поредният: Какво да правя с моята стая?

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#91 Мнение от Nanko Rusev »

Заиграх се малко на 3D, за да си го представя по-добре...

Изображение
.....и симитрично от другата страна :)

Общо 16 модула по 60х30х30 см (54 литра) и 2 модула по 60х60х30см (108 литра).

Относно 54-литровите, мисля да имам масивни (18мм ПДЧ) долна, лява и дясна страна. Монтиране с Г-образни планки.
При 108 литровите ще имам масивна долна и горна страна и "ъгли". Монтиране - поставяне на земята.

Мисле, че с толкова дървения ще са достатъчно "отворени", за да си изпълняват работата, но се надявам да чуя вашите мнения по този въпрос!

Нанко

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#92 Мнение от poseydon »

Мисля си, че използването на триъгълни трапове е по-добра идея, въпреки че работата е доста повече. Ако все пак останеш на този тип трапове, май е най-добре да няма такива разстояния между тях.

Намерих в нета снимки на ето тази идея, която коментирахме по-рано:
Изображение
ИзображениеИзображение

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#93 Мнение от Nanko Rusev »

Благодаря ти за включването. Разбирам идеята ти, но да изложа и тук моето мнение.

1/ по-трудни са за направа (особено като са за ТАВАНА).
2/ така мога да сложа 30-40% по-малко поглъщащ материал.

За това се спрях последно на паралепипед.

Въпросите са:

1/ Ок ли са така плануваните трапове за ъглите в тавана - с дъно и страници, т.е. свободно си поглъщат страните, от към вътрешността на стаята и от към стените (вкл. тавана) на стаята.
2/ Възможно най-близо до ъгъла ли да ги монтирам, или да оставя 5-6 сантиметра (съветват ме така, за да им разширя диапазона - както с паната - но не съм сигурен, че не са най-ефективни като са най-БЛИЗО до ъгъла)
3/ Разстоянието между тях пречи ли? Така ще изглеждат готино :) а и ще са по цялата дължина.
Количеството е доволно много според мен - общо 1100 литра басс трапове.

Нанко

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#94 Мнение от Ivo_Hristev »

Здравей Нанко,
Най-добре е да ги разположиш където се събират двете стени и тавана в два съседни ъгъла. Там се събират най-ного моди. Инак ми изглеждат добре. Действай!!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#95 Мнение от Nanko Rusev »

Благодаря Иво, май изпуснах да напиша, че огледално и от другата страна ще имам още 8 модула на тавана. Така където се събират задна и странична стена имам по 2 (2* 2*54л), а където се събират предна и странична имам по един голям (2* 108л). Добре ли е?


Мъча се да си 'меря' стаята - генерирам честота и на мястото на ушите ми на слушателското място слагам SPL метър. Така си мисля, че добивам представа за нивото на една честота спрямо друга. Правилно ли е ?

Имам голяма дупка на 140, 55 и цялостен спад под 60. Спрямо предни подобни 'замервания', сега е по-гладко, което ме радва (в момента съм с 8 пана, 2 в ъглите зад колоните и 6 на ранните отражения). Довечера ще пусна модалния калкулатор и ще се разхождам из стаята да видя как е нивото и на другите места. Наскоро си сложих и Windows, та ще пусна и някой генератор на честоти да видя с по-финни стъпки (1-2hz) как е в проблемните зони.

Нанко.
  • > * 75db=150hz
    > * <50db=140hz
    > * 72db=130hz
    > * 78db=120hz
    > * 72db=110
    > * 68db=100hz
    > * 66db=90hz
    > * 67db=80hz
    > * 67db=70hz
    > * 70db=65hz
    > * 65db=60hz
    > * 51db=55hz
    > * 58db=50hz
    > * 57db=45hz
    > * 57db=40hz
    > * 58db=37hz
    > * 58db=34hz
    > * 53db=31hz

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#96 Мнение от Ivo_Hristev »

Намери и инсталирай ETF Acoustics. Много полезна програмка. Ще ти спести доста време.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#97 Мнение от Kiril Kirilov »

Дупката на 150 почти всички я имаме, защото се явява цяла дължина на вълната за височината на помещението (плюс/минус както дойде от точната височина).

Ако си с гол под и таван, както е на скицата, може би трябва да опиташ с някакъв килим какво ще стане с нея?

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#98 Мнение от Nanko Rusev »

Благодаря ти!
На пода съм с добър килим, но ще сложа още един-два под него в скоро време 8)
За тавана ще имам третиране с акустичен 'дунапрен', около 3 квадрата/60мм, но по-нататък като реша къде точно ще са слушателското място и колоните. Дано да вкарат подобрение :)

Нанко.

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#99 Мнение от Marian Lozev »

placing_mt.gif
"Лечение на 30 на сто от площта на стаята ще подобрят стая много повече, отколкото лечението само 5 на сто."
placing_mt2.gif
Поста ми е като едно малко инфо:
http://www.realtraps.com/video_madeinct.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#100 Мнение от Nanko Rusev »

Сайта Real Traps е с мега полезна информация ! Благодаря на Владо, че го пусна в съседна тема.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#101 Мнение от Nanko Rusev »

Вдъхновен от RealTraps :lol: си направих скица, как би изглеждала стаята ако за бас трапове направя пана както правят и те. Поставяне "в ъглите" под 45 градуса.

Ето ги демонстрирани тук на скицата стария (дясно) и новия вариант (ляво), естествено във финалната версия ще избера едно от двете (или нещо друго) и ще бъде симитрично в стаята.

Изображение

Как мислите, кое ще е по ефективно:

вариант едно: 60x30x30см x16 броя + 60x60x30см х2 броя = 1080 литра отдалечени на 0-10 сантиметра от ъглите
или
вариант две: 100х60х16см х12 броя = 1152 литра отдалечени доста от ъглите (колкото се образува зад тях)

Благодаря.

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#102 Мнение от Marian Lozev »

Нанко , ако даденото помещение е симетрично то и третирането трабва да е в същия ред , поне две огледални точки имаш в една стая.

Мисля че , и в 1 и 2 вариант ще е все тая на слух . :?:

В прочем Нанко , някаде да споменават в сайта от каква материя правят капаните за бас,аз не чух. :mrgreen:
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#103 Мнение от Nanko Rusev »

Е как да няма симетрия бе - показвам просто двата варианта на една картинка :D Точно защото симетрията е пълна няма смисъл да рисувам паната и от двете страни :mrgreen:

В предния си пост ТИ си дал линк към 'как го правим' - там показват ватата, която ползват, че даже и завода, от който идва :)

Аз не съм сигурен, че няма да има разлика на слух, за това се надявам на мнението на Иво.

При първия вариант имам почти двойна дебелина и може би по-готин вид :)
При втория вариант има малко повече материал, повече въздух зад паната и ако си сменям стаята мога да ги ползвам за ранни отражения :lol:

Аватар
wlado88
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 126
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 8:00 pm
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#104 Мнение от wlado88 »

Нанко, препоръчвам ти да разгледаш и опциите, които предлага и тази фирма.Още повезе има и доста прятни възможности в шаблонен вид, визуално представени за всяка стая задавайки съответна квадратурата.
http://www.vicoustic.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: поредният: Какво да правя с моята стая?

#105 Мнение от Ivo_Hristev »

Хубавата новина е че за да експериментираш с "кухите" трапове трябва само да подпреш паната с вата по ъглите. Както ти рекох тука ще играе и плътността на ватата и обема на кухината отзад. Тук има малко повече инфо по темата. Според мен обаче с малко повече експерименти и слушане ще се получат нещата. Както вече видяхме инаш желание и за двете, така че не се съмнявам в добрия резултат :-).

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта