Акустиката V.S. Фън Шуй

Съобщение
Автор
ivan.ivanov

Акустиката V.S. Фън Шуй

#1 Мнение от ivan.ivanov »

След като изчетох повече от половината теми тук се запалих много по този феномен "Акустика" и веднага почнах да местя мебелите из стаята. Разположих се по дължина на помещението, което имаше невероятен ефект не само от акустична гледна точка. Стаята ми стана много по-комфортна и изглежда по-голяма така, а баса Спря да бучи!!! :twisted: Съветвам всеки който не е пробвал, да опита!! Вече преустройвам мебелировката от само гледна точка на звука. Сложих си перде, скоро ще сложа и едно по-дебело, както и килим на паркета :lol: Разглобих си леглото и простнах матрака директно на пода..... имаше разлика как и на коя стена е облегнат преди това. Останах с впечатлението, че поглъща много силно около 130Hz... имам и графики, ама микрофона ми от тези дето се слагат на слушалките и не знам дали има сми да ги поствам. Видях в един каталог че продават такива матраци дето почват от земята, може да си взема един такъв или ще простна новия директно върху стария :wink:

Айде стига с Фън Шуй! От къде да си купя вата да махна пърхащото ехо и ривърп-а? Мисля че това http://www.nolina.bg/index.php?id=57 ще ми свъши работа? 6см за стените и 2см за тавана. Аз купих 2 листа Текнофон от Практикер 28евро/m^2 (Атина) обаче гори и не е толкова, добро на характеристики. Rockwool-a колко струва в БГ и от къде мога да си купя?

Аватар
bluewater
има известен опит
има известен опит
Мнения: 40
Регистриран на: Пон Май 28, 2007 12:00 am
Местоположение: Балчик
Обратна връзка:

#2 Мнение от bluewater »

Внимавай , да не се накупиш с пердета и вати и да се окаже, че стаята ти глъхне и после да се чудиш какво да ги правиш. Не вземай прибързани решения!

Поздрави и успех!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Stefan Stefanov »

Според мен трябва някой, който знае какво прави, да измери стаята с калибрирана техника и след това ще знаеш какво ще ти трбва.

ivan.ivanov

#4 Мнение от ivan.ivanov »

Значи всичко започна като си купих 2.1 монитори, които свирят супер "flat" (Blue Sky EXO) в безехова камера обаче. Стаята обърква нещата повече от колко очаквах. В началото си мислех да подходя с малко бас трапове и дифузери, ама сега ме обзе идеята за dead room! Искам максимална тишина в помещението. Алуминиевата дограма спира голяма част от шума който идва от улицата (задния двор кънти! :lol: ) обаче има "вътрешни" шумове, вътре в сградата (банята ми е съседна стена и по малко от съседите). Най-добрия вариант е стая в стаята, ама е малка и без тва.

Въоръжен съм с голяма доза мерак и искам сам да си правя измерванията (така де.... физика следвам все пак :smt003 ). Няма кого да викна с РТА, така че мисля да си купя един микрофон Беринджер и с RoomEQWizard да анализирам, и експериментирам! Нямам никакъв проблем с четенето на графики и мисля, че схванах каква е идеята в общи линии. Ще има ли полза от това или не стават така нещата?

Ако сложа вата на част от стените предполагам, че ще се намалят децибелите, които "ходят" в съседите и околните стаи!??

ivan.ivanov

#5 Мнение от ivan.ivanov »

Кой е по-добрият вариант.... да си направя акустични пана или да залепя вата по стените и тавана?
Някой пробвал ли я е тази вата?
Fireflex (nolina) ---> 2см - 19,96лв/м2, 6см - 46,69лв/м2

Rockwool-a от къде се купува!? Просто ако съм сигурен, че в Метро примерно има, ще ангажирам човек да отиде да ми купи и изпрати. За това ви питам....
Airrock ND ли е модела, които трябва да търси?
Звукопоглъщане при f= 0,25 - 4 kHz ---> 1,1/ 100 mm.

Айде, че се побърках с тия голи стени тука :smt022 :smt022 :smt022

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Rumen Suvandjiev »

kostaaa написа: В началото си мислех да подходя с малко бас трапове и дифузери, ама сега ме обзе идеята за dead room!
Идеята не е особено сполучлива и всеки, който е преседял поне час в безехова камера може да го потвърди. Усещането си е направо неприятно и честно казано последното нещо, което ще ти се прииска да правиш в такава среда, е да слушаш музика.
Моят съвет е за грамотно третиране на помещението без да се прекалява в нито едно отношение.

Аватар
100
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 187
Регистриран на: Чет Авг 05, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Оптимално време на реверберация

#7 Мнение от 100 »

За всеки обем на помещение и за всеки вид музика си има оптимално време на реверберация (отзвучаване). За това прекаленото заглушаване, както и липсата на заглушаване са еднакво вредни за добрия звук. Освен това, долната част на стените по-малко участва в този процес, защото там са хората, мебелите и т.н. Най-голяма роля има звукопоглъщането на тавана. Кнудсен пише, че при един и същи материал, ефекта на покриването на тавана е с 10% по-силен, отколкото на стените и пода. За това е по-добре да се определи необходимата площ на звукопоглъщащи материали с оглед на музиката, която най-често слушаш, да се разпредели по стените и тавана, а останалата част да се остави отразяваща или да се покрие с дифузори. Поставянето на бас-трапове има за цел да намали влиянието на нискочестоните резонанси на помещението, които се чуват като бумтене. Обикновенните звукопоглъщащи плоскости по стените не могат да постигнат този ефект, защото не са достатъчно дебели и не са на правилното място.

ivan.ivanov

#8 Мнение от ivan.ivanov »

добре убедихте ме.... няма да бръзам да убивам стаята!

а вата от къде да си купя?!!???

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#9 Мнение от poseydon »

Най-добре е да послушаш съветите на по-опитните и да си измериш стаята и чак тогава да третираш.
Ако все пак искаш на сляпо да правиш нещата може да разгледаш продуктите на Визатон.


Вата-шумоизолация тип яйце
http://www.steadygroup.com/articledetails.php?id=698

Вата-шумоизолация тип пирамида
http://www.steadygroup.com/articledetails.php?id=699

Вата-акустична пяна NG 42
http://www.steadygroup.com/articledetails.php?id=490



Успех!

ivan.ivanov

#10 Мнение от ivan.ivanov »

да..... гледал съм ги вече ;)

реших да действам така!
http://www.youtube.com/watch?v=iyYUpkpL0gw

Искам значително да намаля decay time-а в целия диапазон и ехото. Това е най-дразнещото.....

Трябва само някой да ми каже къде и колко пари има Rockwool, и ще кажа на един приятел да ми прати! :wink:

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#11 Мнение от Ivo_Hristev »

Rockwool е марка вата. Защо държиш да е точно тази марка? По-скоро намери вата с подходяща плътност.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#12 Мнение от Teodor Gugulanoff »

ПОЛУТВЪРДА ВАТА НА ПЛОЧИ, Дебелина: от 3 до 10 см, Размери: 0,60 х 1,20 м, Плътност: 30, 50, 60 и 80 кг/м3 -
http://www.di-tradebg.com/articledetail ... 8&Group=39

Каменна минерална вата на плочи -
http://www.chemprod-bg.com/index.php?mPath=174

http://www.tashev-galving.com/tg/faces/ ... eTable.jsp
(раздел 'Изолационни материали')
Изображение

ivan.ivanov

#13 Мнение от ivan.ivanov »

Колко трябва да е RT-то на стая с обем ~28м^3??

След като сложих 4кв. пана по стените RT-то ми падна на 220-250ms и при ниските се точи над половин секунда. Сега мисля да залепя няколко листа пяна равномерно разпределени по тавана.
Може би 0.140-0.170сек. ще е добре?! Някъде бях гледал графики, мисля че толкова го даваха..... Това е стая малко по-малка от 3х4м!!! :)


Оставам с впечатлението, че Ривърб Тайма на едно помещение е много по-важен от frequency response-a на слушателското място примерно!!

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#14 Мнение от Ivo_Hristev »

Rt е слабо показателен параметър за малки помещения. Съветвам те да обърнеш повече внимание на нискочестотното третиране. Ще забележиш големи разлики не само в ниските честоти.

ivan.ivanov

#15 Мнение от ivan.ivanov »

Значи ще направя бастрапове за ъглите от шперплат и 15см вата върху тях. Т.е. пана с размери 100х30х16см. Шерплата ще ми служи за рамка, както и за поглъщане на ниските..... :wink:
На "мирор пойта" на тавана ще залепя поне 1кв. пяна, щото още "пърха" като пляснеш по-силно с ръце.

И понеже стана въпрос за Фенг Шуй може би забравих да кажа, че това е стаята, в която спя и прекарвам голяма част от времето. Не знам до колко е вредно влиянието на минералната вата и паната.... нали отговаря на някакви стандарти и сертификати все пак. От друга страна wireless-a на модема ми е включен и GMS-а също облъчва, така че няма измъкване и от тия вълни....
Едвали съм единствения дето качули вата в "спалнята", ама искам все пак да попитам, защото някой хора взеха да ми го натякват, че е вредно.

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта