Моята втора стая - акустично подобрение

Съобщение
Автор
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#16 Мнение от Nanko Rusev »

velinski написа:"Коридорчето", ако не е отворено към останалата част от апартамента, е добре да го преградиш със завеса или да го облицоваш с някакъв демпващ материал. От моя скромен опит подобни коридорчета се чуват много гадно, ако са празни и резониращи.
Nanko Rusev написа:В "коридорчето" (а и в истинския коридор след това) има завиден нисък бас. Ще видим какво мога да направя, за да погълна част от него, та да си дойде в стаята, където му е мястото :twisted: :st ....
Ето отново скица. Тя илюстрира сегашното разположение:
Изображение

В началото на "коридорчето" което е част от стаята, точно до вратата (не е нарисувана -точно там където свършва стената е) има страхотен нисък бас. Има парчета, които ме изненадват с това какви ниски имат записани - примерно The Lonely Island - Motherlover 8O Там страхотни ниски ниски демонстрира всяка песен.

На терасата, която е вляво от слушателското място, също се чуват интересни ниски ниски, но там са по-скоро "от време на време".

До тук добре ... НО. Проблемът е, че тези най-ниски честоти ги няма в слушателската позиция. По-голямата част от баса е "отлична" и в голяма част от музиката не усещам тези проблеми. Аудиофилските парчета свирят с бас да си ...... Но с електронно синтезираните ниски ниски, каквито са в повечето поп парчета, които слушам напоследъл, този дефект си е проблем :(
Пробвах в "коридорчето" да сложа още 4! панела, които взех от задната и предната стена, но разликата беше минимална.

Идеи какво да пробвам? Визирам разместване. Панелите не са закачени. Но не смятам да добавям още за момента. Вариант за смяна на техниката и стаята няма :lol:

Нанко

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#17 Мнение от Zlatan Kitanov »

Може и да си пробвал това, но... дръпни колоните напред, може и да даде обратен на предвидимия от такова местене резултат.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#18 Мнение от Nanko Rusev »

Мерси, ще пробвам. Досега не съм, защото не е много удобно да седят така :evil:
-Едит. Побвах, дръпнах ги и сложих зад колоните по още един панел. Няма промяна.

Обаче се разходих малко повече. Отново тестовото парче е Motherlover. В линка баса започва на 34 секунда, а в версията която слушам от Spotify (само музика, без клип) е от 21-ва.

Така. Ето разпределението на НИСКИЯ бас. Както казах, останалата част от басовия спектрум си е добре ;)
Изображение
МЕГА баса е не само в "коридорчето", а и в заден ляв ъгъл на стаята (вляво от слушателското място). Ако вратата към терасата е отворена и прозореца й (тя е остъклена) е отворен - басът там е мега. Ако прозорецът й е затворен, басът го има но е "нормален" а ако й вратата към стаята е затворена - на терасата няма бас.

Осезаем бас има в частта до лявата стена и до предната стена (долу горе предната 30-40% на стаята).

Бас няма до задната стена (с изключение на левия ъгъл) и до дясната стена.

Вече си мисля, че виновни са прозорците .... PVC дограма, 2 стъкла, предполагам че са от най-евтините :)

Идеи?

По идея на приятел направих следните промени:
Пробвах със силно третиране зад мен (и съответно леко преместване напред) - зад стола ми имам панел 120см широк, 160 висок и 30см дебел. Няма промяна. Но за момента го оставих така.

"Вдигнах" колоните на по 3 дървени пулчета - баса леко се фокусира/стегна. Извади по-добър детайл. Добър ъпгрейд за без пари. Добре би било в бъдеще да сложа истински шпайкове...

Edit: да са *** в умника ... мърдам колоните напред, а не се сетих да ги мръдна назад да са тъкмо corner loaded. Е сетих се де .... и имам добро! подобрение. Все още обаче не е напълно медено :roll: но съм доволен 8) Отличен ъпгрейд за цената си! :twisted:

Ето малко песни, чиито бас слушам при пробите:
The Lonely Island - Motherlover
Rihanna - Rockstar 101
Rihanna - What's My Name (feat Drake)
Nicki Minaj - Super Bass :twisted:
Tinie Tempah - Pass Out
The Far East Movement - 3D
Ostava - Edin Den :HMguit


както и куп други любими парчета, които нямат толкова ниски баси, за да проверя как е "нагоре" - все пак не трябва да скапвам останалата част! Сега сядам да ги чуя как са 8)

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#19 Мнение от Zlatan Kitanov »

Аз съм със Soundcare. Подобрението беше значително, най-вече повече контрол в ниските честоти.
Но най осезаемото подобрение при мен се получи след цялостно разместване на колоните - преди бяха на късата стена, сега са на дългата.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#20 Мнение от Kiril Kirilov »

Опивал ли си да слушаш само единия/другия канал канал?
Ако има голяма разлика е възможно 2-те тела да са разстояние, в което фазите им идват обратни в твоето място...и може да опиташ да премениш разстоянието между 2-те тела...

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#21 Мнение от Nanko Rusev »

Zlatan Kitanov написа:Аз съм със Soundcare...
Имам такива и други не бих купил.

Кирил, мерси за идеята! :D Пробвах и не е от това проблема.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#22 Мнение от velinski »

Zlatan Kitanov написа:Но най осезаемото подобрение при мен се получи след цялостно разместване на колоните - преди бяха на късата стена, сега са на дългата.
При мен дългата стена също даде най-верен звук. Късата стена "бумтеше" и "ядеше инструменти".
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#23 Мнение от Nanko Rusev »

При мен тук няма къса и дълга :lol:

Да отбележа, че след вкарването на колоните в ъгъла (премахването на единия панел зад тях) наистина подобрението е приятно, но може да има и още повече нисък бас 8)

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#24 Мнение от Zlatan Kitanov »

Нямаш къса и дълга, но имаш коридорче. Грубо бих го оприличил на хелмхолцов резонатор.

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Моята втора стая - акустично подобрение

#25 Мнение от Fenkiller »

Офф........
velinski написа:
Zlatan Kitanov написа:Но най осезаемото подобрение при мен се получи след цялостно разместване на колоните - преди бяха на късата стена, сега са на дългата.
При мен дългата стена също даде най-верен звук. Късата стена "бумтеше" и "ядеше инструменти".
Я това май е интересен феномен .... И аз бях преди на дългата стена и нямах драми ...
Поради WAF преместих системата на късата стена и точно както каза Велин получих изобилен бумтящ и размазан бас .... при дърпане напред на колоните нещата се оправят в аудио отношение но се развалят семейните отношения ... :lol:
Скоро един колега също премести системата си от къса на дълга стена и звука се подобри в пъти (не че преди това системата му не свиреше добре)!??!?
Офф........
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта