Selenium DH200(HM17-25E) & Eminence beta 8A

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
d.ivanow
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Пон Юли 22, 2013 6:01 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Selenium DH200(HM17-25E) & Eminence beta 8A

#1 Мнение от d.ivanow »

Следя и чета от доста време ваши и чужди форуми. Не знам това ли е правилното място за пускане на тема, но се надявам, ако не е да ме извините. Имам едно запитване към знаещите и можещи надявам се да помогнат.
Имам останали говорите от едновремешното caraudio от по младите години. Идеята ми е да си направя сателитни или по точно съраунд колонки(задни), защото така или иначе ми стоят в килера. Говорители мисля не са много подходящи, но се надявам някак си ги скалъпя.
Говорителите са Eminence Bata 8A и Selenium DH200(HM17-25E), ориентирал съм се към филтри от 2 ред. Разгледах по теми и разбрах, че прилични кондензатори са Mundorf и мисля да използвам и същата марка бубини(намотки). Проблема който срещам, е че Selenium е по чувствителен от Eminence. От тук започва моята дилема, какъв срез да направя и до колкото разбрах се поставя резистор(съпротивление) за корекция поради чувствителността на високочестотния драйвер. Прочетох на много места, но така и не разбрах какво точно трябва да се сметне. Имам и книжката на "Димитър Попянев"(Конструиране на озвучителни тела) понеже от малък има интерес към музиката ми я подари един чичко(хихи) . От толкова четене и разглеждане в главата ми стана каша. ОТ съм ги конструирал с програма Bassbox pro остана само филтрите да се съставят. Разбрах че самите филтри се до настройват на място с прослушване, но ми убягва основата.
Исках да добавя и Pdf-чета, но системата не ми позволява.
Благодаря предварително за отделеното време.

d.ivanow
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Пон Юли 22, 2013 6:01 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Selenium DH200(HM17-25E) & Eminence beta 8A

#2 Мнение от d.ivanow »

Забравих да допълня, че първоначалната ми мисъл бе срез около 3800хз. Срещнах в чуждестранни форуми, че има значение и разположението на хорната, дава различен градус на вълната. За мен стана много мътна и за това моля за малко съдействие.

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Selenium DH200(HM17-25E) & Eminence beta 8A

#3 Мнение от npn »

Срезовете, трябва да са на различни честоти, съобразени с честотната диаграма на говорителите. Ако срежеш ВЧ на 3800 херца, НЧ, като гледам, ще трябва да е на около 1000 - 1600. НЧ от втори ред, ВЧ от трети, а на ВЧ говорителя, обръщаш поляритета. Преди ВЧ, филтъра, резистор около 8-10 ома, но това ще го установиш опитно.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

d.ivanow
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Пон Юли 22, 2013 6:01 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Selenium DH200(HM17-25E) & Eminence beta 8A

#4 Мнение от d.ivanow »

npn написа:Срезовете, трябва да са на различни честоти, съобразени с честотната диаграма на говорителите. Ако срежеш ВЧ на 3800 херца, НЧ, като гледам, ще трябва да е на около 1000 - 1600. НЧ от втори ред, ВЧ от трети, а на ВЧ говорителя, обръщаш поляритета. Преди ВЧ, филтъра, резистор около 8-10 ома, но това ще го установиш опитно.
Според вас на какви херци трябва да се среже?

d.ivanow
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Пон Юли 22, 2013 6:01 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Selenium DH200(HM17-25E) & Eminence beta 8A

#5 Мнение от d.ivanow »

Моля ви колеги, дайте някакви идеи.

Аватар
npn
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 560
Регистриран на: Вто Сеп 18, 2007 12:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Selenium DH200(HM17-25E) & Eminence beta 8A

#6 Мнение от npn »

3800 и 1600 херца.
Ще иска обаче и настройка на ухо.
Орлите летят сами. Овцете се движат на куп.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Selenium DH200(HM17-25E) & Eminence beta 8A

#7 Мнение от Kiril Kirilov »

d.ivanow написа:Моля ви колеги, дайте някакви идеи.
Ето една идея. Статията е само 2 страници, но може да ти е много полезна:
http://bgaudio.org/modules.php?name=New ... icle&sid=3

Аватар
Vanio
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Selenium DH200(HM17-25E) & Eminence beta 8A

#8 Мнение от Vanio »

Предлагам ти един подход :

1. Изгради си цялостната идея за тонколоната - обем и конструкция . Незабравяй усилвателя - за тези говорители ти трябват мин 200 вата / 8 ома на канал , иначе забрави за бас , и без това този Еминес няма да даде нещо особено под 100 херца .
2. Сглоби тонколоната изцяло , без филтър .
3. Вземи един активен крос-оувър и захрани с усилвателят тонколоната - единият канал баса , другият драйвера . Усили двата канала еднакво , най-добре докрай . Задай си среза между 2,5 - 3,5 KHz (видимо за тези говорители), задай си нива на говорителите и слушай , най-добре на открито пространство . След като намериш къде ти свири тонколоната , виж си параметрите на крос-овъра - gain и честота . Вече имаш стойностите за филтъра . От елементите ха филтъра ще ти зависят загубите в него - трябва да се съобразиш с това , което ще окаже влиание върху gain-a .

Тук е мястото да спомена , че за да свири тонколоната вярно в целият си диапазон при всяко ниво на усилване ще трябва да настроиш закъснението между говорителите в крос-овъра ( delay ) и да ги разположиш на точното разтояние един от друг във височина . Без това нестава . Закъснението трябва да го съобразиш при конструирането на филтъра , а разтоянието при конструирането на обема(кутията) . За тази цел е необходимо да познаваш добре и хоната на ВЧ драйвера , която си поставил на него .

Успех :D

d.ivanow
чете
Мнения: 11
Регистриран на: Пон Юли 22, 2013 6:01 pm
Местоположение: Varna
Обратна връзка:

Re: Selenium DH200(HM17-25E) & Eminence beta 8A

#9 Мнение от d.ivanow »

Благодаря колега. За да има 200вата на колона трябва да срежа от 250хз на горе. Еминеса издържа не повече от 75вата на full range. Аз не искам да изкарват бас. Искам да си ги направя като съраунд колонки, като гледам някой филче да се чуват повечко ефекти. Говорителите съм ги слушал в комбинация на 650 вата усилвател и кросовъри(24дб) със срез 250хз и това чудо свири много. За бас имам една малка "кутийка" от 100 литра и едни 500 вата който така или иначе няма да се пускат никога дори и на половина, така, че има какво да помага за баса. Цялата идея е да се направи правилен подбор и срез на филтрите.

При отговор не цитирайте целия предишен пост!

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта