Японска мазилка - страхотно, но ниските?

Съобщение
Автор
Drifter
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:29 pm
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#1 Мнение от Drifter »

След като положих японска мазилка по всички стени на 20 квадрата стая, не претрупана с мебели, звученето коренно се промени. До преди имаше тапети и страшно кантене, свистене, главата да те заболи. Явно мазилката действително добре поглъща звуковите вълни и вече мога да чуя как точно звучат ОТ. До тук добре, но има нещо което не ми харесва - разпространението на суб честотите. Включил съм отделен субуфер, който ми е важен най-вече в режим на гледане на филм. Доста заглъхнаха ниските баси и мекотата им. Дори не мога да му намеря място, където поставен да не се усеща къде точно се намира източника на ниските честоти.
Ще се радвам да получа съвет как би могло да се подобри настоящото положение. Мислил съм си за нанасянето на японската мазилка на ивици, където да има оставено пространство за отражение на звуковите вълни от твърда стена, но не знам дали това е логично решение.
Съжалявам ако съм бил неясен, но това не ми е сферата на работа и компетенция!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Японската мазилка е подходяща в акустично отношение.Тя не толкова поглъща, колкото разсейва звуковите вълни и до известна степен намалява ранните отражения, които възприемаш като кънтене и свистене.
Мазилката обаче няма сериозно влияние върху ниските честоти, както вече си забелязал. За да ги коригираш, необходими са т.нар. бас трапове.

Drifter
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:29 pm
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#3 Мнение от Drifter »

Всъщност не съм сигурен какво ще се получи на практика с поставянето на бас трапове - какво влияние ще окаже?

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Тук не е прието да се цитира целия пост, на който отговаряме.
Бас тарповете третират т.нар. модални резонанси на помещението.
Честно казано аз не разбрах същността на проблема. В резултат на какво са "заглъхнали ниските баси и мекотата им"?
Само на мазилката или е променяно нещо друго?

Drifter
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:29 pm
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#5 Мнение от Drifter »

Съжалявам за цитата в такъв случай.
Много ми е неприятно, че не мога да се изразя по-грамотно. Смятах, че мазилката е "потушила" твърде разпространението на ниските честоти в стаята, но явно не това се е случило. Сигурно и е логично поради твърде големите дължини на вълните в ниския диапазон.
А всъщност проблема е в това, че баса не се разпространява равномерно в стаята, чува се твърде ударно (липсва плавно утихване). Съвсем ниските честоти (под 50-60 Hz) се чуват добре само в близост до субуфера. Знам, че това е огромна наука и няма как от форума да решим проблема, но все пак добавям една груба графика която правих за разположенията в стаята.
Untitled.jpg
Единствено е добавена една секция на лявата стена. Зад дивана почти цялата стена е PVC стъклопакет. Озвучителните тела в стерео режим са разположени от дясно на бюрото и от ляво на секцията с телевизора. Субуфера е в предния ляв ъгъл (от ляво на секцията с телевизора). Експериментирах с различни местоположения, според възможностите разбира се, но не се получи резултата на който се надявах. Субуфера е цилиндричен с фазоинвертор. В момента съм го поставил облегнат под ъгъл около 45 градуса спрямо пода, а точно под него съм разположил ламинирана ПДЧ плоскост, надявайки се да помогне за разпространението на баса в стаята (пода е с мокет). Не знам дали пиша безумици, но до това решение стигнах след доста опити и слухтене из стаята :D

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#6 Мнение от kromuilis »

Тази плоскост със сигурност не ти помага, както и ъгълът спрямо пода.
По-скоро пробвай да местиш/да приближаваш и да отдалечаваш суба от стени и ъгли.

п.п.
Вярно, писал си, че си го местил. Важно е да е стъпил стабилно на пода, може и да го затиснеш с нещо тежко. Мокетът със сигурност не пречи.

Drifter
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:29 pm
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#7 Мнение от Drifter »

Премахнах плоскостта, сложих субуфера да легне стабилно и пак започнах да си играя с премествания. Където и да стои, най-ниските честоти в най-добрия случай се чуват добре в ъглите на стаята. В средата на стаята се чува че басите идват от ляво и най-ниските някак глъхнат. В предишната ми квартира в по-малка стая, баса се разпространяваше много по-приятно (но пък за сметка на останалото). Не знам, явно тази стая с този субуфер няма да постигна повече :)

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#8 Мнение от Ivelin Braikov »

Най-големия проблем идва от самия суб. Цилиндричен, с фазоинвертор, означава че спокойно можеш да го подариш на някой, който не харесваш (да си го сложи в колата)... И това ти казвам без да знам какъв е говорителя (и какви са параметрите му), как е изчислен и настроен фазоинвертора и т.н. :)
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Drifter
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:29 pm
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#9 Мнение от Drifter »

Чудесно, всъщност това ме радва, защото и без друго съм си харесал моделче на KEF, кубична форма, затворен обем, драйвъра е поставен отдолу, а кутията е с крачета. Все си мисля, че ще ми хареса повече.
Просто в началото сегашния ми субуфер много ме впечатли, понеже бях прослушал още десетина от този клас с различни форми, а той се открои доста над останалите, а и ми беше първия толкова голям (10"). Беше ми достатъчен в предишното жилище.

пп: А в колата не мога да го сложа и да искам, защото няма място за подобни "екстри" :D

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Ако питаш мен, кинаджийският събуфер никога няма да ти даде дълбок и музикален бас. Той е създаден да възпроизвежда ефекти, а не музика.

Drifter
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:29 pm
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#11 Мнение от Drifter »

А има ли субуфери, които не са по природа кинаджийски? Този модел на KEF който съм си харесал - PSW2010 изглежда направен да работи в стерео режим заедно с още две озвучителни тела.

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#12 Мнение от kromuilis »

По-скоро няма такива.
Нискочестотните секции в аудиото, възпроизвеждат поне 2,5-3 октави, сиреч до към 300-400 хц.
Иначе басът става монотонен, груб и със слабо изразен тон/отчетливост.
С други думи - чува се ниско и размазано думтене, но не се чува звукът на записаният музикален инструмент, който бихме искали да чуем.

Drifter
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:29 pm
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#13 Мнение от Drifter »

В рока и метъла поне има доста по-ниски от 300 Hz. Може да споменем и съвременния рап или както му казват, но там май не се търси точност и качество :)

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#14 Мнение от Rumen Suvandjiev »

kromuilis имаше предвид горната граница.
С други думи АЧХ на събуфъра трябва да има линеен участък да речем в диапазона 40-250 Hz.
Ако погледнем АЧХ на събуфърите за кино, те практически нямат никакъв линеен участък. За възпроизвеждане на експлозиите от някой филм това не е никакъв проблем. За музика обаче такова озвучително тяло е непригодно.
От всичко най-важни са критериите на слушателя. Твоите очевидно са по-високи и е логично да търсиш изделие от по-висок клас, според мен - качествена трилентова стерео система.

Drifter
чете и пита
чете и пита
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Фев 25, 2015 7:29 pm
Местоположение: Карлово
Обратна връзка:

Re: Японска мазилка - страхотно, но ниските?

#15 Мнение от Drifter »

Сега вече придобих добра представа какво точно ми казвате.
Попаднаха ми няколко ОТ на KEF които ще пробвам в стаята следващите дни и надявам се да могат да слизат задоволително ниско (въпреки, че са букшелф), а субуфера да работи само при гледане на филм :)
Благодаря за помощта и съветите!

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта