Панели?

Съобщение
Автор
Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

Панели?

#1 Мнение от ortho »

Здравейте, след дълги и безсмислени, според жена ми :twisted: , местения на озвучителните тела из хола ми, най-накрая намерих мястото им или поне така си мисля. Проблема е в това, че къщата е почти гола откъм мебели и килими и поради това басите се появяват на най-различни, интригуващи места :D :D :D
Питането ми е относно едни красиви поне според мене (а и според жената!!!!!) звукопоглъщащи панели от материал подобен или пък чист дунапрен на пирамиди или други релефни форми . Къде мога да ги намеря и на каква цена са разбира се ??
Благодаря за отговорите предварително!

ПС ако темата е обсъждана предварително и се повтарям, съжалявам , търсих ама .........
dr.ivo

Счупеното носи щастие !

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#2 Мнение от DLS »

Така няма да си подобриш басите ако това е единствената ти цел.
Иначе тези ''релефни дунапрени'' ги взимахме по едно време за
около 25-30лв парче 120/50см мисля че беше. Ако някой има идея
къде могат да се намерят по-евтино и на мен ми е интересно, тъй
като необходимото количеството понякога охлажда ентусиазма...

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Visaton

#3 Мнение от Kiril Kirilov »

Можеш да видиш в магазина на Visaton, София, Пиротска 22 в безистена. Там имат един вид такъв звукопоглъщащ материал, който струва 9 лв за половин квадратен метър.

Аватар
Nikola Krivorov
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 43
Регистриран на: Пон Юли 11, 2005 12:00 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

#4 Мнение от Nikola Krivorov »

Един странен тип, наречен Стийв Декерт е писал някои неща за акустиката в стаите, можеш да пробваш някои от неговите идеи:
www.decware.com

Друг човек със сериозни разработки по въпроса е Зигфрид с известната фамилия :)
www.linkwitzlab.com

M.L

#5 Мнение от M.L »

колеги и в ПАСС има акустичен дунапрен но маи там е наи скъпо се пак аз мога да провера и да съобща но това е безмислено за мен въпросния дунапрен дори и в акустичните тела ..................

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#6 Мнение от Ivo_Hristev »

Фирма Нолина ( www.nolina-bg.com ) и Мега дизайн внасят такива материали. Със сигурност ще са доста по-евтини от тези с ПАС или Визатон, защото се продават за обработка на големи помещения. Вносителите също така дават и информация за коефициента на звукопоглъщане за различни честоти. С тези материали могат да се оформят интересни пана. влиянието им върху баса обаче е твърде малко. Ако ще слагаш плат пред "дунапрена" гледай да е възможно най-прозрачен за звука т.е. рехав.

Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

#7 Мнение от ortho »

Благодаря, мисля че нолина са това което търся, в понеделник ще звънна и ще докладвам.
dr.ivo

Счупеното носи щастие !

Аватар
Bobby
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#8 Мнение от Bobby »

ortho написа:Благодаря, мисля че нолина са това което търся, в понеделник ще звънна и ще докладвам.
Не бързай!!! Ще си дадеш парите напразно.Това което ще купиш няма нищо общо с това,което искаш да постигнеш.Нека да се поразвие темата за да стигнеш до извода какво ти е нужно.Има хора който могат да ти помогнат.Аз също ще ти помогна с каквото мога.Вече 4месеца "оправям"помещението си и нещата съвсем не са толкова прости.Слагаш два панела и ХОП,готово.

Аватар
ortho
има опит
има опит
Мнения: 255
Регистриран на: Нед Фев 12, 2006 1:00 am
Местоположение: Пазарджик
Обратна връзка:

#9 Мнение от ortho »

Е аз не съм и мислил, че с "хоп и готово" ще стане чудо, нито съм толкова наивен, нито толкова див :? :lol: Все от някъде трябва да почна и съм решил да е оттук.
Руснаците по метода проба-грешка на времето стигнаха до луната!!!
И аз като тях :D
Проучванията продължават :!:
dr.ivo

Счупеното носи щастие !

peril

#10 Мнение от peril »

Bobby написа: Това което ще купиш няма нищо общо с това,което искаш да постигнеш.

Прав си! Не случайно има фирми - производители и проекти... Някак си щеше да е много лесно да си накачим дунапрен или матраци по стените и да помещението да зазвучи като зала "България" :D

Аватар
Bobby
има известен опит
има известен опит
Мнения: 102
Регистриран на: Чет Ное 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от Bobby »

peril написа:
Bobby написа: Това което ще купиш няма нищо общо с това,което искаш да постигнеш.

Прав си! Не случайно има фирми - производители и проекти... Някак си щеше да е много лесно да си накачим дунапрен или матраци по стените и да помещението да зазвучи като зала "България" :D
незнам дали зала "България" е най-добрия пример.

Krasi Yonchev

#12 Мнение от Krasi Yonchev »

Здравейте, след дълги и безсмислени, според жена ми , местения на озвучителните тела из хола ми, най-накрая намерих мястото им или поне така си мисля.


Добре е, че си им намерил мястото в стаята. Принципно това е първата крачка преди третирането на всяко едно помещение и е жалко, че в някои случаи избора е просто сведен до ориентиране по късата или дългата стена. Но дори и да е само това, то избора е винаги - разположение на колоните по късата стена.

Самото разположението на озвучителните тела и слушателското място се определят както в зависимост от зоните с пиково и нулево налягане на модите, така и спрямо действието на акустичните интерференции SBIR (Speaker Boundary Interference) / LBIR (Listener Boundary Interference), които оказват огромно влияние над нискочестотното разпределение в помещението. Т.е. от разположението на колоните зависи кои модални резонанси ще се активизират а от разположението на слушателя, кои от тях щe се чуват.

Тяхното действие е причината да няма две места в стаята на които да се чува по един и същ начин - всяко едно от тях ще се охарактеризира с повишаване на едни честоти за сметка на други, които ще сa в минимум. Може би това е имала в предвид жена ти, когато е казала че е безмислено :rolleyes:

п.с. ... а да те питам аз, какво точно искаш да постигнеш с декоративния звукоабсорбиращ дунапрен?

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#13 Мнение от DLS »

ortho написа:Гадноватия ефект на появата на басите на всеки метър и половина приблизително. За съжаление на дебилния компютър, който имам, не мога да начертая схема на помещението (или дебилността е другаде :D ). Мисля че решението на проблема е комплексно, надявам се да помагате!
лек ден на всички.


Ееех ако ставаше толкова лесно...
Ако само това искаш да постигнеш по-добре изобщо се откажи
от идеята за тези ''дунапрени''. Поглъщането им за ниски честоти
ще е почти нулево. Ако искаш да разпределиш равномерно баса
из цялата стая (не че това е възможно на 100% ) ще се наложи
да правиш много серизно разместване на мебелите, задължително
''обработка'' на ъглите, неутрализиране на стоящи вълни...
Бас трапчетата могат да са доста големки и едва ли ще можеш
на мястото им да сложиш мебел, което значи ръчна изработка и
проектиране. Лично мое мнение е че в по големичките правоъгълни
стаи е доста по-трудно да се справим с резонансите под 35-40Hz
въпреки, че някои хора доста им се радват :lol:

Krasi Yonchev

#14 Мнение от Krasi Yonchev »

ortho написа:Гадноватия ефект на появата на басите на всеки метър и половина приблизително


Звучи като втори или трети хармоник от модален род. Ако е втори и е активизиран от ширината на помещението, то можеш акитвно да го неутрализираш само с позициониране на озвучителнте тела на 25% от стените (центъра на драйвера) спрямо този паралел. Лошото е, че не само това е проблема на помещението ти, но явно този ти е основен?

Самия той, проблемът на ниските честоти в малките помещения, е много по-комплексен за да бъде решен единствено с позициониране на колоните, въпреки че, както и преди това казах, това е първото нещо с което се запoчва (когато има възможност) преди лова на стоящи вълни. А те, последните, са за жалост наистина огромна напаст.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#15 Мнение от Ivo_Hristev »

Присъединявам се към мненията, че с паната няма да решиш проблемът за ниските честоти. Въпреки това съм сигурен, че щ еима промяна във високочестотният диапазон.
Както казва Краси, ефектът може би се дължи на модален резонанс. Ако е така пробвай да разбереш за кои честоти ( респективно за кой размер на помещението ) се получава ефекта. Тогава може да се мисли за Хлемхолцови поглътители настроени на проблемната честота.

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост