Колко важна е акустиката всъщност?

Съобщение
Автор
poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#31 Мнение от poseydon »

Благодаря ти Иво за хубавия отговор! Стиропорът напълно отпада, въпреки че още в началото имах сериозни съмнения в неговите качества. Не мога да проумея защо навсякъде използват термина fiberglass, когато става въпрос за бас трапове. Явно аз се бъркам, но все си мислех че fiberglass е фибростъкло, а пък определено не се използва в този смисъл. Предполагам, че добра работа би свършила и много плътна минерална вата, но разбира се съм отворен за предложения.

Имам само още един въпрос и той е към хората, които имат повече опит с материалите, които се продават в СтедиГруп и по-специално ето този - http://www.steadygroup.com/articledetails.php?id=698
Възможно ли е да се използва в конструкция тип сандвич с минерална вата, като дебелината на полученият панел варира спрямо целите, които имаме.
Накратко: Вата-шумоизолация тип яйце, 20мм дебелина и със съответните параметри
Изображение


Аз май ще си отворя отделна тема, но по-натам.
Поздрави и благодарности!

joni_dead

По същество!

#32 Мнение от joni_dead »

Към кого бих могъл да се обърна да проектира и реализира
такова третиране съобразено с функциалността на помещението.

Преместих си системата в друго жилище, и като я чух ми се искаше да се вращам в старото! Мъка сърцето ме боли.

С уважение,
Василев

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#33 Мнение от Ivo_Hristev »

Имаш лично.

Krasi Yonchev

#34 Мнение от Krasi Yonchev »

pllaman написа:Здравейте! Темата за акустично третиране страшно много ме заинтригува
Здрасти. Радвам се, че и ти, както много други, проявяваш сериозен интерес към темата за важността на акустиката. Ще се опитам да ти бъда полезен до колкото ми е възможно и ще се радвам ако успя да дам отговор на поставените въпроси.
pllaman написа:След като изчетох темата на един дъх ми дойде идеята да направя каквото мога за звука на аудио системата ми още при изграждането на дома, а не да ремонтирам след това.
Това е най-правилния подход, но за съжаление не винаги на разположение. С предварителна намеса, върху пропорцията на помещението, може да се постигне един много добър старт, който да спести една не малка част от количеството третиращ арсенал нужно за уравновесяване на акустичните качества в стаята. Подхождайки по този начин бихме могли да постигнем по-добро и благоприятно разпределение на модалните резонанси, от което ще постигнем както по-малко, то така и уравновесено време за затихване на модите - нещо същто толкова важно, колкото е и уравновесяването на AЧX!
pllaman написа:Интересно ми е от какъв материал се изработват цветните пана за стена. Интересно ми е как могат да се изработят DIY такива.
Цветните пана на стената са абсорбери за средни и високи честоти. Тяхната роля в акустичното третиране е да намалят времето за затихване (RT60) на всички средно и високочестотни отражения. Изработват се от материал с отворена микроструктура и плътност варираща между 30 и 130 кг м3, която се определя от нуждите и предназначението на помещението. Използването на текстилна мембрана, както самото име подсказва, цели не само естетически вид и интериорна приемственост, но и увеличаване или намаляне на акустичните качества на абсорбера в долната и горната му граница. Можеш да си изработиш собственоръчно широколентови абсорбери за обща употреба, като ползваш минерална вата м/у 30кг и 60кг м3, дебелина от 5 ~ 10 см и акустично прозрачен текстил.

П.п. Извиниявам се за късното включване, но доста време бях далеч от форума. Надявам се бързо да наваксам изпуснатото и да бъда полезен както на теб, така и на всеки друг интересуващ се от възможността за обработка на акустичното си пространство. Успеx!

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#35 Мнение от poseydon »

...акустично прозрачен текстил.
Някой с предложение откъде може да се закупи подобен плат. Трябва ми точно за акустични пана.

Аватар
yavorberov
чете и пита
чете и пита
Мнения: 22
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 6:06 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Колко важна е акустиката всъщност?

#36 Мнение от yavorberov »

М да първо привет на всички във форума.

И аз се сурнах по наклонената плоскост на перфектния за мен звук и след приключен основен ремонт на апартамента пак се впускам в пренаправяне на акустичната среда в хола.
Но има защо. Занесох си усилвателя плеъра и колоните барабар с кабелите при Теодор от Експроект, за да сравня моите ОТ с тези, които той предлага. Пуснах моите и веднага усетих фрапираща разликата в звученето - само от добре обработено помещение и си казах, че и с тези колони ще изкарам още едно известно време, но с ехото и кънтенето в стаята едва ли.
За себе си все още подреждам нещата по значимост така: Най-голама разлика се усеща от ОТ, веднага след това е акустиката /ако не и на равно с ОТ/ и чак след това са усилватели, плеъри, кабели и други шашмалогии.

Радвам се, че лудоста не е само моя - гледам бая сме и се надявам да си помагаме.
Small change, big difference

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Колко важна е акустиката всъщност?

#37 Мнение от Veselin Krachunov »

Много правилно си забелязал - акустиката на помещението има до 40% принос от цялостното звучене. Много хора забравят или пренебрегват това (т.е. възприемат го като един вид "последна грижа") и се хвърлят да купуват супер-скъпа техника за хиляди евро, като с това променят нещата само с някой и друг процент.

Всеки сам си решава, но си мисля, че ако нямаме условия да чуем "истинския глас" на техниката, с която разполагаме, то изобщо няма смисъл да кроим някакви планове за бъдещето, развитието, надграждането и т.н. на същата тази техника... А едва ли има по-подходящ момент да подобрим нещата в това отношение от момента на основен ремонт на жилище.

Ето тук само един пример на бюджетен и лесно изпълним проект (само 2 слоя нагънати пердета на корнизи) с потресаващо добри резултати.

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Колко важна е акустиката всъщност?

#38 Мнение от Marian Lozev »

Веселине, гледам дунапрен на снимките и се питам, а и мисля че , не е ли враг дунапрена за акутчно третиране.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Колко важна е акустиката всъщност?

#39 Мнение от Nanko Rusev »

Защо си мислиш че е ?

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Колко важна е акустиката всъщност?

#40 Мнение от Marian Lozev »

..това което може да направи 50мм-а дунапрен го мже и 10мм-ва минрална вата. Тоест най лошото, загубата на пространство :( .

ПС: лично мое мнение.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Колко важна е акустиката всъщност?

#41 Мнение от Nanko Rusev »

Кажи го на Ауралекс 8)

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Колко важна е акустиката всъщност?

#42 Мнение от Veselin Krachunov »

Marian Lozev написа:гледам дунапрен на снимките и се питам, а и мисля че , не е ли враг дунапрена за акутчно третиране?
Ами зависи къде и как се прилага.
Когато целта е бюджетно решение, експериментираме с всичко налично и понякога излизат нестандартни решения с неочаквано добри резултати...
Иначе ако извикаш "професионалисти" (от сорта на тези, примерно, дето били правили "Арена"-та...) ще ти вземат куп пари, ще направят куп глупости, и най-вероятно накрая нищо свястно няма да се получи. (Това последното е от жив пример с кабинета на един хипно-терапевт.)

kygar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 259
Регистриран на: Чет Ное 22, 2007 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Колко важна е акустиката всъщност?

#43 Мнение от kygar »

Veselin Krachunov написа:Много правилно си забелязал - акустиката на помещението има до 40% принос от цялостното звучене. Много хора забравят или пренебрегват това (т.е. възприемат го като един вид "последна грижа") и се хвърлят да купуват супер-скъпа техника за хиляди евро, като с това променят нещата само с някой и друг процент.

Всеки сам си решава, но си мисля, че ако нямаме условия да чуем "истинския глас" на техниката, с която разполагаме, то изобщо няма смисъл да кроим някакви планове за бъдещето, развитието, надграждането и т.н. на същата тази техника... А едва ли има по-подходящ момент да подобрим нещата в това отношение от момента на основен ремонт на жилище.

Ето тук само един пример на бюджетен и лесно изпълним проект (само 2 слоя нагънати пердета на корнизи) с потресаващо добри резултати.
Благодарение на този пост се реших да правя акустично обработена стая.Сега вече съм почти готов и резултатът надмина и най-смелите ми очаквания.Просто не знам как съм могъл досега да не направя нещо толкова важно и не толкова скъпо,а с такъв ефект!
Изцяло подкрепям написаното от Veselin Krachunov и другите колеги и им пращам хиляди благодарности! :D
Последно промяна от kygar на Съб Яну 08, 2011 8:53 pm, променено общо 1 път.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Колко важна е акустиката всъщност?

#44 Мнение от Nanko Rusev »

kygar, би ли споделил снимки и информация какво си направил? Така ще помогнеш на много хора!

А измерване правил ли си? Преди/След? На коя ли от двете картинки в първи пост прилича повече?

kygar
чете и пита
чете и пита
Мнения: 259
Регистриран на: Чет Ное 22, 2007 1:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Колко важна е акустиката всъщност?

#45 Мнение от kygar »

Ще пусна снимки,разбира се, но още имам да довършвам някои неща.Обработката е на цялата стая.

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта