Разположение на audio rack-a

Съобщение
Автор
Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Разположение на audio rack-a

#1 Мнение от kpahlev »

Привет!

Прочетох в едно издание, че най-удачното разположение на рака с компонентите е встрани,
не между тонколоните. Няма да кажа умишлено къде четох това :) беше комерсиално издание.
Човека го изтъкваше като едно от нещата, които би трябвало да направим.
btw, не е продавач на кабели за тонколони :) Твърди че по-добре да загубим от разстоянието от
усилвателя до тонколоните, отколкото да подложим компонентите си на стреса :-) особено ако са "вакуумни прибори"
Сещам се и за още една основателна причина: Много често ние "чуваме" и с очите си...
Звучи ми разумно и някак логично.
Проблема при мен е, че няма как да пробвам вариантите.
Налага се това решение да взема предварително.
Има ли някой наблюдения, как стоят нещата в реалността?
Че разлика ще има - сигурен съм, но дали е решаващо (едно от хилядите решаващи неща в акустиката)
за да може да извадим максимума от това, с което разполагаме.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разположение на audio rack-a

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Ако е имал предвид далеч от колоните, може би има право.
Ако става дума за близко разположение, най-добре е именно между двете озвучителни тела. Така евентуалната микрофония ще е резултат на двата канала едновременно, отколкото преимуществено само на единия. Вторият вариант съвсем логично ще засегне стерео картината.

Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Разположение на audio rack-a

#3 Мнение от kpahlev »

Здравей :)

Не уточнява разтоянието, но по неговите илюстраций не е много близо.
Ако да речем е някаква всекидневна 6-8м дълга, то компонентите се оказват по-близо до слушателското място
(около 4м от високоговорителите). И още - ако компонентите са между тонколоните, то препоръката е поне да бъдат на разстояние зад мислената ос.... :-) не знам дали стана ясно.

Бедата е че ако оставя рак-а между тонколоните, няма как да остане симетричен спрямо тях.
Май наистина трябва да отида към страничния вариант...

Аватар
EmilRachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 586
Регистриран на: Пет Фев 05, 2010 6:12 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разположение на audio rack-a

#4 Мнение от EmilRachev »

kpahlev, той хубаво ги пише тия работи, ама дай да направим една проста сметка.
Примерно, в масовия вариант хората си слагат озвучителната тела на около 3-4 метра отстояние една от друга, слагаш и рака с уредбата отстрани на още примерно половин-един метър.
Ако ползваш маркови сребърни кабели за озвучителните тела, ще ти трябва дължината на кабела да е поне 5-6 метра, кабелите се сещаш, че трябва да са еднакви на дължина за двете колони.
Сещаш ли се колко пари трябва да се изръси човек за този вариант, аз не искам да мисля, че ми става лошо... :mrgreen:
Мониторът ви е прашен отвътре?
За автоматично почистване, моля кликнете
ТУК

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Разположение на audio rack-a

#5 Мнение от Nanko Rusev »

EmilRachev написа:kpahlev, той хубаво ги пише тия работи, ама дай да направим една проста сметка....
Темата не е "как да мина по-тънко", а "как да получа по-добър звук" !

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Разположение на audio rack-a

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

kpahlev написа:то препоръката е поне да бъдат на разстояние зад мислената ос....
С това съм напълно съгласен и го смятам а най-удачно.
Оптималното разстояние зависи от диаграмата на разпространение на озвучителните тела и ъгъла, който сключват с въпросната ос.

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Разположение на audio rack-a

#7 Мнение от Marian Lozev »

За добра сцена е неприемливо да има каквото и да било между ОТ, но за съжаление в моя случеи ми е малка стаята а пари за кабели се изкарват.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Разположение на audio rack-a

#8 Мнение от kpahlev »

Marian Lozev написа:За добра сцена е неприемливо да има каквото и да било между ОТ...
Знаех си че има смисъл в тези твърдения, които съм чел :) Наистина трудно е да осигуриш
чисто пространство между OT, още повече в тази стая трябва да става и за живеене...
Сега вече ще си призная къде съм чел това: "Get Better Sound" - една доста занимателна книжка,
автора дълги години е продавал Avantgarde Acoustic ( ако ме не лъже паметта).
Основното му занимение е било да "voic"-ва играчките на разни паралий, записвал е също...
Накрая седнал да напише по нещо. То ясно че истинските секрети може да ги е минал транзит...

Anyway, ще се опитам да спазя основните насоки. Резултата... хм, will see :-)
A, самия автор казва че предпочита стаи за живеене, не тези като в студио. Казва им "мъртви"
(те са си и такива acoustic dead - нали не бъркам) И според мен наистина една акустично перфектна стая
едва ли носи толкова удоволствие...
Финално - книжката е интересна и си заслужава времето :D
Последно промяна от kpahlev на Пон Мар 15, 2010 9:59 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Разположение на audio rack-a

#9 Мнение от Marian Lozev »

..не я знам книжката.
По принцип колкото и да чете човек в нета , буквално не трябва да се вярва, друго е когато сам направи експеримента и се убеди че е така .

Лично за сцената първо се убедих сам и после го прочетох....

Поздрави
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Разположение на audio rack-a

#10 Мнение от kpahlev »

Marian Lozev написа:...буквално не трябва да се вярва, друго е когато сам направи експеримента и се убеди че е така .
Ммм, аз това и се опитвам . Чета и проверявам...
Далеч съм от идеята буквално да пренасям прочетеното. В тези комерсиални времена най-малко :)
Но в дадения случай за жалост, когато ще мога да пробвам варианти, ще бъде твърде късно...
Изображение
Тук поствам част от помещението. Преполагам това е най-удачния вариант за разположение на ОТ?
Мисля че ще бъде доста трудно да "зазвучи добре стаята" при тези 8м прозорци... Но като че ли друг вариант няма.
Ще се радвам ако някой с опит даде някакво предложение :idea:

Поздрави!

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Разположение на audio rack-a

#11 Мнение от Marian Lozev »

.. :) както и да я гледам, друг вариант няма.

Някви добри пердета може и да свършат работа за дограмите, но не съм вещ в третировката(още съм далече от този етап на аудиофилията) така че колегите да кажат.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Разположение на audio rack-a

#12 Мнение от Nanko Rusev »

А къде ще седиш, за да слушаш?

Аз си мислих за разположение на колоните в горен десен ъгъл на стаята, а на меката мебел долу в ляво. Така можеш да сложиш колоните на около 3 метра една от друга, а ти да си на 3-4 метра от тях. Проблем обаче се явява дясната врата, която се оказва там, където би трябвало да е лявата колона по моя план :(

Нанко

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Разположение на audio rack-a

#13 Мнение от Nanko Rusev »

Ами, при моя вариант, като влезе в някой (врата е долу, така ли), ще има "въздух", а хората ще са в дясно, не с гръб (нали там има стена?). При твоя, ще влиза и отпред един диван, който трябва да се заобиколи. Различни компромиси са, моя варинат на мен ми харесва повече. Така няма да имаш и проблеми с едната стена стъкло, другата не.

Идеята от паравана не я разбирам, каква е целта да си добавиш още отражения?

Аватар
kpahlev
има известен опит
има известен опит
Мнения: 108
Регистриран на: Съб Яну 07, 2006 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Разположение на audio rack-a

#14 Мнение от kpahlev »

Слушателското място предвиждам да бъде на мислената перпендикулярна линия м/у двете врати горе. Те всъщност водят
към една обща тераса(веранда), така че едната е безсмислена.
Незнайно защо архитекта е решил две врати, вместо една голяма :H .
Това при разположението, което предвиждам.
Другия вариант, който Нанко предлага... звучи също добре но тогава ще слушаме (и пием кафе да речем) с гръб към входната врата.
Вариант, който не е много хармоничен :( Инак това че едната врата става неизползваема, не е беда.
Дори и при стария вариант, мога да раздалеча още ОТ, но тогава зад тях ще бъдат едни тесни и високи прозорци :(
Това лесно ще се реши с проби.

Основно две неща ме безпокоят: Различния характер на паралелните стени от ляво и дясно. Т.е. прозорци от едната
(макар и с пердета) и стена с ниши в нея от другата страна.
Зад слушателското място (разбирай дивана) замислям един японски параван, който малко да обере ефекта на празното пространство зад гърба ми...

Ясно ми е че това няма да бъде "добрата" аудиофилска стая за слушане. Ще има компромиси, и то май големи.
Просто се опитвам доколкото е възможно, да спася положението без това да се отрази "пагубно" :) на естетиката и добре замисления интериор.

п.с. А пердета задължително ще има, двойни на най-близкия прозорец :-)

добавка: Паравана е от плат... не зная точно характера му. Хубавото при него е че ако пречи - лесно се маха :-)
И по-точно слага се там, където ще помогне.
Последно промяна от kpahlev на Вто Мар 16, 2010 11:41 pm, променено общо 1 път.

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта