МОСФЕТ 400

Модератор: Vanio

Съобщение
Автор
Аватар
stamba
чете
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Мар 29, 2008 1:00 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

МОСФЕТ 400

#1 Мнение от stamba »

Здравейте
Търся малко съдействие от вас
Реализирах тази схема в стерео вариант
http://interlavka.narod.ru/nabor/nabmosfit.htm
При съживяването на първата платка имаше самовъзбуждане на изхода в резултат, на което R16 изгаряше, но след промяната на С5 от 100р на 200р проблема беше решен
Но сега имам същия проблем със самовъзбуждането при съживяването на втората платка, при което се наблюдава ефекта на свещия предпазител и съответно IRFP става проводник
Когато отстраня ОУ TL071 ефекта на самовъзбуждане го няма
Крайните транзистори които виждате на снимката са монтирани на радиатор отделно от платката с (мога да кажа дълги) кабели
При първоначалния пуск на платката бях монтирал краините транзистори на по- малък радятор със значително по къси кабели със ст-ст на С5 100р и схемата работеше отлично
И тук идва моя въпрос???
Възможно ли е проблема да се дължи на по- дългите кабели и как да го премахна (пробвах с промяна на С5 в границите от 50р до 200р, но ефекта е същия)

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#2 Мнение от Dimitar Atanasov »

Много е вероятно ефекта да е от кабелите. C5 няма как да повлияе на това. Предполагам кабелите вървят на снопчета за всеки транзистор по отделно. Пробвай да ги отделиш в три снопа, общи за всички транзистори( всички гейтове заедно и т.н). Ама естествено най-добре е да махнеш кабелите.

Аватар
stamba
чете
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Мар 29, 2008 1:00 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

#3 Мнение от stamba »

"Пробвай да ги отделиш в три снопа, общи за всички транзистори( всички гейтове заедно и т.н)."

Направих както ме посъветва
Има известно подобрение
При леко свирене всичко е ОК, но след като усиля леко се чува еднократно нещто като ''ПУК'' придружено със някаква вискочестотна съставка от порядъка на 12к-14кHz и голяма консумация на ток (свързал съм една крушка последователно на първичната бобина на трансформатора да ограничава тока)

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от Dimitar Atanasov »

Ами тогава май няма оправия. трябва просто да го направиш без кабели. Другия вариант е да му намалиш усилването (ако не друго поне за проба) като коригираш обратната връзка(R33). или пробвай да сложиш ехин кондензатор 100p - 1n или между емитера и базата на BD-тата.

Изобщо опитай да докараш честотно зависима обратна връзка някъде, колкото и да е лошо това. Проблема е че самовъзбуждането е при относително ниск ачестота, ако беше на 100к щеше да е по-добре, а така е в звуковия диапазон. Ама ако не може да се мине без кабели до транзисторите това мое да е еднствения вариант.

Аватар
stamba
чете
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Мар 29, 2008 1:00 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

#5 Мнение от stamba »

Пробвах с кондензатори на БД-тата,но нямаше разлика. Направих си "експеримента" да монтирам транзисторите директно на платката и за моя радост усилвателчето засвири перфектно.
Но имам последен въпрос. Ако използвам ширмован кабел за гейта на IRFP-тата дали ще премахна смущенията.
Благодаря.

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от Dimitar Atanasov »

Може да се пробва, но з лично се съмнявам да има резултат, защото и обратната връзка оказва влияние

marin321
чете
Мнения: 1
Регистриран на: Вто Яну 24, 2012 8:48 pm
Местоположение: шумен
Обратна връзка:

Re: МОСФИТ 400

#7 Мнение от marin321 »

някой има ли готова направена платка на тази схема че мисля да го съживя благодаря предварително

Аватар
stamba
чете
Мнения: 16
Регистриран на: Съб Мар 29, 2008 1:00 am
Местоположение: Плевен
Обратна връзка:

Re: МОСФИТ 400

#8 Мнение от stamba »

Здравейте! От много време не бях влизал във форума.
Проблема, който имах с усилвателя е премахнат. Колегата Димитър Атанасов беше прав. Макар и късно, благодаря за помощта.

Единственото благоприятно решение беше да не използвам кабели. Усилвателят свири порядъчно силно. Издържа на натоварване.

Единствения голям недостатък, който не успявам да коригирам е прекалената му зависимост от напрежението в мрежата. Усилвателят е капризен, при промяна на захранването. Много често се случва (поне при мен) напрежението в контакта да варира от 193 до 210 волта, съответно и захранването на усилвателя мърда с приблизително +- 7--10 волта. За да свири добре тока на покой трябва да е регулиран на определени стойности. При по- ниски стойности има пращене и смущения в звука, при високи- има по- голямо греене и съответно като се натовари, в повечето случаи горят предпазителите (6,2А, слагал съм и 8А), но се случва и да се сдобия и с "цели проводници". Захранването което използвам е +- 60В/около 10А.

До колегата marin321:
Готова платка за запояване нямам. Но мога да ти дам файла, който да принтираш и да си направиш платката. Драсни на ЛС е-маил или скайп да ти го пратя.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: МОСФИТ 400

#9 Мнение от Kiril Kirilov »

Мисля си, че форума ще ви бъде много по-полезен, ако се ориентирате към усилватели и колони (схеми има достатъчно тук), които са измислени, за да свирят, а не да захранват отоплителни уреди или "колони" предназначени да разсейват топлина и да думкат, а пък да свирят на последно място.

Обзалагам се, че ще изпитате много по-голяма радост от резултатите ;-)

Поздрави,
Кирил

Публикувай отговор

Обратно към “Усилватели”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта