Моята втора стая - акустично подобрение

Съобщение
Автор
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Моята втора стая - акустично подобрение

#1 Мнение от Nanko Rusev »

Здравейте,

Тук ще пиша какво става с моята втора стая. Тя е около 3х3 метра, с леко 'коридорче' в единия ъгъл.

Долу горе това:
Изображение
Като на скицата в левия заден ъгъл съм нарисувал 6 панела :lol: което си е смело (не планирам да са толкова, а само 3)

Системата ми в нея е следната (за момента):
PC -> Mission DAC5 -> BER 6с19п -> Fostex 207e @Demetri ML-Voigt (снимка)

А резултатите от измерването - жалка картинка.
За проба вкарах 5 панела 100х60х10см, от Rockwool AIRROCK HD (70кг/м3). Подобрението на графика не е много голямо, но на слух е 8O особено след като ги махнеш - става ти тъжно колко по-зле е.

Тези панели взех на заем и предстои да си направя нови специално за тази стая. Тъй като не смятам да дупча, ще мога да ги разположа само по пода. Планирам по 2 зад всяка колона (както се вижда на скицата по-горе), по 2 на стена за ранните отражения, няколко в третия ъгъл за бастрапинг и евентуално няколко на предната и задна стени, ако им намеря място. Още се колебая между 10 и 15см дебелина. Ще се радвам да чуя мненията ви относно дебелината.

Като цяло това е. Пускам тази тема, за да се проследи прогреса - как без ремонти и с относително малък бюджет може да се подобри аудиото. Не съм сигурен кога ще задвижа нещата (не си давам зор :wink: ) но когато стане ще пусна тук нови снимки, графики и мнения.

Поздрави!
Нанко

-edit 31 Jan 11 - changed url
Последно промяна от Nanko Rusev на Пон Яну 31, 2011 9:14 pm, променено общо 3 пъти.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#2 Мнение от velinski »

"Коридорчето", ако не е отворено към останалата част от апартамента, е добре да го преградиш със завеса или да го облицоваш с някакъв демпващ материал. От моя скромен опит подобни коридорчета се чуват много гадно, ако са празни и резониращи.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#3 Мнение от Nanko Rusev »

Благодаря. Ето къде мога да сложа още няколко поглъщащи панели 8)

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#4 Мнение от Nanko Rusev »

В "коридорчето" (а и в истинския коридор след това) има завиден нисък бас. Ще видим какво мога да направя, за да погълна част от него, та да си дойде в стаята, където му е мястото :twisted: :st

Поръчах си вата. Остава да си намеря шивач и надявам се скоро ще се похваля с резултат :wink:

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#5 Мнение от Nanko Rusev »

Ето как изглеждат 5 пакета вата. Аз взех 6 :roll: = 36 квадрата. За транспорта използвах 2 комбита, като за да се събере всичко трябваше двата пакета да се отворят :evil: Все пак успяхме :lol:

Ватата купих от Поларис, на цена 7лв/м2 (Rockwool AIRROCK HD (бг инфо), 70kg/m3, 5cm)

Трябва да се ушият калъфки, така че да станат 20 панела, подобни на тези. Сега с тази вата в стаята, ще има какво да ми напомня за тази задача. :mrgreen:

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#6 Мнение от Nanko Rusev »

Здравейте,

Смятах този пост да не го пускам, тъй като не съм още готов ... но днес ми се пише.

Ето как изглежда една малка стая с някой друг лист вата :lol: (40 листа 100х60х5см)

Изображение

Аз съм тъп и нищо не разбирам, но резултатите ми харесват и на картинка, и на звук. Подобрението е ушевадно и в целия звуков диапазон.
Успех на всички с необработени помещения говорещи за "линейност", "равен бас" и т.н. За сцена, фокус и детайл няма да коментирам :D

Закупени са към 40 квадратни метра плат (около 100 лева), от които ще се шият калъфки.

Нанко

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#7 Мнение от Nanko Rusev »

Искам да отговоря и на приятелско запитване относно измерванията, които правя. Те са аматьорски, но мисля че дават ясна идея какво става, когато правиш промени. Измервам, слушам, променям, слушам, измервам. Анализирам.

Използвам SPL meter на RadioShack за малко над 100 лева. По-добре би било с някой микрофон май (евентуално +предусилвател) но нямам. Radioshack-a би трябвало да е долу-горе точен до 3.5kHz. Вързан е с кабел към line-in на компютъра, закачен е на статив на слушателското място. Важно е да се спазва сравнително точно положението му при различни измервания и да е възможно най-близко до реалния sweet spot. Особено в необработена стая, малка разлика в мястото прави голяма разлика в звука.

Софтуерът, който ползвам е Room EQ Wizard (REW). Може да се изтегли безплатно от тук, като между другото сайта разполага с много приятен под-форум за акустика. Имат и за много други неща естествено, домашно кино, стерео, колони и т.н.

Звуковата карта според мен няма нужда да е нещо суперско. Аз ползвам вградената в компютрите ми и не се притеснявам от това. Предварително се калибрира, като се свържат изходът й с входа й.

След първоначално наместване на програмата (вижте how-to в сайта за теглене) това, което се прави е да се пусне, да се 'калибрира' нивото спрямо това, което показва SPL метъра (ако мерим с микрофон, сравнително точни SPL meter приложения има за много различни смартфони) и пускаме измерване. Sweep от 30 до 20 000 не минава за повче от минута, през това време 'микрофона' ни подава информация на компютъра и накрая той ни предлага графики - каквито искаме, SPL, Waterfall, RT60 и други и други. Хубаво е да внимаваме как четем графиките и да ги анализираме детайлно.

----

За започване на акустична обработка, предлагам да се обмислят възможностите за разположение на колоните и на слушателя. Те правят огромна разлика, за без пари. Ако нямаме ограничения, моята идеология е пълна симетрия. Повечето хора препоръчват разполагане на слушателя на 36% от предната стена (която, трябва да е късата - т.е. колоните да сочат в дирекция големия размер), но при мен това не е така - нямам възможност. В първата ми стая съм почти в перфектния център (най-лошото място) и разликата с 36% е много голяма, в полза на 36% естествено. Във втората си стая съм почти до задната стена, НО все пак на едни 20-30см от нея. Повече = по-добре, никога не стойте плътно залепени до задната стена!

Пробват се различни комбинации, слушаме, измерваме, анализираме. Когато се спрем на нещо предварително, продължаваме докато решим разположението. Пробваме и измервания от други места. Примерно моята логика е че ако даден проблем се променя от разположението в дължина на стаята, то той е породен от предна/задна стена. Това обаче може да се види само при една вече добре обработена стая (според мен) тъй като иначе разликите са просто огромни и във целия диапазон, със всеки сменен сантиметър :)

На гола стая си имам правила, които мисля че винаги работят - колкото повече широколентови бас трапове в ъглите, толкова по-добре. Колкото по-дебели и големи, толкова по-добре. Третиране на ранните отражения (лява и дясна стена, под и таван). Единствено широколентово третиране с вата над 5см, по-добре над 10. Никога поглъщане на само високи честоти (завеси, кофти пянообразни пана ...).

-----

Надявам се ще бъда полезен на някого, чрез споделяне на моята идеология. Искам да подчертая дебело, че аз съм аматьор и това което правя, го правя за себе си. Според мен и според приятели подобрението е голямо и няма негативи. Всеки може да види в тази тема измерванията преди/сега. Може и да ми дойде на гости. Все пак, за да направя това, което съм направил съм чел доста, питал съм и съм опитвал. Не става много лесно, но не е и супер трудно ... поне в "лесни" стаи - паралелепипеди, които нямат огромни дефекти. В сложните стаи с неправилни форми и т.н. не ми се мисли как е. Мисля обаче, че с методи като моите много трудно може да се скапе звука, но все пак е възможно. За това СЛУШАЙТЕ и ако не ви хареса, не оставяйте това, което сте пробвали. Правете панели, СЛУШАЙТЕ и ги финиширайте/закачайте чак когато финално сте решили, че това е то (this is it).

За професионална помощ при по-трудно проекти или за хора, които искат да се подсигурят или просто не им се занимава - препоръчвам Иво Христев, при когото резултата е гарантирано добър. Иво, благодаря ти много за помощта, която си ми оказвал.

Аватар
Mo
чете и пита
чете и пита
Мнения: 102
Регистриран на: Вто Юни 20, 2006 12:00 am
Местоположение: София/Добрич
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#8 Мнение от Mo »

Нанко, въпреки някой наши търкания, искам да те поздравя за усилията и желанието, което хвърляш в акустичната тематика. Вярвам, че всеки аудиофил, първото нещо, което разбира (и което го прави такъв-аудиофил), е че различната техника звучи различно, а второто, че една и съща техника звучи различно в различни помещения и на различно местоположение. Ще ми е интересно да видя как ще ги облечеш (ватите).
Искрено ти желая успех и късмет за този и другите ти проекти. А това, че е любителско...ми всеки е тръгнал от там май?!
Поздрави, Христо.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#9 Мнение от Nanko Rusev »

Христо, как ще ги облека съм написал по-нагоре (май първи пост). А за аматьорско ниво/любителско - това не значи че съм некадърен, а значи нещо от което не изкарвам пари, а си го правя за собствения кеф. :roll: :mrgreen: Знам много БГ аудио про-та, които са ........

Относно всеки аудиофил, че разбирал файдата от акустиката.... ако беше така, всеки щеше да се хвали как е разположил/подредил стаята си и какви мерки е взел. Тези хора обаче са единици. Защо .... няма да коментирам. Аз имам известен опит, не ги разбирам.

Както и ти спомена, въпреки 'търканията' ни си добре дошъл да се запознаем и да ми минеш на гости, на живо да ми обясниш колко зле ми е системата :st 08788 27677

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#10 Мнение от Nanko Rusev »

Здравейте ;)

Аз смятам проекта за готов. Нямам третировка за под/таван, но няма как, не живеем в перфектен свят. :lol: Това да ми е кусура на стаята :lol:

Тук е мястото да благодаря на баща ми (Атанас Русев), който отново свърши остновна част от работата. Тъй като не намерих един сериозен шивач, той уши калъфките панелите, с което се справи ОТЛИЧНО. Благодаря и на Иво Христев, който отново ми помагаше със съвети. И мерси не Пешо (tristan), че ме надъха за 15см панели вместо 10 :st

Изображение Изображение Изображение

Общ поглед на стаята | Задна (напълно поглъщаща) стена | 3D скица с почти финалното разположение

Грозно, а? Определено, но исках да е лесно, а количеството просто е НУЖНО. 'Конструкцията' е 'вата в чувал' (по-качествена снимка) :lol: без дървена рамка - 100% поглъщаща, но не опънато. Така очаквах да е, така че съм доволен.

Ами .... това е. Резултатът на мен много ми харесва. Разликата без и с 5 малки панела беше ясно доловима. Разликата без и с 13 от тези беше ушевадна. Допълнителните 7 (с които покрих задната стена) добавиха още по-добър контрол на баса и подобрение на сцената и детайло, елиминирайки иначе много близкото отражение от задна стена.

Успех на всеки, тръгнал по този път. И поздрави на тези, които ми казваха (в очите или зад гърба) колко са ми зле стаите :wink: (за това съм ги третирал разбираш ли :lol: ) Аз знам какво слушам и съм доволен, а вие? :wink:

-редакция Юни 2011 - махнах линковете към измерванията. Не съм сигурен в обективността им, а и по тях не може да се чуе какво съм направил.

Pavel Velichkov
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Авг 09, 2009 8:01 am
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#11 Мнение от Pavel Velichkov »

Nanko Rusev написа: -редакция Юни 2011 - махнах линковете към измерванията. Не съм сигурен в обективността им, а и по тях не може да се чуе какво съм направил.
Жалко! Можеше ,поне да да се придобие някаква представа, "кое и как"

Аватар
Ivelin Braikov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 596
Регистриран на: Вто Авг 16, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#12 Мнение от Ivelin Braikov »

Абе, Нанко, я кажи сега, пробвал ли си тези твойте панели както са наредени да ги дръпнеш на някакво разстояние от стената? Много ми е любопитно какъв ще е при теб ефекта от това. Ако не си го правил, пробвай, и да кажеш какво се променя. Може не всичките... А може и всичките. На 5-10-15 см. примерно.. :roll:
What would you attempt to do if you know you could not fail?

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#13 Мнение от Nanko Rusev »

Pavel Velichkov написа:Жалко! Можеше ,поне да да се придобие някаква представа, "кое и как"
Ако искаш ми пиши на skype = cross4o
Ivelin Braikov написа:Абе, Нанко, я кажи сега, пробвал ли си тези твойте панели както са наредени да ги дръпнеш на някакво разстояние от стената?
Колкото по-далеч от стената са, толкова по-ефективни са надолу. При панелите ми вкъщи зад всеки има 7см.

Pavel Velichkov
чете
Мнения: 2
Регистриран на: Нед Авг 09, 2009 8:01 am
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#14 Мнение от Pavel Velichkov »

Интересно ми е след обработката на помещението RT60 до какво ниво слезе?

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#15 Мнение от Nanko Rusev »

Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта