Звукообработка на стая?

Съобщение
Автор
Georgi_Ivanov

Звукообработка на стая?

#1 Мнение от Georgi_Ivanov »

Здравейте :st Решил съм да си по-обработя стаята, от гледна точка на звука. Тук в Ловеч намерих един склад, в който има шумоизолационен дунапрен Basotect DIN 4102-B1, ето и какво намерих в нета за него като параметри:
http://ebay.emo-shop.de/absorbtion-basotectplan.jpg
http://www.emo-schaumstoffe.de/index.ht ... t_plan.htm
В складът има големи парчета.
Та въпросът ми е следния:
Ще можели да използвам такъв дунапрен за бас-трапове?
Идеята ми е да сложа такива във всички свободни ъгли на помещението, включително и тези, таван-стена (под-стена остават свободни :) ), и по дългите стени на помещението, там където има голямо налягане за някои от модите, не всички (незнам колко правилно се изразявам и бих се радвал на всякакви забележки от ваша страна). Тези по стените мисля да са по 3 на двете стени - дългите (давам го като пример, не са уточнонени разположението, размерите и броят на бас-траповете), с размери дебелина 10-15 cm, широчина 80-100 cm, височина 150-180 cm. Помещението е с размери 6.3mX3.4mX2.5m
Мисля, че този дунапрен има малък коефициент на поглъщане от към ниски честоти, но това ми излиза най-евтино (за жалост съм спънат от към пари, не че го правя от типично българската черта "дай т'ва, че е по-евтино". Бих дал всичките си пари в името на магията от музиката.)
Цена за килограм - 30 лв, и плътност, както го пише на линковете - 9кг/м^3.
Относно тавана пак имам идея, но докрая на годината надали бих могъл да я осъществя. Там мисля да е следното:
На разстояние около 10-15 сантима по-надолу от тавана, да сложа примерно гипсо-картон, или нещо подобно. М/у гипсо-картона и тавана да сложа този дунапрен, а страната, която се пада видима, да покрия с корк.

Какво мисилите? (както казах по-горе, всякакви забележки са добре дошли)

Поздрави,
Гоерги

Krasi Yonchev

#2 Мнение от Krasi Yonchev »

Здрасти. На последък на пазара са плъзнали какви ли не полиуретанови абсорбери на примамливи цени, за които обаче липсва адекватен акустичен анализ от лабораторя и в повечето случаи показаните коефициенти са си чиста спекулация, дори и от много известни фирми. Аз не бих се доверил на тях. По-добър DIY вариант е да се насочиш към минерална вата от реномиран производител.
Идеята ми е да сложа такива във всички свободни ъгли на помещението, включително и тези, таван-стена (под-стена остават свободни Smile ), и по дългите стени на помещението, там където има голямо налягане за някои от модите, не всички
Предлагам ти да атакуваш само събирателните центрове на общото модално налягане в помещението - ъглите, а третирането на стените и тавана да се състои само за ранни отражения. Помещението ти е достатъчно голямо за да интегрираш на задната стена дори дифузерни акустични единици при нужда / желание.

Georgi_Ivanov

#3 Мнение от Georgi_Ivanov »

Krasi Yonchev написа: Помещението ти е достатъчно голямо за да интегрираш на задната стена дори дифузерни акустични единици при нужда / желание.
Малко неуместно от моя страна, но те с каква цел се поставят (дифузерните единици)? :oops: В смисъл, ясно е че за да поглъщат, ама нестига ли третирането с нещо по-слабо поглъщато. Няма ли да затихнат прекалено много отразените - средни и високи честоти така, или точно това е целта - да се намалят до минимум отраженията от задната стена :?

Georgi_Ivanov

#4 Мнение от Georgi_Ivanov »

След дълго ровене и мислене, стигнах до извода, че дифузерът служи не за поглъщане, а за "разпръскване" на звуковите вълни.
Така ли е в същност?

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#5 Мнение от Nanko Rusev »

Georgi_Ivanov написа:След дълго ровене и мислене, стигнах до извода, че дифузерът служи не за поглъщане, а за "разпръскване" на звуковите вълни.
Така ли е в същност?
Всеки Eng - BG речник би ти отговорил на този въпрос и без дълго ровене :)

Georgi_Ivanov

#6 Мнение от Georgi_Ivanov »

Nanko Rusev
По-чотчно ме интересуваше какъв е ефектът от поставянето му.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#7 Мнение от Ivo_Hristev »

Дифузерите са именно за разпръскване на звуковите вълни. Ако третираш с прекалено много поглъщащ материал едно помещение - то ще звучи приглушено и глухо. За това се използват и дифузорите, хем нямаш нежелани ефекти като флатер ехо и кънтене, хем помещението звучи "живо". Обикновено се използва комбинация от двата типа третиране - на места чрез поглъщане, на места чрез дифузиране.

Georgi_Ivanov

#8 Мнение от Georgi_Ivanov »

:prayer: Хиляди благодарности към Краси и Иво.

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта