Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещение

Съобщение
Автор
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещ

#31 Мнение от Nanko Rusev »

AFAIK, на този микрофон му трябва предусилвател, трябва ти звукова карта с такъв. Така май ги водят.

Не съм задълбавал, тъй като аз си имам SPL метър който на мен ми върши работа.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещ

#32 Мнение от EmilRachev »

Пробвах с един външен микрофон и това излезе: :)

http://pics.data.bg/zoom/shared/f638788 ... 0f7558b80e
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещ

#33 Мнение от Nanko Rusev »

1/ не си калибрирал нивата - съмнява ме да си мерил на 150-60dB :D
Ако имаш телефон с iOS или Android (предполагам има и за други ОС) може да си сложиш приложение за SPL метър, с което да зададеш силата и графиката ти да показва реални dB.
2/ Горе вдясно има иконка, с която променяш Range-а на графиката. За това измерване го дай да е : от 20Hz до 20КHz, от 100 до 160dB. - така графиката ти ще е по-използваема.

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещ

#34 Мнение от EmilRachev »

Нанко, теста май беше към 130 дб настроено ръчно.
Не знам защо ми е нужен SPL метър на телефона, като самата програма Room EQ Wizard си има вграден SPL метър със съответния бутон Calibrate.
Натиска се бутона за запис и тя си тества, после предлага стойности в децибели да се настрои ръчно.
Довечера ще пробвам, както каза да го направя и ще видим какви дунавски вълни ще получа. :D
Но, в общи линии програмата показва това, което и аз чувам - големи пикове в ниския диапазон до 200 и нещо херца.
Точно с това се борих от известно време насам и явно съм още далече от истината. :)
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещ

#35 Мнение от Nanko Rusev »

Емо, микрофонът няма как да знае, че това "Буу" е 70dB, а това "БУУУУ" е 85dB примерно. Калибрирането прави следното нещо - пускаш шум с някаква сила. Програмата няма идея колко е... Ти също, ако нямаш SPL метър (може и вграден в телефона). Ако имаш, пускаш го и наместваш силата на звука докато той покаже едно средно ниво за слушане - спрямо твоя вкус - при мен това е 80dB. След това когато знаеш, че това са 80dB, задаваш в калибрацията че са 80 и даваш ОК.
Сега вече като пуснеш измерването, програмата ще знае и реалните стойности (dB) на силата на звука. Тя вече е калибрована и работи като SPL метър.

Залагам една бира, че си бил далеч под 130dB (което е адски много...).

А относно графиката - сега голяма част от нея "отива зян", тъй като резолюцията е там, където няма информация. С една добре оразмерена графика неравностите ще изглеждат доста по-стряскащо, но по-лесно за виждане и анализиране. Все пак целта ни не трябва стаята да изглежда възможно най-добре, а най-лесно да видим проблемите :P

Една смешна случка - наскоро някой в един форум си "измерва колоните в слушателската позиция" и беше много доволен от картината - еми как няма да е, при снимка примерно 600х400 пиксела и диапазон примерно 20-20khz и 0-200dB, неравномерностите +-10-15dB си изглеждат като права черта 8)

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещ

#36 Мнение от EmilRachev »

Нанко, не знам с коя версия си на програмата, но мойта си е най-новата и виж какъв SPL метер има:

http://pics.data.bg/zoom/shared/d9d9a1e ... 730a72d3fd

Върши точно това, което казваш.
Пускам примерно да извърти от 20хц до 20кхц тест и през това време SPL метъра си измерва, като дам стоп и програмката ми казва средните нива и на колко децибела трябва да го настроя, понякога реве, че е прекалено ниско или високо нивото спрямо приетия сигнал, накрая го задавам ръчно и би трябвало да съм калибрирал успешно.

Между другото няма смисъл да продължавам да замервам с разни измислени и кой-знае колко неверни микрофони.
Днеска ми пристигна микрофона Behringer ECM8000, сега му поръчах и фантомно захранване, пак на същата фирма от +15V до +48V, трябва да си взема и два кабела, че е с XLR и би трябвало да съм готов до няколко дни за по-точни и коректни замервания.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Nikolay Kolev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 994
Регистриран на: Съб Фев 26, 2005 1:00 am
Местоположение: ХАРМАНЛИ
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещ

#37 Мнение от Nikolay Kolev »

Аспарух има такива захранвания при него, не знам дали стават за твоя микрофон, звънни му.
Посетете:
www.aquamania.hit.bg - любителски сайт за акваристика
www.hardware.start.bg - всичко за хардуера на куп

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещ

#38 Мнение от EmilRachev »

Звънях му, ама му беше изключен телефона.
Това беше първото, което се сетих....
После обаче се разрових в нета и открих оригиналния вариант, веднага го поръчах и сега чакам.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещ

#39 Мнение от Nanko Rusev »

Емо, прочети по-добре какво ти пиша. Това е като да гледаш часовник, който не е настроен!

КОМПЮТЪРА ТИ НЕ ЗНАЕ кое колко dB e, докато не му зададеш ТИ референцията. Т.е. връзваш му микрофона, даваш "калибрирай" и наместваш нивото да е толкова, колкото реално е - което трябва да видиш на външен SPL метър - даваш ок.

Иначе примерно нивото е 80dB, а той си мисли че е 130 .... и всички останали сигнали ще са отново +50dB! :)

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта