Звукоизолация и акустика на домашно студио

Съобщение
Автор
Slim
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Апр 22, 2017 12:46 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Звукоизолация и акустика на домашно студио

#1 Мнение от Slim »

Здравейте,

Извинявам се предварително, че пускам такава тема въпреки всичката информация във форума, но ще се радвам за съветите ви.

Местя се в ново жилище, което още е "на тапа" и едната от стаите ще се превърне в малко студио. Проблемът идва от това, че едната от стените граничи със спалнята на съседа :( Със стрелка съм посочил граничната стена
Studio.png
Studio.png (95.42 KiB) Преглеждано 4556 пъти
Стаята е много малка за да правя "стая в стая" и се чудя има ли смисъл да изолирам само стената със съседа ?!? Чудя се за варианта на decibel.bg - "block system" 8см ( decibel.bg/sound-insulation-walls/?product=5 ) Казаха ми че с тази система дори и да изолирам само едната стена , ще има успеваемост с 25, 30 db.. и че е по добре от каменна вата с гипсокартон, корк и т.н
Като цяло не слушам на много високи нива (около 90 db) колоните ми започват от 42 hz нагоре , нямам sub woofer и се чудя въобще да предприемам ли нещо :?

Поздрави

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Звукоизолация и акустика на домашно студио

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Slim написа:Стаята е много малка за да правя "стая в стая" и се чудя има ли смисъл да изолирам само стената със съседа ?!?
Ако въпросът е дали ще има ефект, отговорът е да.
А дали има смисъл да го правиш, зависи от отношенията ти с въпросния съсед.
Slim написа:Чудя се за варианта на decibel.bg - "block system" 8см ( decibel.bg/sound-insulation-walls/?product=5 ) Казаха ми че с тази система дори и да изолирам само едната стена , ще има успеваемост с 25, 30 db..
Можеш да им се довериш. Решенията им са проверени.
Slim написа:и че е по добре от каменна вата с гипсокартон, корк и т.н
Моята препоръка е в никакъв случай да не използваш гипсокартон в помещение, предназначено за слушане на музика.
Slim написа:Като цяло не слушам на много високи нива (около 90 db) колоните ми започват от 42 hz нагоре , нямам sub woofer и се чудя въобще да предприемам ли нещо :?
Според мен е по-добре да си направиш въпросната изолация, отколкото постоянно да мислиш пречиш ли на някого в момента или не.

pla.men
чете
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Дек 15, 2012 9:34 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Звукоизолация и акустика на домашно студио

#3 Мнение от pla.men »

Здравей,
не съм запознат с конкретната система за шумоизолация, но преди време се интересувах и доста бях чел във форумите. Качествени материали за подобен род системи струват от по над 100 лв. за квадратен метър, но за да се гарантира ефакта, се иска да е цялостно изпълнено, включително таван и под. За една стена, все ще има някакъв смисъл, но струва ли си риска и вложението, ако съседа ти се окаже по-нервен и с по остър слух :).
Моето лично предложение е да потърсиш вариянт с който да съчетаеш шумоизолацията с акустичната обработка на помещението. Стаята нистина е малка и се нуждае от доста звукопоглъщащи материали, ако не ти се налага да ги криеш зад кипсокартон и при правилно разположение, може да се постигне по-висока ефективност, а като страничен ефект - добра акустика.
Може да се обърнеш и към същата фирма за подобно решение. Тогава, дори и да се мръщи малко съседа, ти пък ще се наслаждаваш на добрия звук и инвестицията ти няма да е на вятъра.
Успех.

Slim
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Апр 22, 2017 12:46 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Звукоизолация и акустика на домашно студио

#4 Мнение от Slim »

Здравейте,

Благодаря за съветите !

Сигурно ще се доверя на DecibelBG. Искам също така да попитам според вас удачно ли ще е това разположение на деск-а с мониторите (на срещуположната стена)? Ако ги поставя на стената със съседа , няма да е директния звук към него, но пък предполагам ще се "събират" много ниски там(които са по-голям проблем) :cry:
Иначе възнамерявам естествено да правя след това и акустично третиране с бас трапове и акустични панели, но те не мисля че вършат достатъчно добра работа и за звукоизолация :)

Поздрави

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта