съвет за акустично оформление!!

Съобщение
Автор
Аватар
Николай Григоров
чете и пита
чете и пита
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Сеп 13, 2010 7:51 pm
Местоположение: Разград,България
Обратна връзка:

съвет за акустично оформление!!

#1 Мнение от Николай Григоров »

Здравейте!Искам да помоля за съвет как да се справя със акустиката и по точно казано с проблемите свързани със акустичното оформление на моята стая?Единият съществен проблем са размерите:малка спалня тип панелка.Размери както следва:височина 260см,ширина 340см,дължина 340см.Две от стените са изолирани със гипс картон и минерална вата!Ще съм благодарен ако някой има възможност и желание да ми помогне.Благодаря предварително !
А ко има нужда от повече инфо ще отговарям. :HMguit
Прикачени файлове
room4.jpg
room3.jpg
room2.jpg
room.jpg
Amps.Primare I30,SONY STR-DA2400ES,loudspeakers-JBL Ti2K,Transonic LIFE 400,Tape deck Technics RS-BX727(Modded),Technics M270X,Tuners Technics ST-GT550(Modded)Interconects EINSTEIN,Real Cable,Optical cable-Cambridge Audio 300 series,loudspeaker cable-Real Cable TDC OCC500,SONY CDP-X33ES(Modded);ARCAM DV88(Modded),

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: съвет за акустично оформление!!

#2 Мнение от Nanko Rusev »

http://www.youtube.com/watch?v=lbLVjHfH ... re=related" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=HDxV0jbD9w8" onclick="window.open(this.href);return false;

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: съвет за акустично оформление!!

#3 Мнение от Dimitar Atanasov »

Спроред мен като начало трябва да се измисли нещо за стените с гипсокартон...
Не разбитам много от тези неща, но поне по слух гипсокатрона и итонга са отвратилени материали

Аватар
Dgd
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 240
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: съвет за акустично оформление!!

#4 Мнение от Dgd »

По някакъв начин трябва да избягаш от двата еднакви размера 340*340

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: съвет за акустично оформление!!

#5 Мнение от velinski »

Dimitar Atanasov написа:но поне по слух гипсокатрона и итонга са отвратилени материали
По студията слагат точно перфориран гипсокартон с въздушна междина зад него
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Николай Григоров
чете и пита
чете и пита
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Сеп 13, 2010 7:51 pm
Местоположение: Разград,България
Обратна връзка:

Re: съвет за акустично оформление!!

#6 Мнение от Николай Григоров »

Благодаря за мненията и препоръките!Все по сериозно се замислям над темата БАСС ТРАПОВЕ!Мисля че във моят случай биха дали положителен резултат.
Исам и да попитам какво бихте казали по темата:студиопорени пана на тавана!Според вас би ли имало положителен ефект и ако е да за какъв честотен диапазон говорим?
Отново благодаря предварително :js
Amps.Primare I30,SONY STR-DA2400ES,loudspeakers-JBL Ti2K,Transonic LIFE 400,Tape deck Technics RS-BX727(Modded),Technics M270X,Tuners Technics ST-GT550(Modded)Interconects EINSTEIN,Real Cable,Optical cable-Cambridge Audio 300 series,loudspeaker cable-Real Cable TDC OCC500,SONY CDP-X33ES(Modded);ARCAM DV88(Modded),

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: съвет за акустично оформление!!

#7 Мнение от Dimitar Atanasov »

velinski написа: По студията слагат точно перфориран гипсокартон с въздушна междина зад него
Това добре, ама какво се постига така...защото поне в стаи в гипсокартон където съм слушал малко ми кънти на около средните честоти (естествено не е бил перфориран).

kygar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 259
Регистриран на: Чет Ное 22, 2007 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: съвет за акустично оформление!!

#8 Мнение от kygar »

Николай Григоров написа:Благодаря за мненията и препоръките!Все по сериозно се замислям над темата БАСС ТРАПОВЕ!Мисля че във моят случай биха дали положителен резултат.
Исам и да попитам какво бихте казали по темата:студиопорени пана на тавана!Според вас би ли имало положителен ефект и ако е да за какъв честотен диапазон говорим?
Отново благодаря предварително :js
Да,ще има положителен ефект за топлоизолацията на стаята ти.Гипсокартона е звукоубиец и не трябва да се ползва в стаи за слушане на музика!Нанко Русев ти е дал прекрасна безплатна информация,възползвай се от нея!

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: съвет за акустично оформление!!

#9 Мнение от Ivo_Hristev »

Аз предлагам да започнем от далеко. Какво не ти харесва в звученето на помещението?
Размерът 340х340 наистина е доста гадно съвпадение, в резултат на което следва да се очакват проблеми на 50 херца. От друга страна гипскартона има солидно поглъщане в този регион, зависи как направен естествено.
Така че най-добре сподели субективни впечатления и да продължим да разсъждаваме на глас.

Аватар
Николай Григоров
чете и пита
чете и пита
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Сеп 13, 2010 7:51 pm
Местоположение: Разград,България
Обратна връзка:

Re: съвет за акустично оформление!!

#10 Мнение от Николай Григоров »

Здравейте отново!Благодаря за проявеният интерес за съвет и помощ г-н Христов!
Проблемът се обосновава в това че проблемната тема на този разговор се крие основно, в средночестотната област, в звуковият спектър!
Има го също така и фактът, че използвам усилвател ONKYO Integra A8650!
До колкото съм съумял да си сверя слуха, забелязвам че свири порядачно добре(но малко по остро)така да се каже!
Казвам го, защото съм слушал същите ОТ във същото помещение във човека от когото ги закупих и там също ми направи впечетление че имаше по осезателно възприятие на средните честоти!Базата за сравнение беше направена със Amp. и CD ARCAM!
За съжаление, в момента бюджетът ми не е сред най-проспериращите, за да мога да си позволя нещо по сериозно и затова съм се запътил в тази посока(която е и неизбежна разбира се) по пътя на по-реалния и чист звук!
Качвам снимки, да се види нагледно, за какво говорим!
Както се вижда от снимките, когато се наложи изпопзвам EQ с корекция около -2db във средночестотната област,което по-принцип избягвам!Предпочитам да слушам максимално линейно!
Прикачени файлове
technika 1.jpg
technika 2.jpg
Amps.Primare I30,SONY STR-DA2400ES,loudspeakers-JBL Ti2K,Transonic LIFE 400,Tape deck Technics RS-BX727(Modded),Technics M270X,Tuners Technics ST-GT550(Modded)Interconects EINSTEIN,Real Cable,Optical cable-Cambridge Audio 300 series,loudspeaker cable-Real Cable TDC OCC500,SONY CDP-X33ES(Modded);ARCAM DV88(Modded),

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: съвет за акустично оформление!!

#11 Мнение от Nanko Rusev »

Nanko Rusev написа: Можеш много лесно да си направиш измерване на стаята - трябва ти само SPL meter (моят е на RadioShack за малко над 100 лева) или микрофон (евентуално +предусилвател), кабели, статив. Поставяш измервателния уред на слушателското място, вързан към предварително калибриран компютър и измерваш с Room EQ Wizard или друга програма (тази е относително лесна за ползване, приятна е и е безплатна). После правиш разместване и измерваш пак. Пускаш графиките (SPL и Waterfall в някоко варианта, RT60, други) в нарочена за това тема. Всички ги оглежадме заедно, виждаме че са ужасни, и стигаме до заключението (на което сме и сега), че Иво е твоят човек за обработката.

Успех!
Нанко
Ако можеш да направиш едно такова измерване и да умуваме .. :oops:

Като цяло тактиката е широколентово поглъщане - колкото повече бас трапове, толкова по-добре - "толкова е просто" както казват в първото клипче, което ти пратих. + същото и за ранните отражения.

Аватар
Николай Григоров
чете и пита
чете и пита
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Сеп 13, 2010 7:51 pm
Местоположение: Разград,България
Обратна връзка:

Re: съвет за акустично оформление!!

#12 Мнение от Николай Григоров »

Благодаря за помоща !
На този етап мисля да задеиствам етапа със малко по малко БАС Трапиране :D, докато получа поне за мен нужното удолетворение на този етап.
За съжаление няма как да си позволя професионално замерване и обработване на помещението затова ще се боря със ссобствени сили,естествено и със вашата помощ която ми оказахте!
Благодаря отново и ще споделям когато съм постигна нещо по-различно от досегашното!
Amps.Primare I30,SONY STR-DA2400ES,loudspeakers-JBL Ti2K,Transonic LIFE 400,Tape deck Technics RS-BX727(Modded),Technics M270X,Tuners Technics ST-GT550(Modded)Interconects EINSTEIN,Real Cable,Optical cable-Cambridge Audio 300 series,loudspeaker cable-Real Cable TDC OCC500,SONY CDP-X33ES(Modded);ARCAM DV88(Modded),

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: съвет за акустично оформление!!

#13 Мнение от Ivo_Hristev »

Напрежението в средните честоти най-вероятно се дължи на ефекта от "гребенчат филтър" или comb filtering. Направи си следният експеримент, за да провериш как ще се промени звученето след третиране - намери няколко пана минерална вата (например 6бр.) с плътност над 40кг/м3. Тази вата вече е на пана и стои права без да се свлича. Подреди ватата по стените на местата на първите отражения без да я закрепваш и залепваш, само я подпри на стената и послушай малко музика.

Аватар
Николай Григоров
чете и пита
чете и пита
Мнения: 42
Регистриран на: Пон Сеп 13, 2010 7:51 pm
Местоположение: Разград,България
Обратна връзка:

Re: съвет за акустично оформление!!

#14 Мнение от Николай Григоров »

Благодаря за съвета!Ще направя опит тези почивни дни да пробвам предложения метод, за да проверя дали вървя по правилния път и ще опиша впечетленията си от опита.
Amps.Primare I30,SONY STR-DA2400ES,loudspeakers-JBL Ti2K,Transonic LIFE 400,Tape deck Technics RS-BX727(Modded),Technics M270X,Tuners Technics ST-GT550(Modded)Interconects EINSTEIN,Real Cable,Optical cable-Cambridge Audio 300 series,loudspeaker cable-Real Cable TDC OCC500,SONY CDP-X33ES(Modded);ARCAM DV88(Modded),

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта