поредният: Какво да правя с моята стая?

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

поредният: Какво да правя с моята стая?

#1 Мнение от Nanko Rusev »

Здравейте!

Идеята се върти отдавна, но наскоро с приятел помислихме над нещата. Има някаква концепция, но тъй като и двамата сме доста боси в областта, ще ви помоля за малко помощ.

Стаята ми е с размер 5 х 4.25 х 2.7 метра. Ето и три картинки.

Изображение

На тях не са нарисувани пана успоредни на тези, които се виждат, килимчето на пода и масичка пред дивана.

А ето ги и въпросите ми:

1)За бас траповете избрах тип "Super Chunk"; добри ли са или няма смисъл от тях?
2)Каква плътност на ватата да ползвам за тях?
3)Плътно ли да са по ъглите или да оставя разстояние? Ако да - какво?

4)Паната по стените/тавана от вата с каква плътност на бъдат?
5)На какво разстояние от стената? 5см добре ли е?
6)Каква част от стаята да покрия с пана? Препоръчаха ми около 30-40% от площта, но има ли формула? Или да сложа на ранните отражения и после да добавям "на слух"?
7)Какъв размер е подходящ за едно пано?

8 )Как да разположа паната по тавана? Точно в средата на стаята имам лампа, която трябва да заобиколя.

9)Реших че няй-подходящото място за секцията е отзад посредата. Така ли е ? Мога ли да намаля вредното й действие евентуално като залепя нещо по вратите й?

Благодаря предварително на всички!

Поздрави,
Нанко.


---edit 10.02.2010 - оправяне на линкове към снимки; сложена е малко по-нова версия на скицата от обсъжданата
Последно промяна от Nanko Rusev на Чет Фев 11, 2010 12:35 am, променено общо 3 пъти.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#2 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Едно уточнение. Доколкото виждам от картинките, стаята ще се ползва предимно за слушане на музика. В такъв случай - зазидай прозореца и вече при тази постановка да се правят разсъжденията. Може да се зазида и само отвътре, без да се демонтира прозореца - за да не променя фасадата на къщата/блока. Почти съм сигурен, че само на естествено осветление в тази стая се разчита за не повече от 50% от времето, в което тя се използва.
Оттук "излиза" и следващото - реорганизирай осветлението според акустичното третиране.
Изображение

Аватар
Staykov
има опит
има опит
Мнения: 82
Регистриран на: Вто Мар 21, 2006 1:00 am
Местоположение: София / Стара Загора
Обратна връзка:

#3 Мнение от Staykov »

Просто сложи двойни,дебели и плътни завеси.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#4 Мнение от Nanko Rusev »

Това ми е единствената стая, в която И живея.

Тежки завеси ще са ...

Не мисля че лампата ще е проблем - ще я заобиколя с паната. Ако е, ще я променя ;)

Нанко.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#5 Мнение от Ivo_Hristev »

Адски много въпроси задаваш.... трудно ми е да отговоря веднага.
Да започнем от паната. Те ще да служат за регулиране на Rt за високи и средни честоти. За ниските - бастрапове. Смисъла на отделянето на паната от стената е да им се увеличи ефективният честотен диапазон. първо реши какво ще ползваш за демпващ материал - каменна вата или дунапреноподобен материал. Тук нещата опират до голяма степен и до бюджет. После виж какви са характеристиките на поглъщане на съответният материал и най вече до каква честота работи ( има се предвид от долу ). Може би знаеш че характеристиките зависят и от дебелината на самия материал. После да видим длаи има нужда от отделяне от стената и ако да - какво. Моят съвет е да започнеш с ранните отражения. Сметки могат да се направят, но тук идва един малко спорен въпрос, а именно какво време на реверберация се гони. По книжките има писано доста за какъв тип музика какво е подходящо, но то е валидно в общия случай за помещения със собствена акустика. Има хора ( като например Дани ) които обичат заглушени помещения. Така че тук нещата опират малко и до лични предпочитания. Моят съвет е да започнеш от някъде и после да династройваш докато получиш своя оптимум. Бас траповете ми се ще да коментираме макло по-нататък.
Това е за сега, надявам се да не съм бил твърде лаконичен...
Последно промяна от Ivo_Hristev на Вто Окт 28, 2008 10:54 am, променено общо 1 път.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#6 Мнение от Nanko Rusev »

Ivo_Hristev написа:Адски много въпроси задаваш.... трудно ми е да отговоря веднага.
Да започнем от паната. Те ще да слижат за регулиране на Rt за високи и средни честоти. За ниските - бастрапове. Смисъла на отделянето на паната от стената е да им се увеличи ефективният честотен диапазон. първо реши какво ще ползваш за демпващ материал - каменна вата или дунапреноподобен материал. Тук нещата опират до голяма степен и до бюджет. После виж какви са характеристиките на поглъщане на съответният материал и най вече до каква честота работи ( има се предвид от долу ). Може би знаеш че характеристиките зависят и от дебелината на самия материал. После да видим длаи има нужда от отделяне от стената и ако да - какво. Моят съвет е да започнеш с ранните отражения. Сметки могат да се направят, но тук идва един малко спорен въпрос, а именно какво време на реверберация се гони. По книжките има писано доста за какъв тип музика какво е подходящо, но то е валидно в общия случай за помещения със собствена акустика. Има хора ( като например Дани ) които обичат заглушени помещения. Така че тук нещата опират малко и до лични предпочитания. Моят съвет е да започнеш от някъде и после да династройваш докато получиш своя оптимум. Бас траповете ми се ще да коментираме макло по-нататък.
Това е за сега, надявам се да не съм бил твърде лаконичен...
Здравей Иво! Благодаря за включването, надявах се да пишеш.

За паната съм избрал вата, до 10 сантиметра. Каква плътност би ми препоръчал? Явно правилно съм бил с нагласата да третирам ранните отражания, а после 'на вкус' да добавя докато реша че е най-най.

---

horn_power, не искам да звуча грубо, но ще те помоля да си отвориш нова тема за твоите въпроси. Както Иво отбеляза, аз самия зададох не малко въпроси и тъй като пуснах темата с идеята да реша моя проблем, не ми е особено приятно темата да се превръща в лекция :)

Благодаря на всички.
Нанко

horn_power

#7 Мнение от horn_power »

Nanko Rusev извинявай :) .исках да помогна ако мога с нещо . надявам се все пак да съм допринесъл поне малко за решаването на проблема ти.с интерес ще следя развитието на темата.надявам се и други да се включат в максимално ефективното решение на този винаги неприятен спътник при слушането - акустичното третиране.

поздрави!


От Иво Христев: темата е разделена.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#8 Мнение от Nanko Rusev »

Nanko Rusev написа: Здравей Иво! Благодаря за включването, надявах се да пишеш.

За паната съм избрал вата, до 10 сантиметра. Каква плътност би ми препоръчал? Явно правилно съм бил с нагласата да третирам ранните отражания, а после 'на вкус' да добавя докато реша че е най-най.
:roll:

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от Ivo_Hristev »

Съжалявам че се бавя но тез дни не можах да намеря в електронен вид данни за коефициент на поглъщане за вата с различна плътност. На първо четене вата с плътност около 35-40 кг/м^3 с дебелина 10см. На първо време можеш да ги подредиш голи парчетата на мястото на паната.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#10 Мнение от Nanko Rusev »

Ivo_Hristev написа:Съжалявам че се бавя но тез дни не можах да намеря в електронен вид данни за коефициент на поглъщане за вата с различна плътност. На първо четене вата с плътност около 35-40 кг/м^3 с дебелина 10см. На първо време можеш да ги подредиш голи парчетата на мястото на паната.
Супер, извинявай ако съм прозвучал все едно давам зор, просто пуснах нов пост понеже не бях сигурен че си видял отговора ми.

По-голямата плътност не се ли очаква да дава по-добри резултати (като честоти отдолу)? Ако да, разликата в цената с около 60кг/м3 не кой знае колко голяма и май по-добре да взема такава и без това такава май ще е за траповете...

Нанко.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#11 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Изображение

Изображение

Изображение

P.S. Данните са за американска стандартна стъклена вата.
Изображение

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

#12 Мнение от Marian Lozev »

Мисля да си запълня ъглите с това предложение...


Изображение
Изображение
Изображение
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#13 Мнение от poseydon »

Marian Lozev написа:Мисля да си запълня ъглите с това предложение...


Изображение

Тъй като и аз ще обработвам стаята си, а пък с Нанко имаме сравнително еднакво разположение и стаи то реших да се включа в темата. Относно СуперЧънк бастраповете проблемите, които аз поне срещнах са два:

1. В София не успях никъде да намеря минерална вата с дебелина 100мм. Ако някой има идея за фирма да казва, аз повечето си мисля че ги обиколих, за съжаление без успех.

2. Каква плътност е правилно да изберем? Това което аз си мислех е да използвам минерална вата от 80кг и нагоре за кубик. Все пак ако някой има друго предложение може да сподели.


Относно акустичните пана, аз лично съм се спрял на 50кг за кубик с дебелина 100мм в рамки от МДФ или ПДЧ като отстоянието от стената ще е 36мм и гърба няма да е затворен.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#14 Мнение от Ivo_Hristev »

Различните бастрапове имат различно поведение. Най-простото решение е като това - цялостно запълване на ъглите. От данните които пък публикува Теодор се вижда, че за басови поглътители е по-подходяща вата с висока плътност - има по висок коефициент на поглъщане за тези честоти от другите. Можеш да използваш по-тънки листове вата, дебелината не е проблем в случая. Просто рпавиш двойно повече слоеве.
Надявам се и Краси да успее да се включи в темата със своя опит в бастрапо-строенето. :-)

Аватар
reel_to_reel
има опит
има опит
Мнения: 5
Регистриран на: Сря Мар 07, 2007 1:00 am
Местоположение: Добрич
Обратна връзка:

#15 Мнение от reel_to_reel »

Според мен дифозьрите са също толкова важни колкото и ватата. С тяхна помощ можеш да разшериш "сцената", както и да и предадеш по-голяма дълбочина.

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта