:: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
petrofff

:: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#1 Мнение от petrofff »

Здравейте,

Дано не съм объркал мястото на моята тема, става въпрос за молба за съвет как може да се разположат говорители по тавана и с какви параметри да бъдат те.

Прилагам схема на разпределение на етажа:

Изображение

Л1 до Л3 са леви стереоканали, Д1 до Д3 - десни, а сините К1 и К2 са комбинирани Л+Д. Идеята ми е всички те да идват от един услилвател, към който да могат да се включват РС, ТВ и аудио. От друга страна К1, К2, Л1+Д1, Л2+Д2, Л3+Д3 да имат независимо управление.

Следващите въпроси са свързани с параметрите на тези озвучителни тела: размер, мощност и т.н., като имате предвид, че не съм пристрастен към високите мощности, а по-скоро към качествения звук и действащия успокояващо музикален фон.

Четох някои неща за акустика и доколкото разбирам, едно от най-добрите разположения за озвучителни тела е горе-долу на височината на тавана (2.50 м) с насочване под ъгъл към хоризонталната равнина. Затова ми хрумна една подобна конструкция от гипсокартон, в центъра на която да сложа избрания говорител:

Изображение

Мисля подобно нещо да използвам за всички говорители без К2, който ще бъде вграден в хоризонтален окачен таван. Само да допълня, че по линиите Л1-Д2 и Д2-Л2 има стоманобетонни греди с височина по около 40 см от тавана.

Всякакви коментари са добре дошли, особено по отношение на избора на производител и параметри за говорители, усилвател и целесъобразност на тези разпределения на говорителите и конструкциите от гипсокартон :wink:

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Говорители по тавана - НЕ!
Гипскартон в стаята за слушане - НЕ!
Говорители в гипскартон - абсурд!

Това май е достатъчно.

petrofff

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#3 Мнение от petrofff »

Чест и почитания за бързия отговор :!:

Все пак, въпреки очевидната си неосведоменост, бих искал да разбера и как да реша проблема си, а именно:
Stefan Stefanov написа:Говорители по тавана - НЕ!
т.е. да са разположени по-ниско? На каква височина?
Stefan Stefanov написа:Гипскартон в стаята за слушане - НЕ!
т.е. да се ориентирам към цялостни озвучителни тела, не голи говорители? Как да подбера параметрите им?

Също така, ме интересуват и параметри на крайното стъпало, което ще осъществява контрола към всички кръгове на озвучаването.

Предварително благодаря!


Ники

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Малко въпроси:
- Доколкото виждам от схемата, Л3 и Д3 са разположени точно срещу слушателското място (дивана в гостната). Защо тогава те са обърнати ?!
- Какъв е смисълът на Л2 и Д2? Те задни за домашно кино ли са? Доколкото става ясно от поста ти, става дума само за стерео...
- А К1?

petrofff

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#5 Мнение от petrofff »

Здрасти Румен, отговарям по-долу:
Rumen Suvandjiev написа:Доколкото виждам от схемата, Л3 и Д3 са разположени точно срещу слушателското място (дивана в гостната). Защо тогава те са обърнати ?!
Идеята е Л2, Д2, Л3 и Д3 да са обърнати точно към мястото за гледане на ТВ (дивана) и по този начин да образуват една по-широка стереофонична зона на слушане. Може това да не е най-добрият вариант, просто го видях като идея в книгата на Л. Симеонов "Озвучаването достъпно за всички": http://www.pe-bg.com/?cid=3&pid=28249
Rumen Suvandjiev написа:- Какъв е смисълът на Л2 и Д2? Те задни за домашно кино ли са? Доколкото става ясно от поста ти, става дума само за стерео...
Леви и десни стерео канали. Не съм мислил за типичната система за домашно кино и мисля, че това не ми е толкова съществено.
Rumen Suvandjiev написа:- А К1?
Идеята на К1 е да бъде комбиниран канал за слушане на музика в кухнята
Последно промяна от petrofff на Съб Авг 08, 2009 9:03 am, променено общо 1 път.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

petrofff написа:
Идеята е Л2, Д2, Л3 и Д3 да са обърнати точно към мястото за гледане на ТВ (дивана) и по този начин да образуват една по-широка стереофонична зона на слушане. Може това да не е най-добрият вариант, просто го видях като идея в книгата на Л. Симеонов "Озвучаването достъпно за всички":
Според мен или нещо в тази книжка нещо е объркано, или не е разбрано правилно.
Ако няма идея за домашно кино 5+1, Л2 и Д2 са излишни.
Доколкото аз схващам задачата, тя е да се обособят две стерео зони - едната е холът, а другата - трапезарията.
Отделно две зони без стерео ефект - кухня и баня.
Така ли е?

petrofff

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#7 Мнение от petrofff »

Rumen Suvandjiev написа:...Доколкото аз схващам задачата, тя е да се обособят две стерео зони - едната е холът, а другата - трапезарията.
Отделно две зони без стерео ефект - кухня и баня.
Така ли е?
Точно :!:

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#8 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Моето предложение е следното:

Изображение

Л3 и Д3 са основни озвучителни тела тип букшелф. Едното е разположено върху шкафа, а другото - на подходяща стойка.
Л1 и Д1 са малогабаритни и могат да бъдат разположени и на стената.
За тези две зони е достатъчен един качествен стерео усилвател с два чифта изходни клеми. Изборът за такъв има достатъчно богат. За двете моно зони може да се помисли за малък моно усилвател, който да е включен постоянно. Моно колонките са от тип "радиоточка" с възможност да се включват и регулират на място.
Ако споменеш и бюджет, може да конкретизирам предложението.

petrofff

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#9 Мнение от petrofff »

Само да отбележа, че има две греди, които са по 40 см височина от тавана. Отбелязал съм ги на схемата в червено.
Изображение
Те няма ли да попречат? Аз затова бях сложил Л2 и Д2. Е, ако може и без тях, още по-добре.

Може ли всичко да минава през 1 усилвател? Идеята ми е всяка зона да може да възпроизвежда от 1 източник, а от друга страна, да се регулира (вкл/изкл/сила на звука) независимо от другите.

Относно бюджет, нямам никаква представа от това какво се предлага и на какви цени. Все пак, може ли да се мисли нещо за около 600-700 лв, напр.?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

petrofff написа:Те няма ли да попречат?
Не, няма проблеми.
petrofff написа: Може ли всичко да минава през 1 усилвател? Идеята ми е всяка зона да може да възпроизвежда от 1 източник, а от друга страна, да се регулира (вкл/изкл/сила на звука) независимо от другите.
Това означава усилвател с 4 зони. Има такива ресивъри, но ценовият клас е над 1000 лева.
petrofff написа: Все пак, може ли да се мисли нещо за около 600-700 лв, напр.?
Аз лично не бих се ангажирал да препоръчам нещо в този ценови клас.
Все пак това е аудиофилски сайт.

petrofff

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#11 Мнение от petrofff »

ОК, както казах, не съм запознат нито с предлагането на пазара, нито с цените. Дай идея за приблизителен бюджет и съответно какво може да се вземе за него. Така или иначе не ми е спешно и мога малко по малко да си набавям нещата.

Може би и размерите на помещението са важни: дължината Л1-Л3 е 8 м, Л1-Д1: 3 м, Л3-Д3: 5 м.

10х!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#12 Мнение от Nanko Rusev »

Съвет: дали Л3+Д3 + Л1+Д1 не могат да се ползват за предни и задни в една surround система, а отделно като две стерео зони?

Успех.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#13 Мнение от Rumen Suvandjiev »

На картинката, която си поместил по-горе, фронталните колони продължават да са с разменени места и пак са на тавана. Аз ненапразно се постарах да дам точното им разположение.
petrofff написа:ОК, както казах, не съм запознат нито с предлагането на пазара, нито с цените. Дай идея за приблизителен бюджет и съответно какво може да се вземе за него.
Бюджетът се определя от изискванията на слушателя.
Както споменах, един ресивър с 4 зони започва от 1000 лева.
За предни озвучителни тела - поне два пъти толкова.
В кухнята - зависи от качеството, което искаме да постигнем - в диапазона 500-1000 лева за чифт.
За останалото - не повече от стотина лева.
Да не забравяме и кабелите. Свирещите бюджетни кабели започват от 5-7 лева метъра.
За всичко - 3800-4500 лева да речем.
Важно е да се отбележи, че от ресивъра за домашно кино не можем да очакваме кой знае какво като звук, поне не и ценовия диапазон под 5000 лева.
Многократно в този сайт е споменавано, за музика е най-добре да се вземе качествен стерео усилвател.
Именно затова аз ти предложих варианта със стерео усилвател и допълнително усилвателче за банята и кухнята.

petrofff

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#14 Мнение от petrofff »

ОК, благодаря за конкретизирането :!:

А какви са параметрите на всеки от тези елементи, включени в този бюджет? Също така, могат ли малкия и големия усливател да се свържат към един звукоизточник?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: :: Разпределение на говорители и избор на параметри ::

#15 Мнение от Rumen Suvandjiev »

petrofff написа:А какви са параметрите на всеки от тези елементи, включени в този бюджет?
Ако под параметри се разбира това, което производителят е написал на брошурата, те нямат особено значение.
От техническа гледна точка е важно съгласуването по импеданс. С други думи ако към един усилвател свързваме един или два в паралел чифта 8-омови озвучителни тела, той трябва да бъде предназначен за товар 4-8 Ома.
petrofff написа:Също така, могат ли малкия и големия усливател да се свържат към един звукоизточник?
Точно това е идеята. Обикновено стерео усилвателите имат линеен изход. Към него свързваме малкото усилвателче, като на входа на последното двата канала се смесват. Регулирането на нивото се прави с атенюатор, разположен при самия говорител. Така, човекът, който е в кухнята или банята може да си пуска/спира/регулира музиката, без да му се налага да ходи до хола.

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост