стая за слушане

Съобщение
Автор
Аватар
inspektor
има известен опит
има известен опит
Мнения: 36
Регистриран на: Вто Апр 25, 2006 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

стая за слушане

#1 Мнение от inspektor »

Слагам този линк,понеже ми направи впечатление в галериата и "моята система",разполагането на колоните и компонентите,абсолютно не компетентно.Например колоните върху шкафа,между тях монитора на компютъра,а не на стоики на нивото на ушите.Компонентите един върху друг,а не на отделни поставки или по-добре на земята.Колоните на терикота или върху ламинат,а не на естествен паркет или поне по-дебел килим пред тях.Колоните забити в стената(макар,че има и колони направени за такова разположение),но пробваите да оставите зад тях поне 1 м. и от страни поне 60см.Телевизора и колоните разположени в една плоскост,хаиде да не изнасяме телевизора от стаята(макар,че това е най-добрия вариант),но поне може да бъде изтеглен назад от колоните.
На много от членовете на клуба тия правила са напълно ясни,но има и много начинаещи аудиофили,нека да пробват надявам се да им е полезно.
http://www.audiostop.ru/wso/sound9.html
Бог е в нюансите!

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#2 Мнение от taslak »

В допълнение на казаното по-горе, искам да отбележе, че мнозина са готови да похарчат пари и време за нови колони, усилватели, но не и да спазят някои елементарни и изпробвани правила за разположение в стаята на отделните компоненти. Или се хвърлят усилия за проектиране на колона да слиза до 20 Hz, като самата тя се разполага в стая, чийто размер по дългата страна е напр. 4 м.; и т.н....

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ivan Rachev »

точно това казва но 3-те звезди му дават право да греши :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#4 Мнение от Ivo_Hristev »

За мен при съвместното проектиране на озвучително тяло и стая при ниски честоти трябва да се вземе предвид "Room lifting", или повдигането на ниските от стаята. Целта е максимално добра комбинацията от двете. Следващият въпрос на дневен ред са стоящите вълни и собствените резонанси на помещението ( демек моди ). Тук на помощ идват въпросните бас трапове.

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#5 Мнение от taslak »

С това искам да кажа, че възпроизвеждането на най-ниските честоти изискват големи по габарити боксове, които допълнително усложняват разместването им в и без това малкото помещение. Предпочитам да се лиша от възпроизвеждането на най-ниските честоти, но да запазя (подобря) други параметри на звуковата картина.

Към Иван Рачев: Всеки може да греши, независимо от звездите преди или след името си :D

Иван Рачев: за определени неща е много трудно да не казвам невъзможно да сгрешиш за това се опитай да разбереш какво ти е казал scav вместо да се цупиш :wink:

AdsBot [Google]

#6 Мнение от AdsBot [Google] »

Ñïîðåä ìåíå òåìàòà ñå èçìåñòè. Âúïðîñèòå êîèòî ïîâäèãà inspector ñà êúäå è êàê äà ñå ðàçïîëàãàò îòäåëíèòå êîìïîíåíòè.

Аватар
taslak
има опит
има опит
Мнения: 105
Регистриран на: Пет Авг 05, 2005 12:00 am
Обратна връзка:

#7 Мнение от taslak »

Госта бях аз, съжалявам за недоразумението.

niakoi

Гипсокартон с минереална вата-дали е подходящ за аудио стая

#8 Мнение от niakoi »

Здравейте.
ще правя ремонт и си мислех за гипсокартон на конструкция с 5 сантиметра минерална вата.
Дали ако направя такова решение после ще има добра акустика стаята?
Дали няма да кънти? Знам че има специални дунапрени, които се използват в студиата, но на мен това ми е всекидневната и вариантите ми са върху тухлите, които имат варова замазка да мина с освежаващи шпакловки и латекс или да хвърля повече пари за гипсокартони и вата.
върху картона ще има само фина гипсова шпакловка и латекс.

Ако има някой, който е слушал музика или гледал филми в стая с такива стени - моля да сподели мнение.

п.п стаята е 50 - 55 м.кв. и затова е важно да знам какъв ще бъде резултата, преди да съм започнал.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Гипсокартон с минереална вата-дали е подходящ за аудио с

#9 Мнение от Ivo_Hristev »

niakoi написа:Здравейте.
ще правя ремонт и си мислех за гипсокартон на конструкция с 5 сантиметра минерална вата.
Дали ако направя такова решение после ще има добра акустика стаята?
Дали няма да кънти? Знам че има специални дунапрени, които се използват в студиата, но на мен това ми е всекидневната и вариантите ми са върху тухлите, които имат варова замазка да мина с освежаващи шпакловки и латекс или да хвърля повече пари за гипсокартони и вата.
върху картона ще има само фина гипсова шпакловка и латекс.

Ако има някой, който е слушал музика или гледал филми в стая с такива стени - моля да сподели мнение.

п.п стаята е 50 - 55 м.кв. и затова е важно да знам какъв ще бъде резултата, преди да съм започнал.


От конструкция с гопскартон ( гипсофазер ) можеш да получиш печалба ако го оформиш като конструкция на диафрагмен бас-трап. За целта трябва да знаеш кои са ти проблемните честоти. Инак за високи/среди ти трябва широколентово решение, което няма как да се постигне само с предстенна обшивка и шпакловка.

Поздрави.

Stilian Andonov

#10 Мнение от Stilian Andonov »

След като става дума за "bсекидневна" стая, товв предполага наличието на определен набор от мебели с различни звукопоглъщащи и отразяващи эаравтеристаки. Това не прави ли уравнението с твърде много неизвестни, за да се мисли на тмзи етап за материали за звуко-изолация? И дали не е по-целесъобразно решението да се търси след като помещението е в окончателното си състояние?

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта