiril Kirilov »

Качествен клас Д:
- Оксиморон

П.П. А за имането какво да се желае от звука - Стефан на няколко пъти опита да ти подскаже в каква посока да тръгнеш.... За да избегнеш тези събития...

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Bluetooth колонки

#11 Мнение от Stefan Stefanov »

Какви говорители ползваш? Изчислявал ли си нещо по проекта?
Виждам mdf за огъване, запълнил ли си шуплите?

Georgi
чете
Мнения: 6
Регистриран на: Пет Ное 11, 2016 4:55 pm
Местоположение: Лондон
Обратна връзка:

Re: Bluetooth колонки

#12 Мнение от Georgi »

За subwoofer съм използвал Monacor SPH-100C, а за ляв-десен Monacor SPX-20M.
Прорезите са запълнени с полиуретанно лепило. Усилвател SANWU 2.1 TPA3118.
За база на изчисленията съм ползвал WiniSD. Обем на кутията 10л (при зададени 8 заради дампинга и кутийките на малките говорители) с рефлектор на честота 45Hz.
Качествен клас Д:
- Оксиморон
Разбирам пренебрежението към този клас усилватели, но мога ли да знам енергийно по-ефективна аудио технология? Все пак темата е за bluetooth говорители.
Оценявам високо мненията ви, но мисля, че TL тонколони не са подходящи за този профил на кутията.
Всъщност, смея да твърдя, че звукът е доста добър. Не е HI-FI, а по-скоро е като звукът от слушалките ми.
Мисля, че съм възложил прекалено много на два двуинчови full-range говорители. Освен това крайните филтри на усилвателя са по-подходящи за 4 омови, а не 8 омови говорители.
Но subwoofer-а е невероятен. Ако мога да опиша звука, то той е мек и плътен като черно кадифе.
Смятам да заменя говорителите на двата канала с двулентови (бас-среди + пищялка). Така ще достигна 4 ома и ще подсиля динамиката. А от настоящите ще спретна джобен говорител.
Ще ви държа в течение, ако ви интересува разбира се.

dancoo
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 129
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 1:26 pm
Местоположение: около София
Обратна връзка:

Re: Bluetooth колонки

#13 Мнение от dancoo »

Важното е на теб да ти харесва, другото са подробности.
Не бързай да я правиш двулентова, послушай така и после ако не ти харесва променяй.
Клас Д има смисъл ако търсим някакви големи ватове и Кв, за такива малки проекти има по- добри варианти според мен.
Виж гейнклон с ЛМ1875 с читаво захранване свири доста приятно и е перфектен за малки мощности защото почти не загрява и може да минеш с малки радиатори. Освен това няма нужда и от платка, частите са малко и може да го запоиш на обемен монтаж, само си подбери добре елементната база.
С него може да пробваш и някой малък широколентов като Фостекс или друго на вкус. За без пари има Визатонки ФРС8, които са приятни за начало, но като чуеш малките фостекси и разбираш защо им е такава цената.

Поздрави и действай смело.

П.С. Чакаме те при лампите и широките ленти :) Ако съберещ gainclone ще разбереш и защо се недолюбва клас Д.
One speaker to rule them all.

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта