Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещение

Съобщение
Автор
Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещение

#1 Мнение от EmilRachev »

ortho, говориш ми на китайски или ме псуваш на някакъв чужд език ... :mrgreen:
Това "хелмхолцови резонатори" и "таргетната честота" са за мен две абсолютно непознати понятия. :lol:
Тепърва съм се захванал в нета да се образовам поне минимално по акустиката, та да вдена поне малко за какво иде реч.
Както е тръгнало ще се помоткам малко и пак ще бъда принуден да повикам специалист, пък дано стане нещо.
Стаята ехти доволно, пък и тавана ми е свалян надолу с допълнително гипсокартон, абе мани.
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио

#2 Мнение от velinski »

По-добре плати на специалист за да свърши работата професионално. Най-вече нямаш техника, с която да си измериш пиковете и падовете в АЧХ на помещението.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио

#3 Мнение от EmilRachev »

velinski, то натам отива работата, ама съм свикнал винаги да се помъча малко сам, пък тогава...
Така се придобиват малко знания, които няма да са ми излишни.
Винаги съм се чудил няма ли някоя програма, да си кача на лаптопа, да ръгна един микрофон в звуковата карта и да направя някое замерване от слушателското място.
Лошото е, че и да има подобен продукт пак ще ми изкара някоя шашава графика, която няма да мога да разбера и ще я гледам като пукал. :D
А сигурно ще трябва и професионален микрофон със супер чувсвителност и професионална звукова карта... :?
Някой запознат по въпроса?
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

EmilRachev написа:Лошото е, че и да има подобен продукт пак ще ми изкара някоя шашава графика...
Не една. Цяло множество "шашави" графики!
EmilRachev написа:Някой запознат по въпроса?
Иво Христев е човекът (Ivo_Hristev). Може да направи измервания, както и да изработи съответните поглъщатели. По принцип е доста зает, но му пиши лично, а аз ще му кажа да надникне в bgaudio.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио

#5 Мнение от Nanko Rusev »

Емиле, ако беше със система за 1000 лева или със изцяло самодейна - щях да те подкрепя, да действаш сам и да пробваш разни вуду акустики.

Но тъй като можеш да си го позволиш и DIY не е на първо място - свържи се с Иво.

Можеш много лесно да си направиш измерване на стаята - трябва ти само SPL meter (моят е на RadioShack за малко над 100 лева) или микрофон (евентуално +предусилвател), кабели, статив. Поставяш измервателния уред на слушателското място, вързан към предварително калибриран компютър и измерваш с Room EQ Wizard или друга програма (тази е относително лесна за ползване, приятна е и е безплатна). После правиш разместване и измерваш пак. Пускаш графиките (SPL и Waterfall в някоко варианта, RT60, други) в нарочена за това тема. Всички ги оглежадме заедно, виждаме че са ужасни, и стигаме до заключението (на което сме и сега), че Иво е твоят човек за обработката.

Успех!
Нанко

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио

#6 Мнение от Borislav Stankov »

Ауспуха на всеки автомобил е хелмхолцов резонатор - принципа е прост гасиш пика със същата честота но обратна по фаза.
Иначе подкрепям Нанко на 100%
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио

#7 Мнение от EmilRachev »

Работата сериозно отива към Иво Христев, не за първи път ми го препоръчвате, ама аз съм си все малко наопаки. То е ясно, че сам няма да се сборя с акустиката.
Ще му звънна тия дни по телефона, имам го благодарение на Нанко, за което съм му благодарен.
Лошото е, че за Иво Христев съм чел по форума, че е почти невъзможно да го намериш и хванеш за работа.
Бил много зает и такива ентусиасти като нас май не са му любимото занимание.

На Румен, Борислав и Нанко много благодаря за помоща!
Искам да попитам Нанко какво има напредвид под това, дето мога да си позволя акустичната обработка?
Много скъпо удоволствие ли е?
Има ли някой запознат колко би струвала подобна услуга, като измерване, изработване и всичко останало?
Интересува ме много ориентировъчно, все пак човек трябва да има малко понятие с какво се захваща и да си разпредели парите, които печели.
Моля, запознатите да предположат ориентировъчни цени. Става въпрос за стая 5 по 4 метра, 2,8 височина.
Предварително благодаря за помощта!
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио

#8 Мнение от Borislav Stankov »

Милия човек май се е уплашил. :) Както често съм казвал стаята е част от системата и то не никак маловажна.
Задачата на акустичната обработка е постигането на три основни и важни характеристики:
- подходящо време на реверберация
- равномерна честотна характеристика
- равномерно ниво на звуковото поле в цялото помещение.
Те се постигат като се абсорбират определени честоти (трябва предварително измерване на помещението) и/или се дифузират. Всяко помещение, в зависимост от размери и форма, има краен брой резонансни честоти - стайни моди. Тези честоти и хармоничните им, създават стоящи вълни в помещението, които надуват дадени честоти на определено място и изяждат други на друго място. Така в помещението се образуват места със слабо или силно звуково налягане. Най-добрият подход е съвместно третиране на помещението. Да не забравя да спомена - ранните отражения - това са звуците (вълните), които се връщат при слушателя след 30-40 мс след излъчването им. При някои случаи могат да са полезни (вокали - застани пред една от късите стени в стаята и кажи нещо, след това се обрни с гръб и повтори същото нещо - усещаш ли разликата? Отдалечи се на крачка от стената и пробвай пак ... ), а при други вредни. Да не говорим за разните мебели, които могат още повече да омажат звуковата картина.

Имай предвид, че акустиката е сложна наука и не случайно всички тук ти препоръчват Иво.

Колкото до въпросът ти за бюджета - няма как да се отговори точно без предварително измерване на стаята и избиране на стратегия. Имай предвид, че има много и различни подходи и решения. Има резонаторни, мембранни или порести абсорбатори на звук и какви ли не други решения. Има и комбинации между тях. Общо взето всичко зависи от помещението и желаните цели.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио

#9 Мнение от Veselin Krachunov »

EmilRachev написа:Много скъпо удоволствие ли е?
Има ли някой запознат колко би струвала подобна услуга, като измерване, изработване и всичко останало?
Интересува ме много ориентировъчно...
Разгледай в раздел "Акустика".

Ето едно DIY-решение за около 4000 лв. (само за материалите + смяна на дограмата). Това помещение беше поканен да чуеш пролетта, още преди да започнеш да си изграждаш цялостната концепция по въпроса.

Независимо от някои изказани, меко казано резервирани мнения след постинга, резултатът от така направената обработка е потресаващо добър (всъщност един от най-добрите, които съм чувал въобще - независимо дали са правени от специалисти или от неспециалисти. След това направихме още 2 такива помещения, включително и моето). Но това е нещо, което действително трябва да се чуе, вместо да се приказва/пише за него. Който го чуе обикновено млъква, или пък започва "да носи от 9 кладенеца вода" как... "гроздето било кисело"...
(Виж примерно мението на Сашо Ташов - той не е специалист, но има уши, честен и безпристрастен е, и най-важното - наистина е чул помещението, преди да дава мнения и оценки.)

Най-простото нещо, което можеш да пробваш сам в борбата със стоящите вълни, и не изисква никакви допълнителни инвестиции, освен малко време, е следното:
Измерваш дължината и ширината на стаята точно в сантиметри (примерно 504 на 414 см.). Делиш тези разстояния на нечетни числа - 3, 5, 7, 9... и резултатите нанасяш в табличка (или си правиш чретеж - стаята като правоъгълник, а пресметнатите разстояния като хоризонтални и вертикални черти, нанесени върху нея). Върху всяка една от хоризонталните или вертикалните линии, там където се пресичат със съответните им перпендикулярни, можеш да разположиш хорните. Трябва акустичният им център, гледан отгоре (при теб вероятно е някъде отзад - на нивото на устите) да съвпада с избраните пресечни точки от графиката. И след това сядаш и започваш да слушаш, като мърдаш хорните с по няколко сантиметра напред/назад/наляво/надясно от пресметнатите точки.
Също е добре, ако имаш възможност, да разположиш хорните в близост до и с гръб към по-дългата стена на стаята, като разстоянието между тях да не е много голямо (примерно 2 - 2.50 м), за да се избегнат по този начин ранните отражения от страничните стени. При такова разположение хубавото е, че едната от стените, които ти се явяват странични, е обикновено с прозорец и съответно с пердета върху него, които абсорбират отраженията, а на другата е врата, която можеш да отвориш или тапицираш, и така отново (частично) да ги избегнеш/заглушиш. Зад слушателското място може да има лек абсорбер (китеник на стената), дифузер (някаква майстория от подобни на паркет смърчови дъсчици, наковани под различни ъгли върху елегантна дървена рамка, както е при Пешо Хараланов) или нещо друго.

Също така е добре двете ОТ и главата на слушателя да образуват равностранен, или поне равнобедрен доближаващ се до равностранен триъгълник. За оптимален резултат акустичните оси на говорителите трябва да сочат не точно към ушите на слушателя, а по на една педя встрани (защото майсторските стерео-записи се правят с два насочени микрофона, разположени на 15-16 инча един от друг...).
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио

#10 Мнение от Nanko Rusev »

Borislav Stankov написа:Колкото до въпросът ти за бюджета - няма как да се отговори точно без предварително измерване на стаята и избиране на стратегия. Имай предвид, че има много и различни подходи и решения. Има резонаторни, мембранни или порести абсорбатори на звук и какви ли не други решения. Има и комбинации между тях. Общо взето всичко зависи от помещението и желаните цели.
Аз бих заложил единствено и само на широколентово поглъщане и дифузиране. Ако след това има проблеми на конкретна честота, тогава чак бих прибегнал към мембрана например.

Борко, май ще е най-добре да отделиш акустичната дискусия в нова тема :?

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещение

#11 Мнение от Borislav Stankov »

Разделих темата
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещ

#12 Мнение от Veselin Krachunov »

За да установиш докъде си стигнал с акустиката, пробвай да пуснеш някой от тези файлове:

{Art Halperin - Lift Work of Art} - Dragon Boats
{Art Halperin - Lift Work of Art} - Beautiful Dreamer
{Art Halperin - Lift Work of Art} - If You Ever Were To Go Away
{Art Halperin - Lift Work of Art} - Outrun This Pain
{Roger Waters - Amused to Death} - Too Much Rope
{Madonna - Celebration (Disc 1)} - Vogue
{Michael Jackson - Thriller (25th Anniversary Edition)} - Thriller

Ако всичко е както трябва, сцената трябва да се отвори в трите си измерения, и музикантите да оживеят пред теб...

P.S. - Файлоерте са големи, it will take a while...
Единственият път към Истинското познание е личния опит.
Най-ценното нещо, което можеш да направиш за някого, е да му подариш преживяване.

Мечтай, все едно ще живееш вечно.
Живей, все едно ще умреш днес...

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещение

#13 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Лично аз не съм привърженик на прекалено заглушените стаи.
При Дани нещата са малко по-различни - той използва слушателската стая и едновременно за акустични измервания.
Моите препоръки са:
- Минималистична обработка - точно колкото е необходимо да се премахнат очевидните дефекти
- Поетапно изграждане с междинни прослушвания и измервания
- Фино третиране, касаещо единствено сцената. Там средствата са най-различни и трябва да се пробват повечко, но така или иначе аудиото е за търпеливи хора. Може да пробваш Mpingo Disk (свържи се със Simon), Аспарух пък е открил една особена материя като изкуствена кожа, която влияе интересно на звуковата картина.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещение

#14 Мнение от Stefan Stefanov »

Veselin Krachunov написа:...
Ако всичко е както трябва, сцената трябва да се отвори в трите си измерения, и музикантите да оживечт пред теб...
Преди малко се върнах от там, всичко е както си трябва, има сцена, има три измерения.
Има и малко резонанси на стаята, които като се коригират и положението ще заспи ....

Благодаря на Емил за поканата.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Системата ми от Етераудио - акустично третиране на помещение

#15 Мнение от Ivo_Hristev »

Май съм пропуснал известна част от дискусията.... :oops: :oops: , но с малко закъснение се надявам да съм полезен.
На първо място поздравления за отличната система!
Относно акустиката на помещението ти - момчетата добре са те ориентирали в дискусията. Основният въпрос е планираш ли ремонт или по-мащабни промени в помещението или ще се разчита на леки конструкции от типа на пана и подвижни третировки?
Вече предполагам че си имал време да оцениш системата в твоето помещение. Какво не ти харесва и къде мислиш че е проблема?
По-нататък дискусията е добре да се проведе на живо с чаша вино (например) в ръка. ;-)

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта