Торби с пясък ? Акустика и Изолация

Съобщение
Автор
Megahertz
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Фев 24, 2016 5:25 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Торби с пясък ? Акустика и Изолация

#1 Мнение от Megahertz »

Здравейте на всички във форума от доста време стягам 1 проект за музика на тавана в моята къща. Размерите са му около 150 квадрата с 1 голям комин с средата, където е най-високата част около 4 метра. Като падайки по крайщата стените стават до 1 метър. Пода е бетон, стените са тухли, тавана е дървени греди. Цялата система е разположена, настроена и прочие. Слушателското място се намира около 5 6 метра от субуфера, 12 инчов драйвер 250W мощност, имам долна граница 35 херца и пик на 80 херца, който съм го ограничил доста добре с еквалайзер. Проблема е, че се чува 3 етажа надолу като там се чува само буботене, на слух бих казал 100 - 150 херца и то доста слабо, но не може да се спи нормално де. Нищо под 100 херца не се чува или усеща. Помещението е прекалено голямо на този етап да започвам звукоизолация и бях чел за пясъка като вариант в няколко форума. Първият ми въпрос е, има ли начин , ако целия под го направя от торби с пясък и изправя така до стените по 2 реда, да се елиминира шума, който се получава 3 етажа надолу (само там е важно да не се чува, другите 2 над него са мои). Над тях смятам да правя стени и под от ПДЧ плоскости и вече паркет мокет и т.н, това ще е по нататък, това ще изолира ли още по добре шума? Има ли смисъл от вата някъде между всичко, все пак говорим за звук под 200 херца, където ватата не играе роля според мен. И втория въпрос е, как ще се чува звука в самото помещение, пясъка създава ли ехо като бетона, придават ли се вибрации по него, поглъща ли някакви честоти от средните или високите, като цяло ще се отрази ли отрицателно на звука или не ако не е заграден от ПДЧ плоскостите, а си е само така с плетените торби. Благодаря много.

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Торби с пясък ? Акустика и Изолация

#2 Мнение от kromuilis »

Привет.
Махни го този субуфер, слушай тонколони.
От торби с пясък няма смисъл.
Успех!

Megahertz
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Фев 24, 2016 5:25 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Re: Торби с пясък ? Акустика и Изолация

#3 Мнение от Megahertz »

Значи ако вкарам 200 торби и речем направя по 20см обвивка навсякъде без тавана и ако го замерим долу на долния етаж няма да има нито 1 ДБ разлика ? Без субуфер пак се чува същия звук долу като цяло, мониторите си имат предостатъчно ниски честоти до 50 херца. Субуфера го позлвам от 35 до 50.

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Торби с пясък ? Акустика и Изолация

#4 Мнение от Veselin Krachunov »

Пясъкът почти не върши работа. Има си съвременни материали, като например каменна вата Rockwool за под (плътност 150-170-190 кг/м3), но определено ти трябва дебелина. За под има плочи с дебелна 2 и 4 см. Ако наредиш 2 слоя шахматно и отгоре направиш циментова замазка 5 см - може и да стане работата. Замазката не трябва да опира до стените, а и там трябва да си облицовал с ватата (изрязани парчета верикално). На практика замазката трябва да "плува" върху ватата. Отгоре - ламиниран паркет с това мекичкото отдолу. Над него - силно рошав мокет/китеник.
На стените и тавана също можеш да удариш 10-20 см вата (прави се по принцип като лека преградна стена, но при тебе с тези наклони по тавана не знам как ще се получи...). До истинската стена се слага 5 см стъклена вата (тя е с плътност 15-20 кг/м3), след нея - слой каменна вата с плътност 30-45 кг./м3, и накрая най-тежката вата 60-70 кг/м3. Върху нея се финишира с нещо рехаво, но здраво, като промишлен хераклит например, или дебел корк. В никакъв случай гипсокартон! понеже има отвратителни акустични качества.

Събуферът много дъни ("бие" с много механична енергия по въздуха, по пода...). Ако наистина слушаш само на хубави колони или хорни, както предлага колегата, голяма част от тази енегрия ще се предава като акустична на въздуха. Съответно после много по-лесно ще се "гаси" излишната с рехави материали. Препоръчвам ти Seas-Thor или наистина огромни хорни (като на Сашо Ташов) - място имаш!
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта