Моля за съвет - тип кондензатори за филтри

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
svilensstefanov
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 11:11 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Моля за съвет - тип кондензатори за филтри

#1 Мнение от svilensstefanov »

Здравейте,

искам/налага се да сменя кондензаторите на филтрите в тонколоните си, интересувам се какъв тип(фолиини,хартиени,керамични и пр.) са най-добрия вариант, както и кои марки ще препоръчате.

Четох доста по въпроса в чужди сайтове, и като цяло останах с впечатление че най-много се препоръчват MKP, MKT и т.н.т., но тъй като мненията не са единодушни, и рядко обосновани, питам за съвет и тук.

Държа да е нещо качествено, но не искам твърде скъпи екзотики. Би било добре да могат да се намерят в София/България, тоест без поръчка, но не е задължително.

Стойностите са:

0,15 микро (150nF)

3.0 микро

4.4 микро

Предварително благодаря!

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет - тип кондензатори за филтри

#2 Мнение от Kiril Kirilov »

svilensstefanov написа:...
Четох доста по въпроса в чужди сайтове, и като цяло останах с впечатление че най-много се препоръчват MKP, MKT и т.н.т., но тъй като мненията не са единодушни, и рядко обосновани, питам за съвет и тук...
http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... icle&sid=3

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет - тип кондензатори за филтри

#3 Мнение от velinski »

svilensstefanov написа: Държа да е нещо качествено, но не искам твърде скъпи екзотики.
За първата стойност имаш голям избор, най-качествени и евтини варианти: руски тефлонови кондензатори ФТ или стирофлексни или WIMA FKP (филм-фолио - сините)

За последните 2 стойности ти препоръчвам Siemens/Epcos MKV полипропилен в масло. Намират се стари, сваляни от захранвания, за дребни левчета. За филтри са убиец. Нови струват около 30 евро бройката.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

svilensstefanov
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Чет Фев 21, 2013 11:11 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет - тип кондензатори за филтри

#4 Мнение от svilensstefanov »

Благодаря за отговорите досега.

Колега Kiril Kirilov, тази тема съм я чел, все пак я прочетох пак, но не разбирам връзката. Нямам намерение да експериментирам с различни типове кондензатори, не мисля че ще чуя разликата, питам по-скоро кои са най-добрия тип принципно - като качество, дълготрайност и звук, и откъде евентуално да ги намеря.

velinski, малко ми е трудно да се доверя на WIMA, четох кофти неща за тях, а и не са ли китайски ? Останалите които си препоръчал( и за първата, и за другите 2 стойности) звучат чудесно, но къде мога да си намеря такива ?

Иначе в кои BG магазини да разгледам(онлайн), къде има богат избор, освен Комет и Конрад, там вече съм гледал?

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет - тип кондензатори за филтри

#5 Мнение от velinski »

Говоря за съвсем различна WIMA - FKP - филм + фолио
Няма нищо общо с червената WIMA - MKP - метализиран филм, за която си чел

http://www.ebay.com/itm/2PCS-WIMA-FKP1- ... 0572176611
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Vizor_old
има известен опит
има известен опит
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Ное 09, 2007 1:00 am
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет - тип кондензатори за филтри

#6 Мнение от Vizor_old »

Здравейте всички.

Понеже не мога да пускам теми никъде из форума (надявам се да има асистънс от администраторския екип на форума съвсем скоро) използвам тази тема за да попитам за кондензатор евентуално къде може да се намери.
До колкото прочетох за намирането на този кондензатор съм закъснял с .... 20 години.

Става дума за K50-6 25В 2000мкф 8612. Имам един изгорял и трябва да намеря или същия или да заменя и в двете ми озвучителни тела, за да не развалям звученето им. Надявам се да мога да открия (ще пробвам един магазин за олд скуул електроника до женския пазар), но ако можете да ми препоръчате замяна на този (а понеже не мога да пускам теми и в купува).

Евентуално някой ако има представа в какво старо руско чудовище може да има такъв кондензатор (ако трябва ще купя цялото изделие заради него).
Само за справка ОТ са от Романтика 201-1 Стерео, а кондензатора е за една от тях.

Така. До колкото се ограмотих това е филтър от първи ред (или поне така го разбрах аз) и премахва шума от захранването. Ако сменя капацитета ще променя само граничната честота на звука.
За жалост не съм по формулите за смятане и бих помолил някой ако може да ми сметне. Мисълта ми е дали да търся същия или ще мога да го заменя с с някой, който да не промени звука на тези мъници.. искам да са си в максимално оригинален вид (макар, че аз им махнах пластелина от два от болтовете на гърба..)

Благодаря ви предварително.

Аватар
Vanio
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Фев 27, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет - тип кондензатори за филтри

#7 Мнение от Vanio »

отиди до магазина на Visaton на бул. Васил Левски и там ще си намериш каквото търсиш без да си губиш времето

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет - тип кондензатори за филтри

#8 Мнение от velinski »

Те тия на Visaton свирят като Wima, т.е. гадно
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Vizor_old
има известен опит
има известен опит
Мнения: 12
Регистриран на: Пет Ное 09, 2007 1:00 am
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет - тип кондензатори за филтри

#9 Мнение от Vizor_old »

Ще отида, защото сложих едни (не искам да споменавам марка.. срам ме е) и говорителя, на който ги сложих пращи.. ужасяващо пращи. Ще пробвам да преместя от единия на другия единия ми останал здрав такъв кондензатор и ще видя дали не е от говорителя работата.. ако е ще трябва да препоръчате хубави, защото искам да възтановя това животно. + това с лампа свири доста прилично за моите разбирания (е все пак единственото, което съм имал е фе87...)

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моля за съвет - тип кондензатори за филтри

#10 Мнение от Fenkiller »

КБГ-МН...(руски - пробвани в редакцията!)?!?!?
Поздрави!
Митака.
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта