Колко важна е акустиката всъщност?

Съобщение
Автор
Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#16 Мнение от Nanko Rusev »

Т.е. третиране с висок WAF фактор ....

Аватар
Borislav Uzunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 649
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#17 Мнение от Borislav Uzunov »

Angel Gekov написа:.... Как да направиш обработка на помещение, което (за жалост) не е предназначено само за слушане на музика, като в същото време запазиш основната му функционалност, а хората, които ти идват на гости да не гледат домакинята с поглед, в който се чете "Разбирам те, всеки луд с номера си, но все пак, как го позволи?" :D
:D :D :D
Министерство на Звука
We are the Musicmakers

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#18 Мнение от Veselin Krachunov »

WAF определено е фактор при семейните и сгаджосаните, но съм сигурен че има и много други хора, които не горят от желание хола/стаята им да прилича на звукозаписно студио или на концертна зала, за да могат да слушат музика в него.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#19 Мнение от Ivan Rachev »

Veselin Krachunov написа:WAF определено е фактор при семейните и сгаджосаните, но съм сигурен че има и много други хора, които не горят от желание хола/стаята им да прилича на звукозаписно студио или на концертна зала, за да могат да слушат музика в него.
...страхувам се ,че нас тези не ни интересуват :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Sasho Tashov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 252
Регистриран на: Чет Авг 12, 2004 12:00 am
Местоположение: Кюстендил
Обратна връзка:

#20 Мнение от Sasho Tashov »

Сега може би ще разлая кучетата с мнението си ама карай :wink: .
Според мен не трябва да има стая за слушане в жилището ни. Ние трябва да живеем в нея, както живеем с музиката. Не ми идва някак да напусна всекидневната/хола си и да се затворя на друго място да слушам музика сякаш се крия от някой/нешо. Та нали усилвателите на всички ни блещукат в оранжевожълт цвят в момента, в който се доберем до вкъщи.Това че е почти невъзможно пасивното слушане в нашия случай автоматично прави стаята за слушане нашата стая за всичко :) . Ясно е, че всички се сблъскваме с фактори като обем на третиращите панели, размер и форма на помещението и какво ли още не, но в края на крайщата всички ние си греем душиците в конткретното помещение. Мое мнение е, че трябва да се стремим да внедрим хай-енда в живота ни и живота на околните, а не да го отдалечаваме...

Човек има ли желание намира и начин :wink:

Riptor

#21 Мнение от Riptor »

Код за потвърждение: Избери целия код

трябва да се стремим да внедрим хай-енда в живота ни и живота на околните, а не да го отдалечаваме... 


Съгласен!

Аватар
DLS
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 477
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

#22 Мнение от DLS »

Ivan Rachev написа:
Veselin Krachunov написа:WAF определено е фактор при семейните и сгаджосаните, но съм сигурен че има и много други хора, които не горят от желание хола/стаята им да прилича на звукозаписно студио или на концертна зала, за да могат да слушат музика в него.
...страхувам се ,че нас тези не ни интересуват :wink:

:) ....аз пък намирам някаква особена красота в обработеното помещение, радва ми душата акустичния уют. Не е невъзможно и помещението да е нормално функциониращ хол примерно.

Krasi Yonchev

акустичен интериор - приемственост?

#23 Мнение от Krasi Yonchev »

Angel Gekov написа:Как да направиш обработка на помещение, което (за жалост) не е предназначено само за слушане на музика, като в същото време запазиш основната му функционалност...

Може би така?
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#24 Мнение от Angel Gekov »

Краси, откровено казаво, май само на първата снимка помещението става И за хол. Но и това е нещо.:D С нетърпение чакам да се обадиш и да видим до къде стига моят WAF. :D

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#25 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Не искам да засягам участничките в нашия форум, чиито интерес към висококачественото аудио за съжаление е по-скоро изключение.
"Нормалната" жена е склонна да купи съвсем ненужни предмети дори и с големи габарити - половин метрови китайски вази, лампиони и свещници, заемащи по един квадратен метър, масички до под коляното, поставени точно на места, където човек да се спъва постоянно в тях и какво ли още не. В същия момент тя няма да се съгласи да постави една наистина фунционална вещ - колоните трябва да са малки и ако може закачени на стената, уредбата трябва да е сбутана в някой ъгъл и да не и се мярка пред очите, за трапове и пана и дума да не става.
Всичко опира до борба за жизнено пространство :-)

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#26 Мнение от Angel Gekov »

Ручо, както сам си се убедил моят WAF е доста висок (или поне аз така си мисля) и пределът все още не е достигнат, но май вече е близо :D. Окончателните стойности вероятно ще станат ясни след очакваното посещение на Краси. :D Надявам се да открием начин за постигане на целите в рамките на лимита :wink:.

Аватар
Kosio
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 106
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#27 Мнение от Kosio »

Ако човек има хубава система едва ли ще желае да слуша стаята вместо нея.
Някой тези дни ме пита: " За какво ти е да изпитваш тонколони в безехова камера?" , аз му отговорих: "За да чуя звукът на тонколоните, а не звукът на помещението!"
Не става въпрос и да си правиш хола на студио но според мен няколко красиви бастрапа едва ли ще отеснят стаята.

Иначе, Краси поздравления за работата слушал съм твои помещения преди и след акустично третиране, не знам какво точно им правиш но наистина има осезаема положителна разлика.

Аватар
pllaman
има известен опит
има известен опит
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Яну 09, 2006 1:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#28 Мнение от pllaman »

Здравейте! Темата за акустично третиране страшно много ме заинтригува . Предстои ми живот и здраве на есен да си направя нов дом и семейство. След като изчетох темата на един дъх ми дойде идеята да направя каквото мога за звука на аудио системата ми още при изграждането на дома, а не да ремонтирам след това. Естествено за стая единствено за слушане на музика и дума не може да става. Все пак първата снимка от поста на Краси Йончев направо ме въодушеви. Паната на стената са положени и изработени достатъчно красиви за да се харесат на модерна жена. Таванът на помещението също е много интересен и ме кара да създавам интересни фигури във въображението си! Та стана ми много интересно и реших да потърся още информация в Интернет. Намерих доста неща и реших да ги споделя тук с вас.
1. http://voiceandvision.ca/index.php/tag/ ... treatment/ - интересно предложение на снимката
2. http://www.sontext.com.au/new_page_12.htm - Фирмена галерия и продукти
3. http://remixmag.com/mag/remix_diy_acoustics/ - информация по темата
4. Няколко сайта за материали:
- http://www.idealacoustics.be/Acoustic%2 ... Traps.html
- http://www.orbit-proaudio.com/nl/catego ... tment.html
- http://www.customaudiodesigns.co.uk/products.htm

След като поразгледах цените обаче еуфорията ми силно намаля. Интересно ми е от какъв материал се изработват цветните пана за стена. Интересно ми е как могат да се изработят DIY такива. Ще продължа да следя темата. Поздрави Пламен!

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#29 Мнение от poseydon »

Реших и аз да се включа в темата. Скоро пуснах новата аудио система и останах не много, но доста разочарован. Проблемите обаче се дължат основно на глупавото помещение, което обитавам. И разбира се в типично български дух реших, да потърся DIY алтернативи на различни панели и бас трапове. Един от сайтовете, на който попаднах през Гугъл беше ето тази статия - DiY Acoustics - Learn about inexpensive acoustic treatments. Линкът е този http://remixmag.com/mag/remix_diy_acoustics/, но видях че вече е публикуван.

Та накратко в тази статия се говори за HIGH-FREQUENCY ABSORBER и MIDFREQUENCY ABSORBER. Първите са реализирани с rigid fiberglass, а вторите с минерална вата. И тук си зададох следният въпрос:
Възможно ли е вместо употребата на rigid fiberglass да използваме Стиропор с подходящата дебелина. Опитах се да потърся какви са акустичните качества на стиропора, но тъй като това не му е основното приложение не открих много информация.


Та ето какви са ми основните идеи, най-вероятно в известна степен грешни:
- Абсорбери за Високи честоти - реализирани с фибростъкло или стиропор ако се окаже подходящ.
- Абсорбери за Средни честоти - реализирани с минерална вата, може би 10см дебелина и 35 или повече килограма за кубик плътност.
- Бас трапове - реализирани на базата на кофражни облицовки за бетонни колони, не знам точното наименование, и запълнени отново с минерална вата с висока плътност. Ето по тази картинка се водя Изображение


Ще се радвам на коментарите ви, но ми се иска да спомена нещо наистина важно. За съжаление на този етап ми е трудно да инвестирам, а и сегашната ми стая като че ли не го заслужава, в сериозна акустична обработка. На всички ни се иска да имаме хубави стаи за слушане подобни на тези от поста на Krasi Yonchev, но проблемът е финансов. Аз лично не мога да си го позволя и поради тази причина търся DIY варианти, които да свършат работа, макар и не напълно задоволителна. По-горното отклонение е във връзка с хората, които ще се отнесат с презрение към подобни евтини опции.

Поздрави!


Едит:
Забравих да кача и схемата, която е предоставена в по-горната статия:
http://poseydon.hit.bg/Room%20treatment.PNG

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#30 Мнение от Ivo_Hristev »

Здрасти,
ще ми се да изясним някои термини, защото ми се струва че изпадаш в заблуждение. Fiberglass в превод е стъклена вата или общо вата. Твърдата вата е тази с плътност над 80 кг/м^3. От тук личи че господата изпшолзват вата с различна плътност за поглъщане на различна част от спектъра. Това е съвсем нормално и логично.
Със стиропор нищо няма да постигнеш. Това е материал със затворена структура, както и обикновения ( неакустичен ) дунапрен.
За бастраповете ще се наложи да приложиш малко по-различен подход. Външната "обвивка" трябва да е надупчена, а слоят вата е най-добре да е във формата на концентричен пръстен от вътрешната страна на надупчената вече преграда. Бих те посъветвал да използваш перфорирана ламарина за външен слой, за да не си играеш да дупчиш. Честотата на настройка на този бас трап ще зависи от диаметъра на тръбата и плътността на ватата.

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта