Акустика - гипсокартон

Съобщение
Автор
N.Jordanov
има опит
има опит
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Акустика - гипсокартон

#1 Мнение от N.Jordanov »

Имам един акустичен въпрос.
Предстои ни обзавеждане на апартамент и съпругата ми се е спряла на едни гипсокартони по тавана.
Казвали са ми, че са като допълнителни барабани, но няма ли някакъв начин да ги преборя?
Виждал съм акустичен гипсокартон в един съсед и при почукване се държеше добре, но
не съм слушал музика у тях.
_________

NJ

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Акустика - гипсокартон

#2 Мнение от Nanko Rusev »

Не съм сигурен, но мисля че "акустичното" на гипсоркатона е това че е надупчен и може звука да се погълне от това зад него - вата. Цената му обаче е далеч по-висока от на обикновения.

За тавана може да ползваш и панели за окачен таван изработени от вата, с "воал" на лицето. Това май е най-доброто решение, а мисля и че на цена няма да излезе повече от акустичен картон+вата.

N.Jordanov
има опит
има опит
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Акустика - гипсокартон

#3 Мнение от N.Jordanov »

http://www.knauf.bg/knauf/home.nsf/0/DB ... 5500296FAC

Нали това имаш в предвид?
Ако не е плътно залепен на тавана няма ли да кънти?
Или навсякъде зад него трябва да има вата с риск да стане малко глухо.
_________

NJ

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Акустика - гипсокартон

#4 Мнение от Nanko Rusev »

На снимките в сайта виж как го монтират - с вата зад него. Не мисля, че ако е плътно ще има каквото и да е "акустично" в него, но нека експертите да кажат. Невъзможно е да стане глухо колкото и вата да има зад него - перфорациите са само около 10% от площта. За това и мисля, че няма да е супер-ефективно решение...

kygar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 259
Регистриран на: Чет Ное 22, 2007 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Акустика - гипсокартон

#5 Мнение от kygar »

Мисля,че ще има добър ефект за подобряване на акустиката от надупчения гипсокартон с ватата над него,разбира се.Освен,че ще е красиво на вид,ще е много добре и за акустиката в стаята.Без вата ще е само красиво :D Ако се спреш на вариант с вата,те съветвам да сложиш два реда,един след друг,ще е още по-добре.

Аватар
p100ynov
има опит
има опит
Мнения: 111
Регистриран на: Чет Яну 27, 2011 11:14 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Акустика - гипсокартон

#6 Мнение от p100ynov »

Аз лично съм обработил част от тавана и стената зад системата с този картон и вата зад него и ефект определено имаше.

Изображение

Дали за същите пари е можело да се получи по-добра акустична обработка не смея да твърдя. Картона, освен всичко друго, изглежда добре... или поне на мен много ми харесва. Определено не се чува някакво кънтене.
Доколкото знам, ако системата се прави както трябва е необходимо ползването на специални окачвачи и профили, както и липса на връзка межу стени, под и таван, но тогава системата става наистина скъпа. По спомен само един окачвач беше 6-7 лв., като е от две части, свързани с нещо като гумен тампон. Каква е разликата при използване на цялата система нямам идея... ама и така си е добре :D

П.П: Изполвайки този картон може да си направиш т.н. звездно небе/стена :D
you're nobody without a naim

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Акустика - гипсокартон

#7 Мнение от Ivo_Hristev »

Здравей,
Акустичносста на този гипскартон се изразява в това че можеш да сложиш отзад вата и по този начин да осигуриш звукопоглъщане. Колкото повече вата и въздух отзад - толкова на по-ниска честота работи конструкцията. Не е необходимо да са специални окачвачите. Необходимо е конструкцията да е стабилно монтирана и сглобена. Кънтене има от нормалния гипскартон, особено когато не се монтира както трябва. Обикновено недостатъчното поглъщане във високите честоти се компенсира с килими и завеси. Така че и това не бива да те притеснява.
Кажи какъв тип перфорация сте избрали с жена ти и ще обсъдим конструкцията.

N.Jordanov
има опит
има опит
Мнения: 429
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Акустика - гипсокартон

#8 Мнение от N.Jordanov »

Спряхме се на Knauf Cleaneo с разсеяна перфорация.
http://www.knauf.bg/knauf/home.nsf/cleaneo.pdf
_________

NJ

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Акустика - гипсокартон

#9 Мнение от Ivo_Hristev »

Въпросното клеанео има два варианта. Според мен подходящ е този с по-голям диаметър на дупките. Над него постави 50 мм. стъклена вата с плътност 30-40 кг/куб.м. Клеанеото си има воал, така че няма нужда и ватата да има. Над тази вата остави колкото се може повече въздух.

Аватар
100
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Акустика - гипсокартон

#10 Мнение от 100 »

Освен това, което каза Иво, не трябва да се прекалява с тази обшивка по стените, защото ако направиш целия таван и стени с него, наистина може да стане глухо. Най-добре е да се направи тавана и две съседни стени, като перфокартона може да започне от 1,2 метра нагоре, а долу да е обикновен, пак с вата зад него. На таван се прави конструкция от профили (има я в сайта на Кнауф), а на стените-щендерна конструкция, както за предстенните обшивки.

fenbg
чете
Мнения: 4
Регистриран на: Чет Яну 23, 2014 1:14 pm
Местоположение: sofia
Обратна връзка:

Re: Акустика - гипсокартон

#11 Мнение от fenbg »

Много лошо се чува заради металните профили

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта