Страница 1 от 1

Крачета на аудио техника

Публикувано на: Нед Юни 15, 2008 11:42 am
от Nanko Rusev
Незнайно как попаднах на една стара тема на тази тематика и ми дойдоха няколко въпроса.

Шпайковете да бъдат ли физически закачени към колоните, или просто да бъдат под тях. Става въпрос са средно тежки колони (около 70-80 килограма).

Поздрави.

Публикувано на: Нед Юни 15, 2008 1:47 pm
от toroid
Това не са средно а направо тежички колони.... :D Средно тежките би трябвало да са до около 25-35 кг. :P Ако шпайковете не са закрепени към кутиите, при тия размери и килограми, колоните ще се монтират /поставят/ извънредно трудно/ще ти трябват поне трима човека да помагат/.По принцип е без значение но аз лично предпочитам шпайка да е с острието към колоната а на нея да се закрепи "обратна" подложка за да не наранява кутията а и е доста по-лесно нагласянето когато не искаш да дупчиш колоната.

Публикувано на: Нед Юни 15, 2008 2:38 pm
от kromuilis
Може да ги залепиш с по капка лепило. Така ще избегнеш неприятното дупчене на кутиите, а ако лепилото става твърдо след пълното му изсъхване, както каноконлита да речем, ще избегнеш и вибрациите, които биха се получили между кутиите и конусите.
За проба става и с двойнозалепваща лента, но пак трябва да е от най-тънките по същата причина.

Публикувано на: Нед Юни 15, 2008 3:03 pm
от Borislav Stankov
По мое мнение трябва да са закрепени солидно към колоната.

Публикувано на: Нед Юни 15, 2008 5:35 pm
от Nanko Rusev
toroid написа:....По принцип е без значение но аз лично предпочитам шпайка да е с острието към колоната а на нея да се закрепи "обратна" подложка за да не наранява кутията а и е доста по-лесно нагласянето когато не искаш да дупчиш колоната.
Сегашните ми шпайкове на колоните (близо до 20кг) са така :)

На усилвателя и източника ми (около 10 килограма) съм с масивни месингови щпайкове не-закачени към тях - абсолютно добре са като стабилност. Но още не съм пробвал с тежките колони та за това питам.

Не мисля че тази част от аудиото трябва да се подценява. Има различни възможности и реших, че ще е интересно да ги обсъдим.

Публикувано на: Нед Юни 15, 2008 6:04 pm
от toroid
Разбира се,че е важно къде и как ще са поставени колоните!Върху шпайкове звука става много по-стегнат,отчетлив и реален.За големи колони си трябват масивни шпайкове и тогава трудно ще се задържат чрез лепене.Също така ако се лепят то лепилото не трябва да е твърдо а точно обратното,меката връзка обира допълнително вибрациите а твърдата ги предава директно.Не напразно по света се продават едни такива блокчета от нещо като болкит/но са на талкова основа/за закрепване на мониторни колони съм поставки когато не са оборудвани със щпайкове.Но при твоят случай най удачно е да сложиш по четери яки конуса/като тези дето се ползват за отвес в строителството/и да легнат с широката част на пода а в/у остриетата слагаш колоните.Нали такава е конструкцията и на стойките за бокшелф колоните-горе където лягат колоните стърчат остриетата а долу дето ктъпват, остриетата са към пода.В крайна сметка целта е да има колкото се може по-малък контакт с пода или там където ще стоят колоните.Когато острите части са към колоната най-малко е възможно да се предават трептенията.Но не ти пречи да поекспериментираш,ако ти се занимава :P

Публикувано на: Нед Юни 15, 2008 7:11 pm
от kromuilis
Не съм съгласен с Тороид.
Колко е здраво или нездраво с лепило е отделен въпрос, но връзката трябва да е именно твърда, а шпайковете не трябва да са повече от 3 броя на тонколона.
Не 4, поради простата причина, че никога не могат да се разположат в перфектна равнина, така че връхчетата им да контактуват еднакво добре с насрещната повърхност, било то дъно на колона, плочата под нея, или през стотинки на пода.
Колкото до твърдостта на връзката, не знам защо Тороид дава за сравнение материал за мониторни колони, тук не говорим ли за домашни аудиосистеми!?
Аз моите отвеси първоначално ги лепнах с силиконова монтажна лента, от по-дебелата. Първото нещо, което забелязах беше, че се загупи баса. Отидох и побутнах тонколоната с пръст, в резултат на което тя се желира върху шиповете, все едно, че стои на пружини. Смених дебелата лепенка с такава от най-тънката да видя как ще е, и всичко си дойде на мястото. Още така си ги слушам.
Мисля, че точно там не трябва да има материя, която да поглъща вибрациите. Ако това беше целта, направо да бутнем отдолу по едно парче дунапрен и готово.
Вижте какво пише в темата, за която Нанко е пуснал линк в началото.

Публикувано на: Нед Юни 15, 2008 7:38 pm
от toroid
При мониторните колони не се ли търси най-верния и качествен звук?!?!,да попитам аз...........И точно те са за пример при поставяне,окачване и монтиране в помещенията!Дунапрена няма нищо общо с нищожната площ на шпайковете!Броя на шпайковете не обсъждаме в момента,казах го по инерция имайки предвид големината и тежеста.

Публикувано на: Нед Юни 15, 2008 11:34 pm
от Nanko Rusev
Мерси за мненията ...

И аз имам чувството че е по-добре да няма "мек" момент между колоните и шпайковете - или да са свързани, или теглото да ги "държи" :lol:

За момента се изявява мнението че няма значение дали шпайка е с острата част нагоре или надолу ... Тороид, би ли споделил защо ти предпочиташ да е нагоре? В такъв случай, дали не е по-добре под колоната да се сложи (без да се закрепя) твърда плоча, и шпайковете да се докосват в нея? :D

Публикувано на: Нед Авг 17, 2008 10:30 am
от Nanko Rusev
Наскоро видях какво ще предлагат JBL, марка която принципно не уважавам, но ... това ми допада:

Борислав Станков edit: Излиза някакво зелено прасе с огромен размер. За това махнах картинките.
Our JBL JSB-1 features a wood block base module, four types of spikes, a cork pad, and will cost around 300€.
http://www.akihabaranews.com/en/news_de ... p?id=16541

П.П. надявам се че снимките излизат ... ако не - в линка горе.

Смяна на подхода

Публикувано на: Нед Авг 17, 2008 7:24 pm
от haralanov
Ако целта е максимално ефективно, бюджетно решение, то тогава най-добре направи две основи, примерно 10см високи, пълни с пясък и върху пясъка да лежи една тънка плоскост, на която да стъпят колоните, с помощтта на няколко съвсем обикновени шпайка. Изобщо не е скъпо, а резултата е най-малко 50 пъти по-добър, в сравнение с много скъпи крачета или вибродепери.

Re: Смяна на подхода

Публикувано на: Нед Авг 17, 2008 8:40 pm
от Nanko Rusev
Това звучи като много добро решение, мерси!

Публикувано на: Съб Авг 23, 2008 7:44 pm
от Krassy
А да предложа ли нещо, което не знам дали е скъпо, сигурно ще е скъпо, но ще е супер за акустиката и ще изглежда добре ;)
Правят се две гранитни плочи, големи колкото основата на колоните, на тези плочи се слагат отдолу шпайкове към пода, отгоре шпайкове към колоната....
На пода се слагат 4 стотинки и гранита ляга върху тях, отгоре се слага колоната 8)
Чувам, че гранита се препоръчва много за такива рабУти...

Публикувано на: Съб Авг 23, 2008 10:51 pm
от Nanko Rusev
Berlingo написа:А да предложа ли нещо, което не знам дали е скъпо, сигурно ще е скъпо, но ще е супер за акустиката и ще изглежда добре ;)...
Колко дебел гранит? 30мм?
Какви шпайкове? Един към друг с "острото" или ? Закачени ли са към колоните/плочите и ако да, как?
Какви "стотинки" отдолу?

Мерси.

Публикувано на: Нед Авг 24, 2008 10:20 am
от haralanov
Berlingo написа:Правят се две гранитни плочи, големи колкото основата на колоните..
Чувам, че гранита се препоръчва много за такива рабУти...
Предполагам осъзнаваш, че гранитът и пясъка изпълняват коренно противоположни функции в тази апликация?