Разположение на акустични пана в стаята

Съобщение
Автор
Аватар
woofer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Разположение на акустични пана в стаята

#1 Мнение от woofer »

Здравейте,разполагам с 8бр. акустични пана изработени от каменна вата Rockwool airrock hd 70кг/м с размери 100х60х5 см.Стаята е 10кв/м.(3х3.4х2.5м.) стените са на груба мазилка подът е с ламинат .Можете ли да ми препоръчате как ще е най-правилно да ги разположа из стаята.Само абсорбиращи елементи ли е необходимо да използвам ,дифузори дали ще са необходими.Бас трапове мисля да правя,но не в близките 1-2 месеца.
Прикачени файлове
staq.JPG

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Разположение на акустични пана в стаята

#2 Мнение от Zlatan Kitanov »

Пoнеже никой от по-разбиращите не е писал, си позволявам да се намеся. Сложи в ъглите. Горе и/или долу. Зад тонколоните. Зад слушателското място. Не е за пренебрегване и мястото, където удря първата отразена вълна - при теб е на стената с входната врата и над прозореца. Пробвай и слушай, до момента, в който ти хареса.

Аватар
woofer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Разположение на акустични пана в стаята

#3 Мнение от woofer »

Да днес ще ги разполагам по различни начини из стаята.На мен идеята ми е да сложа по 1бр. в ляво и дясно за мирър поинтовете,зад колоните по 1бр.За тавана се колебая дали да са разположени по 1бр на мирър поинта над всяка колона или да са по дължина долепени да се получи едно пано с размери 2х0.6м. понеже трябва да знам със сигурност защото ще трябва да дупча :).Останалите две пана мисля да разположа на стената зад мен, като се има в предвид че аз съм на 50-70 см. от задната стена.

Zlatan Kitanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 471
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Разположение на акустични пана в стаята

#4 Мнение от Zlatan Kitanov »

Не бързай с дупченето! Току-що прочетох това:
http://www.goodsoundclub.com/Forums/Sho ... =1517#1517" onclick="window.open(this.href);return false;
Погледни го. И аз имам разни такива работи (ауралекс или нещо подобно) в стаята, но все още експериментирам с разположението им, като ги закрепвам с велкро и малко лепилце на стената. Може да се окаже и, че са напълно излишни и етажерките ми с книги вършат много повече работа. Не подценявай и разположението на ОТ в стаята и най-вече - не бързай!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разположение на акустични пана в стаята

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Роми както винаги е доста краен.
Има помещения, чиито недостатъци няма как да се компенсират просто с подходящо разположение.
Насипването на абсорбиращ материал без точна представа какво точно правим, води точно до описания от него резултат.
Начинът е един - преди всичко коректно измерване, след което поетапно третиране на показаните от него дефекти на помещението с внимателно прослушване (поне седмица) след всеки етап - най-важното все пак е как се чува.

Аватар
woofer
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Разположение на акустични пана в стаята

#6 Мнение от woofer »

Здравейте,след вчерашното разместване на ОТ и и паната стигнах до извода ,че:най-добре е ОТ да са изкарани на метър от задната стена и на около 80см от страничните стени в това разположение с по едно пано в ляво и дясно за мирър поинта с по едно на стената зад колоните и 2 зад мен сложени легнали образуват едно пано 2х0.6 м.,но така разположени не могат да бъдат за постоянно.Компромисния вариант за сега е следния:От задните стени на 40 см.от лявата стена на 80 см от дясната на 130см с по 2бр пана от ляво и дясно едното разположено точно срещу колоната а другото на мърър поинта,паната на стената зад мен са си по същия начин,както описах по-горе,на пода сложих по едно пред всяка колона(не знам дали е аналогично със разположението на тавана)Колоните са на 45 градуса повдигнати на 30см. от пода чрез сандъчета от ПДЧ напълнени с морски пясък,като държа да отбележа ,че това повдигане оказа много благоприятно въздействие на звученето.
Записах си Room Eq Wizzard, имам един обикновен мисля динамичен микрофон http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbi ... BCMD150/00" onclick="window.open(this.href);return false; с него правих някакво подобие на измерване хаха и ако средната стойност е 75дб пиковете и падовете варираха с около 25 дб най-ниска стойност 55 най-висока 95дб,но ми е ясно,че това загуба на време понеже и аз самия не знам какво правя и незнам как да тълкувам тези стойности.
Кой във Варна може да направи коректно замерване?Без съмнение това е най-правилния начин.Благодаря за мениеята на Ручо и Китанов :)

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Разположение на акустични пана в стаята

#7 Мнение от Ivo_Hristev »

Здравей,
Извинявам се за късното включване. Както виждам си си поиграл с местоположението на паната.
Имам следният въпрос: какво ти харесва най-много в това разположение на паната? Питам защото по този начин ( или поне това което разбрах от предишния ти пост ), си мисля че ватата работи доста добре и за ниски честоти. В случай че им търсиш постоянно място опитай да ги отелиш на известно разстояние (колкото е възможно) от стената. Пробва ли с две пана между телата на стената срещу теб?
Този микрофон няма да ти свърши работа. Защо не си купиш един евтин Behringer или направо си сглоби един от електретен касул? За Room EQ-то има доста добри дискусии и хелпове. Почети малко и ако има нещо неясно ще се радвам да отговоря.
Поздрави.

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Разположение на акустични пана в стаята

#8 Мнение от Marian Lozev »

Woofer,
...ако пренебрегнеш мирър поинта и направиш следното, само за тест примерно, може и да бъде твоята акустика, знаели човек. :)

Значи, слагаш по два броя симетрично разположени по дължината от пода до тавана, зад колоните в близост до ъглите на стаята, другите четри броя ги слагаш огледално на останалите.

Пробвай и кажи как е.....
Поздрави. :D
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта