Избор на Subwoofer.

Имам говорител, каква кутия да му направя?
Имам кутия какъв говорител да и сложа?
И за неща от рода.
Съобщение
Автор
Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Избор на Subwoofer.

#1 Мнение от Илия »

Привет на всички.
Задачата е следната. Ще се местя в друго жилище където няма да смущавам съседите. В момента основно ползвам Фокал Хорус 715 който си харесвам и не виждам смисъл да сменям но искам да подпра 6 инчовите драйвери с някакъв СУБ. Проблема е , че нямам опит , нямам излишно време и възможности за експерименти а отделно виждам че тия играчки са си скъпи и затова ще помоля за насоки с какво да се съобразявам. Сртах ме е да не взема някое чудовище което да е овъркил и да е неизползваемо. Стаята ще е около 25 квадрата много силно мебелирана. Слуша се джаз , рок , поп , класика и ..... за филми си имам друга система. Става въпрос само за мусика която се слуша на комфортни нива без дискотечни прояви и в тоя смисъл се чудя как да изхарча едни не подарени пари.
Благодарности на всички които ще се включат!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на Subwoofer.

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Илия написа:... джаз , рок , поп , класика и .....
се слушат без събуфер!

Макар, че с тия басрефлекси събуфера едва ли ще ти изкриви още повече нещата...

За да сме по-сериозни - колко ти е голяма стаята и с какъв усилвател слушаш?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на Subwoofer.

#3 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Илия написа:...в тоя смисъл се чудя как да изхарча едни не подарени пари.
Заменяйки настоящите колони с такива, които имат по-добро присъствие в ниските. Продажбата на старите е досадна работа, наистина, но това е най-доброто решение.

Събуфър и сателити се използват основно в десктоп системи, където няма как да се включат подови озвучителни тела. В такъв случай технически е най-коректно събуфърът и сателитите да се разделят посредством активен филтър (някои събуфъри имат такава възможност). Ако ти е интересно, мога да ти обясня как става това.

Ако все пак искаш нещо просто да ти дудне в ниските, но да не е чак толкова дразнещо, мога да препоръчам Focal SUB 300P. Тъкмо ще е от един бранд с основните колони...

Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Избор на Subwoofer.

#4 Мнение от Илия »

Здравейте отново. Първо да отговоря на въпросите. За стаята вече съм писал 25 квадрата силно мебелирана. Явно не е четено добре. За усилвателя не виждам логиката на въпроса просто защото не слушам музиката като в трети стадий на запой. Предполагам и 10 вата ми стигат. Но разполагам със Сони , Техникс , Сансуи , Фишер , Пайнер , Кенууд , Ямаха , Емотива А300 на която търся пред а Фокалите ги слушам с Денон.

Относно слушането на музика със Суб аз също мислех ,че е една каша и мазало от което няма смисъл но чух РЕЛ Т9и с големи подови колони а след време чух и много големи подови Парадигм със Суб Парадигм по спомен Дефендър и разбрах ,че от суб има голям смисъл ако е правилно подбран и настроен. Няма никакво думкане или дуднене даже не се предполага ,че Суба е въобще включен но като се изключи става съвсем различно , пак е много добре но буквално значително по-постно. Само че това което съм виждал при клиенти няма нищо общо с това което разполагам без да влизам в обяснения за разликите в акустиката при мен и тях.



Идеята ми е да взема нещо от рода на РЕЛ Т9и няма значение дали ще е Клипш , Ямаха , Фокал , Полк Аудио , SVS .... но не знам как да увелича шанса за съвместимост. В предвид че накога някъде съм чел Суба трябва да е 4 пъти по мощен от колоните. Да ама нямам спомен на база една колона или сумарно. На моите колони пише единствено Max 125W , което нищо не ми говори. Импулсна мощност ми е ясна , синусуидална пак ми е ясна , нямам проблем и с номинална ама как да тълкувам Максимална , като синус или като импулсна защото има голяма разлика в коефициета на запълване и бобината се нагрява различно. Тоест нищо не ми е ясно колко мошен ми трябва и колко инча да е така , че като си вдигна краката и си пия питието след работа да ми е кеф.

Поздрави.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на Subwoofer.

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

При положение, че не слушаш на високи нива, мощността не е съществен фактор в избора.
Това, което ти е необходимо, е тонална и динамична съвместимост на събуфера с другите компоненти.
Няма как според данните, дадени от производителите (които, освен всичко, рядко са верни) да направиш такъв избор.
Въпросът за конкретния модел на усилвателя също не е лишен от смисъл. Освен мощност, това устройство има и много други параметри.

Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Избор на Subwoofer.

#6 Мнение от Илия »

Ммммда явно си ме разбрал перфектно. Правил съм си експерименти с наличностите които имам пък и с някои неща на заем. Това което слушам ме устройва като цяло. От Суба искам само да добави едно мъркане като от преял котарак. Иначе за филми си имам отделни играчки които да друсат дивана ама там интереса ми е почти нулев защото съм си решил проблема.

Като цяло темата е деликатна от към пари. В смисъл , че съм купил място за застрояване и съм предвидил мъжка стая която да си е проектирана от самото начало за такава но в момента гледам и да съм практичен. Тоест ако карам по Българската национална пътна мрежа с ограночение 140 единствения смисъл да карам Ферари или Пагани е да дразня комшиите. А аз живея за себе си и съм разбрал , че винаги има някой по-можещ , по-богат или по-млад. Мисълта ми е , че един супер сетъп който за себе си е по принцип топ в моите условия няма шанс да се представи на ниво. В момента съм постигнал някакви задоволителни резултати и просто искам да оптимизирам малко ако е възможно. То е ясно че съм пробвал и с големи боксове ама там за да изкарат нещо става като дискотека. Затова искам да пробвам със Суб който по принцип се управлява отделно. Вероятно ще вървя на схемата проба грешка,

Поздрави.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на Subwoofer.

#7 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Идеята на фрумите е да се минимизира доколкото може пробата и грешката.
В твоя случай основният проблем е, че в общия случай колоните и събуфърът ще работят заедно в определен честотен диапазон, където е много вероятно да си пречат. Това донякъде може да се оправи с настройка на нивото, честотата на срез и фазата на събуфера, както и на неговото физическо разположение.
Ако обаче събуферът има вграден кросовър и за сателитите, а усилвателят има изходи Main In и Pre Оut (затова беше и въпросът за конкретния модел), може да се направи така, че работните честоти на събуфъра и колоните да не се застъпват. Ето панелът на такъв събуфър:
SW_Panel.jpg
Тогава свързването става по следния начин.
- Pre Оut на усилвателя се свързва към Line In (14) на събуфъра
- Sat Out (15) на събуфъра се свързва към Main In на усилвателя
- Избира се честота на разделяне Sub Crossover(4) и Sat Crossover(8) - най-често една и съща, но може да се наложи да се приближат или раздалечат
- На слух се настройват фазата Sub Phase(7) и нивото Sub Level (3) на събуфъра
Тогава със сигурност ще се получи добре свирещ ансамбъл

Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Избор на Subwoofer.

#8 Мнение от Илия »

Ето това е супер отговор за пример. Много съм благодарен , жалко че няма система за оценяване на полезните отговори във форума.

Сега по въпроса. Аз поразгледах разни субове които са по–популярни ама с такава функционалнос на кросоверите не съм виждал. Иначе със сигурност щях да се светна защото си мислех за отделен косовер преди стъпалото.

Та ще прося за още компетенция защото явно имам нужда. Ако е възможно да се посочат марки и конкретни модели които имат тази функционалност за въпросните настройки и да приключвам по въпроса.

Поздрави.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Избор на Subwoofer.

#9 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Картинката, която съм приложил, е от усилвателен модул за вграждане Monacor SAM-2.
Използвам го за изграждане на събуфъри, които ще се ползват и за музика.
Виждал съм комерсиални събуфъри (SVS, Paradigm, Wharfedale), които имат такива изходи - наричат се Sat Out или High-Pass Out, не съм търсил към момента какво се предлага на пазара.
Другият вариант е да си вземеш пасивен събуфър и да го свържеш към подходящ subwoofer amplifier. Ползвал съм например Dayton Audio SA1000, който има такива възможности. Ако пък си падаш да майсториш, можеш да изрежеш дупка на гърба на пасивния събуфър и да вградиш един Monacor SAM-2.

Илия
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Апр 17, 2019 10:47 pm
Местоположение: Германия
Обратна връзка:

Re: Избор на Subwoofer.

#10 Мнение от Илия »

Благодаря за изчерпателния отговор. Остава да се преместя и да видя при новите условия как ще ъпдейтвам.

Публикувай отговор

Обратно към “Тонколони”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта