Крачета на аудио техника

Съобщение
Автор
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Крачета на аудио техника

#1 Мнение от Nanko Rusev »

Незнайно как попаднах на една стара тема на тази тематика и ми дойдоха няколко въпроса.

Шпайковете да бъдат ли физически закачени към колоните, или просто да бъдат под тях. Става въпрос са средно тежки колони (около 70-80 килограма).

Поздрави.

Аватар
toroid
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 882
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#2 Мнение от toroid »

Това не са средно а направо тежички колони.... :D Средно тежките би трябвало да са до около 25-35 кг. :P Ако шпайковете не са закрепени към кутиите, при тия размери и килограми, колоните ще се монтират /поставят/ извънредно трудно/ще ти трябват поне трима човека да помагат/.По принцип е без значение но аз лично предпочитам шпайка да е с острието към колоната а на нея да се закрепи "обратна" подложка за да не наранява кутията а и е доста по-лесно нагласянето когато не искаш да дупчиш колоната.

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от kromuilis »

Може да ги залепиш с по капка лепило. Така ще избегнеш неприятното дупчене на кутиите, а ако лепилото става твърдо след пълното му изсъхване, както каноконлита да речем, ще избегнеш и вибрациите, които биха се получили между кутиите и конусите.
За проба става и с двойнозалепваща лента, но пак трябва да е от най-тънките по същата причина.

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Borislav Stankov »

По мое мнение трябва да са закрепени солидно към колоната.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#5 Мнение от Nanko Rusev »

toroid написа:....По принцип е без значение но аз лично предпочитам шпайка да е с острието към колоната а на нея да се закрепи "обратна" подложка за да не наранява кутията а и е доста по-лесно нагласянето когато не искаш да дупчиш колоната.
Сегашните ми шпайкове на колоните (близо до 20кг) са така :)

На усилвателя и източника ми (около 10 килограма) съм с масивни месингови щпайкове не-закачени към тях - абсолютно добре са като стабилност. Но още не съм пробвал с тежките колони та за това питам.

Не мисля че тази част от аудиото трябва да се подценява. Има различни възможности и реших, че ще е интересно да ги обсъдим.

Аватар
toroid
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 882
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от toroid »

Разбира се,че е важно къде и как ще са поставени колоните!Върху шпайкове звука става много по-стегнат,отчетлив и реален.За големи колони си трябват масивни шпайкове и тогава трудно ще се задържат чрез лепене.Също така ако се лепят то лепилото не трябва да е твърдо а точно обратното,меката връзка обира допълнително вибрациите а твърдата ги предава директно.Не напразно по света се продават едни такива блокчета от нещо като болкит/но са на талкова основа/за закрепване на мониторни колони съм поставки когато не са оборудвани със щпайкове.Но при твоят случай най удачно е да сложиш по четери яки конуса/като тези дето се ползват за отвес в строителството/и да легнат с широката част на пода а в/у остриетата слагаш колоните.Нали такава е конструкцията и на стойките за бокшелф колоните-горе където лягат колоните стърчат остриетата а долу дето ктъпват, остриетата са към пода.В крайна сметка целта е да има колкото се може по-малък контакт с пода или там където ще стоят колоните.Когато острите части са към колоната най-малко е възможно да се предават трептенията.Но не ти пречи да поекспериментираш,ако ти се занимава :P

Аватар
kromuilis
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 318
Регистриран на: Пон Май 14, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от kromuilis »

Не съм съгласен с Тороид.
Колко е здраво или нездраво с лепило е отделен въпрос, но връзката трябва да е именно твърда, а шпайковете не трябва да са повече от 3 броя на тонколона.
Не 4, поради простата причина, че никога не могат да се разположат в перфектна равнина, така че връхчетата им да контактуват еднакво добре с насрещната повърхност, било то дъно на колона, плочата под нея, или през стотинки на пода.
Колкото до твърдостта на връзката, не знам защо Тороид дава за сравнение материал за мониторни колони, тук не говорим ли за домашни аудиосистеми!?
Аз моите отвеси първоначално ги лепнах с силиконова монтажна лента, от по-дебелата. Първото нещо, което забелязах беше, че се загупи баса. Отидох и побутнах тонколоната с пръст, в резултат на което тя се желира върху шиповете, все едно, че стои на пружини. Смених дебелата лепенка с такава от най-тънката да видя как ще е, и всичко си дойде на мястото. Още така си ги слушам.
Мисля, че точно там не трябва да има материя, която да поглъща вибрациите. Ако това беше целта, направо да бутнем отдолу по едно парче дунапрен и готово.
Вижте какво пише в темата, за която Нанко е пуснал линк в началото.

Аватар
toroid
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 882
Регистриран на: Чет Май 26, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#8 Мнение от toroid »

При мониторните колони не се ли търси най-верния и качествен звук?!?!,да попитам аз...........И точно те са за пример при поставяне,окачване и монтиране в помещенията!Дунапрена няма нищо общо с нищожната площ на шпайковете!Броя на шпайковете не обсъждаме в момента,казах го по инерция имайки предвид големината и тежеста.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#9 Мнение от Nanko Rusev »

Мерси за мненията ...

И аз имам чувството че е по-добре да няма "мек" момент между колоните и шпайковете - или да са свързани, или теглото да ги "държи" :lol:

За момента се изявява мнението че няма значение дали шпайка е с острата част нагоре или надолу ... Тороид, би ли споделил защо ти предпочиташ да е нагоре? В такъв случай, дали не е по-добре под колоната да се сложи (без да се закрепя) твърда плоча, и шпайковете да се докосват в нея? :D

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#10 Мнение от Nanko Rusev »

Наскоро видях какво ще предлагат JBL, марка която принципно не уважавам, но ... това ми допада:

Борислав Станков edit: Излиза някакво зелено прасе с огромен размер. За това махнах картинките.
Our JBL JSB-1 features a wood block base module, four types of spikes, a cork pad, and will cost around 300€.
http://www.akihabaranews.com/en/news_de ... p?id=16541

П.П. надявам се че снимките излизат ... ако не - в линка горе.

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Смяна на подхода

#11 Мнение от haralanov »

Ако целта е максимално ефективно, бюджетно решение, то тогава най-добре направи две основи, примерно 10см високи, пълни с пясък и върху пясъка да лежи една тънка плоскост, на която да стъпят колоните, с помощтта на няколко съвсем обикновени шпайка. Изобщо не е скъпо, а резултата е най-малко 50 пъти по-добър, в сравнение с много скъпи крачета или вибродепери.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Смяна на подхода

#12 Мнение от Nanko Rusev »

Това звучи като много добро решение, мерси!

Аватар
Krassy
чете и пита
чете и пита
Мнения: 86
Регистриран на: Сря Сеп 26, 2007 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#13 Мнение от Krassy »

А да предложа ли нещо, което не знам дали е скъпо, сигурно ще е скъпо, но ще е супер за акустиката и ще изглежда добре ;)
Правят се две гранитни плочи, големи колкото основата на колоните, на тези плочи се слагат отдолу шпайкове към пода, отгоре шпайкове към колоната....
На пода се слагат 4 стотинки и гранита ляга върху тях, отгоре се слага колоната 8)
Чувам, че гранита се препоръчва много за такива рабУти...

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#14 Мнение от Nanko Rusev »

Berlingo написа:А да предложа ли нещо, което не знам дали е скъпо, сигурно ще е скъпо, но ще е супер за акустиката и ще изглежда добре ;)...
Колко дебел гранит? 30мм?
Какви шпайкове? Един към друг с "острото" или ? Закачени ли са към колоните/плочите и ако да, как?
Какви "стотинки" отдолу?

Мерси.

Аватар
haralanov
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 475
Регистриран на: Съб Яну 20, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#15 Мнение от haralanov »

Berlingo написа:Правят се две гранитни плочи, големи колкото основата на колоните..
Чувам, че гранита се препоръчва много за такива рабУти...
Предполагам осъзнаваш, че гранитът и пясъка изпълняват коренно противоположни функции в тази апликация?

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 8 госта