Проблем с акустиката (обработка + снмки)

Съобщение
Автор
Александър Шейтанов
чете и пита
чете и пита
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 3:01 pm
Местоположение: гр. Варна
Обратна връзка:

Проблем с акустиката (обработка + снмки)

#1 Мнение от Александър Шейтанов »

Здравейте.Проблемът ми е следния - стаята в която слушам музика беше с размери ~3,50x3,50м. звука с профи колоните ми си беше нормален за мен (непретенциозен) ,но реших да правя основен ремонт и разширих стаята до ~5,50x3,50м и резултатът когато си пуснах няколко парчета беше плачевен.Не знам дали това е точната дума ,но в момента не мога да се сетя за по-подходяща.Ето какво забелязах с моя скромен слушателски опит
1-Появи се доста силно ехо
2-Ниските честоти станаха бумтящи много неестествени
3-Средните се изостриха
4-Високите си останаха горе долу непроменени
5-Като цяло звука стана по силен и замазан може би така ми се струва заради ехото

Мисля да слагам гипскартон на профил ,а под него и на тавана някаква шумоизолация.Прочетох доста теми относно шумоизолация ,но главно бяха за да се спре шума от вън докато аз искам просто в стаята да се чува доколкото е възможно добре.Ако може да ми дадете някой съвет и главно за това ехо ,че то ме притеснява.Също така гипскартона ще наруши ли много звука в стаята дори и под него да има някакъв шумопоглъщащ материал.Мерси предварително на всички включили се в темата.
Последно промяна от Александър Шейтанов на Пон Сеп 21, 2009 5:42 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката след ремонт

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Промяната на звученето в описаното помещение при тази реконструкция би трябвало да бъде само положителна: по-голяма обща кубатура и преминаване от квадратна към правоъгълна площ.
В момента има ли мека мебел, килими и пердета в помещението? Ако още не са поставени - това е основната причина за описаните от теб негативни ефекти.
Във всички случаи е нужно адекватно акустично третиране. Не е нужно да се стига дотам стаята да заприлича на звукозаписно студио. Бастрапове, разположени на подходящо място и няколко акустични панела според мен ще решат проблема.

Александър Шейтанов
чете и пита
чете и пита
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 3:01 pm
Местоположение: гр. Варна
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката след ремонт

#3 Мнение от Александър Шейтанов »

Забравих да спомена ,че в момента в стаята има само кожен диван,бюро и тънки пердета (които в най-скоро време ще заменя с дебели или двойни) , но дори в крайния вариант няма да има много мебели стените ще са почти целите голи ,а пода ламинат + дебел килим.

За стените ми стана ясно ,мисля че ще мога да направя сам акустичните пана с малка помощ от ваша страна за размерите и материала им.
А за тавана от особено голямо значение ли е дали ще бъде целия примерно с "тази шумоизолация" която слагат в тонколоните ? (това го видях в един клуб - Румен Добрев го е озвучавал)

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката след ремонт

#4 Мнение от Nanko Rusev »

Преди да почнеш да правиш каквито и да е 'изолации', за да си оправиш акустиката, прочети тук по форума и задай конкретни въпроси. Явно не разбираш от акустика - вместо да започваш с "ще си правя ХХХХ изолация" започни с "какво да направя, за да ...., (не) мога да го правя сам и да отделя до ХХХХ лева".

За паната - аз се заех с идеята да ги правя от вата и малко съжалявам, че не купих готов продукт, лесен за монтаж. Замисли се за това.

Александър Шейтанов
чете и пита
чете и пита
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 3:01 pm
Местоположение: гр. Варна
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката след ремонт

#5 Мнение от Александър Шейтанов »

Не съм се изразил правилно значи идеята ми е не да си правя специална стая за слушане на музика , а да си направя стая в която да живея и да ми е комфортно в нея и доколкото е възможно звука да е нормален .Не искам нещо специално а и както казах слушам на профи колони.Гипскартон така или иначе ще се слага въпросите ми конкретно са
Какво да сложа под него и на тавана така че в стаята да се чува добре
и има ли смисъл вобще да слагам каквато и да било шумоизолация при положение че ще има пана и бастрапове?Когато е гова ще питам и конкретно за местата и големината на акустичните пана и бас траповете.За бюджет не съм споменал понеже ще отделя колкото е нужно но както каза Rumen Suvandjiev не искам стаята да заприлича на звукозаписно студио :)

Днес ще се помъча да разгледам повечето теми относно акустиката.
Мерси за коментарите!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката след ремонт

#6 Мнение от Nanko Rusev »

Погледни моята тема (с въпроси). Там съм представил примерна скица, в която показвам как планувам да поставя паната по стените (не съм сигурен дали съм начертал и тавана) и бастраповете в ъглите. Поразгледай различни теми как може паната да се направят така, че хем да вършат работа, хем да не прилича стаята ти на студио.

Поздрави,
Нанко

Александър Шейтанов
чете и пита
чете и пита
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 3:01 pm
Местоположение: гр. Варна
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката след ремонт

#7 Мнение от Александър Шейтанов »

Здравйте поради липса на време взех вата която ми предложиха в склада от където копувах гипсокартона.... http://www.ursa.bg/products.htm" onclick="window.open(this.href);return false; първата показана .Предполагам че няма кой знае какви акустични фактори даже никакви ,но това имаше предполагам че няма да е голям проблем а и все пак е под гипсокартона.Така че ще мислия да обработя тавана + акустични пана и бастрапове както казахте а относно тавана се обадих на тази фирма http://www.di-tradebg.com/articles.php? ... GroupID=44" onclick="window.open(this.href);return false; Мисля че те ще ми направят тавана казаха че работели с някаква Варненска фирма и така ... ще пиша пак когато има развитие.

А само да добавя интересното е че в момента едната стена е готова и одвратителното ехтене в стаята почти изчезна и сега звука е по балансиран дано да продължава да се подобрява ....

Александър Шейтанов
чете и пита
чете и пита
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 3:01 pm
Местоположение: гр. Варна
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката след ремонт

#8 Мнение от Александър Шейтанов »

Здравейте.Стените са готови и тези дни ще поръчам шумоизолацията за тавана препоръчаха ми тази http://www.di-tradebg.com/articledetail ... 0&Group=44" onclick="window.open(this.href);return false; цената е 33лв за 2 квадратни метра - ще се лепи директно за тавана и ще си остане "гола"(няма да има никакви картони и тен подобни окачени тавани)

Може ли да се намери нещо по-добро в моя случай ?
Обясниха ми че нямало смисъл от по скъпа.

Мога ли да направя акустичните пана от същия материал ?

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката след ремонт

#9 Мнение от Ivo_Hristev »

Само едно уточнение - тези материали са звукопоглъщащи, не звукоизолиращи. На теб ти трябва поглъщане в помещението.

Александър Шейтанов
чете и пита
чете и пита
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 3:01 pm
Местоположение: гр. Варна
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката след ремонт

#10 Мнение от Александър Шейтанов »

Точно така мерси за уточнението !

А ще може ли някой да ми отговори на двата въпроса понеже до няколко дни ще поръчам и да знам дали да взема повече и за акустичните пана?Ако не ви се занимава няма проблем все пак човек се учи от грешките си :)

Stanislav Dimitrov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 133
Регистриран на: Съб Ное 20, 2004 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката след ремонт

#11 Мнение от Stanislav Dimitrov »

Точно с това, което си посочил (Echopol) ще се справиш от части с честотите над 700-800Hz... За по-ниските ще трябва каменна вата с плътност около 60кг на кубик... Точно паната направи от нея... Echopol-а евентуално само за тавана и то не по-малки дебелини от 5см.

Александър Шейтанов
чете и пита
чете и пита
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 3:01 pm
Местоположение: гр. Варна
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката след ремонт

#12 Мнение от Александър Шейтанов »

Налепих Echopol-а на тавана положителен резултат определено има .Разликата не е фрапантна (все пак всички стени и пода са голи за сега) но определено ехото ,кънтенето и кресливите среди намаляха доста .Мисля че с добавянето на паната от каменна вата ще се получи добър резултат .Снимки на тавана скоро...


Плътност от 60кг на кубик достатъчна ли е както каза Станислав ?
Колко на брой да са паната с какви размери и къде да са разположени.

Имам две голи стени 5по2,60 + 3,50по,260 метра.Не ми се щеше да са много големи - по скоро да ги направя по-малки ,но на доста места да се получи нещо като декорацияна по стените и аз не знам как да го обясня.


На стената на която ми е прозореца съм сложил двойна релса за плътни пердета ,а под тях някаква вата (като перде) няколко см.

Александър Шейтанов
чете и пита
чете и пита
Мнения: 35
Регистриран на: Съб Юли 18, 2009 3:01 pm
Местоположение: гр. Варна
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката след ремонт

#13 Мнение от Александър Шейтанов »

Току що видях съседната тема за акустиката и много ми хареса едната картина на стая - едната стена беше в черни и червени акустични пана исками се да направя копие понеже и моите стени са много бледо сиво към бяло и едната + пердета бордо

Какъв е плата червения и черния който покрива в моя случай каменната вата и от къде мога да го закупя ?

Ето и снимките направил съм ги в архив за да не ги качвам една по една
http://www.storage.to/get/dkuPGppu/Staq%20tavan.rar" onclick="window.open(this.href);return false;

Аватар
wlado88
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 126
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката (обработка + снмки)

#14 Мнение от wlado88 »

Респект за свършената работа.Едно питане как се отрази ватата под гипс картона по страничните стени?По точно на басите?
Желая успех

Stanislav Dimitrov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 133
Регистриран на: Съб Ное 20, 2004 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Проблем с акустиката (обработка + снмки)

#15 Мнение от Stanislav Dimitrov »

Здравей, пробвай първо да покриеш около 25% от голите площи на стените, като първо започнеш с ранните отражения... После след слушане може да добавиш още панели.. По мои преценки оптималното количество е около 40-60% от голите площи да бъдат покрити с панели, но всеки има индивидуални предпочитания и много зависи от самата стая..
Успех!

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта