Шумоизолация ????

Съобщение
Автор
devil90

Шумоизолация ????

#1 Мнение от devil90 »

Понеже в блока ни няма добра изолация и като си пусна малко по - силно колоните се чува отдолу и съседите идват да ми се карат, има ли някакъв начин да си изолирам помещението да не се чува отдолу.

В тухлен блок съм. Има един проблем имаме портал в хола и не знам как ще се сложи под паркета изолацията ? паркета ще се надигне и портала няма да може да се затваря и отваря ?

Някакво по - сигурно решение търся. И самата изолация, която ми препоръчвате да не може да се завъждат бактерии плесени и други микроорганизми все пак и това е важно.

Благодаря предварително.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#2 Мнение от Ivo_Hristev »

Здравей,
Първо искам да спомена че истинската шумоизолация е доста трудоемка, обемна и не особено евтина.
Чрез частично третиране само на пода няма да се получи ефективна изолация, или поне не в такава степен каквато очакваш. Истинското решение е да изолираш и стените и тавана. Ако все пак си решил да обработваш само пода и да запазиш паркета - ще трябва да добавиш един ( а за препоръчване 3 слоя ) слой под него.

Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Ivan Dimov »

Аз също се интересувам от подобен вид звукоизолация, за стени под и таван (предимно за стени), понеже жилището ми е ново, малко, и е абсолютно необходимо да не преча на съседите както и те на мен. Затова преди да се измажат стените трябва да сложа нямаква изолация от типа "такова животно нема" - не по-дебела от 1 см, да не е прекалено скъпа и да изолира добре.
За сега единствения подходящ вариант (за жалост само малко подходящ) е корка.

Иво знаеш ли някакъв вид изолация, който по някакъв начин да отговаря на условията на "такова животно нема"? :D

поздрави

devil90

#4 Мнение от devil90 »

Ivo_Hristev написа:Здравей,
Първо искам да спомена че истинската шумоизолация е доста трудоемка, обемна и не особено евтина.
Чрез частично третиране само на пода няма да се получи ефективна изолация, или поне не в такава степен каквато очакваш. Истинското решение е да изолираш и стените и тавана. Ако все пак си решил да обработваш само пода и да запазиш паркета - ще трябва да добавиш един ( а за препоръчване 3 слоя ) слой под него.


Ясно, сега смятам само за пода да сложа, просто да не се чува така, няма да правя дискотека, че да ми трябва нещо кой знае какво, но да може да погълне тази изолация с 30 децибела някъде. Според мен ще има някакъв ефект все пак.

Но най - големият ми проблем е в портала (вратата) някакви съвети за него ?

Аватар
Dgd
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 240
Регистриран на: Сря Ное 17, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от Dgd »

Вчера в "Практикер" видях някаква звукоизолация точмо за под паркет- листата са дебели 3-4 мм и пишеше "-21 dB ".

Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#6 Мнение от Ivan Dimov »

Мерси за инфото. Ще отскоча да я видя.

Аватар
Angel Gekov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 366
Регистриран на: Вто Апр 10, 2007 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#7 Мнение от Angel Gekov »

Преди време, по повод местенето ми в ново жилище, говорих с архитект по въпроса за възможната и приемлива, като цена, шумоизолация поне на една стая. Оказа се, поне според въпросния архитект, че това е задача, която изисква горе-долу толкова инвестиции, колкото да построиш и самото жилище. Аргументите му ми прозвучаха логично и ще ги резюмирам накратко:
1. Процесът трябва да се започне на етапа "груб строеж";
2. За успешна звукоизолация на пода и тавана трябва да се изолират и всички стени;
3. Конструкцията е нещо от типа "стая в стая", като вътрешната част трябва да "плува" във външната обвивка, т.е никъде да няма "твърда връзка";
4. Проблемът с врати и прозорци не можел да се реши напълно, но частичен ефект се постигал с троен стъклопакет и втора входна врата за помещението (от другата страна на касата);
5. При вътрешното обзавеждане се препоръчва дебел мокет или килим, дебели завеси и нещо като ламперия от тапицирани платна.

Както се досещате ентусиазмът ми бързо се изпари и се ограничих до тройния стъклопакет (не само с тази цел:D ) и някои от мерките по т. 5, но те имат значение по-скоро за известно подобряване на акустиката.

Това е положението. Съвременното строителство не предполага използването на материалите, които са ни необходими, но ако трябва и къщи да строим, специално за да слушаме музика, май ще бъде малко прекалено. :D

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#8 Мнение от Ivo_Hristev »

Това за което говори Владо най-вероятно е битумна мембрана. Работил съм с такава марка Copersound и определено работи. Искам да подчертая че сама по себе си мембраната не е панацея! Все пак когато основното изискване е да не се стеснява помещението - това е варианта. Въпросната мембрана се полага под предстенни обшивки и между зидария, и по спецификация на производителя се получава затихване от 25 dB. Същата мембрана се продава и във вариант за полагане на под. Друг ефективен вариант за пестене на място е използването на виско-демващ материал за формиране на многослойна конструкция. Най-доброто средство е Green glue. Както се досещате е по-скъпото решение, но качеството си има цена.

Ангеле, въпросният архитект малко се е поизхвърлил. Най-вероятно се позовава на проект за дискотека или друго много шумно място правен от някой колега. На практика за домашни условия може да се мине с доста по обмислен и лек вариант. Например използването на троен стъклопакет не е оправдано. Съвременните дограми притежават доста добри шумоизолационни качества. Основният им проблем са резонансите на стъклата. Този ефект се избягва чрез използване на стъкла с различна маса и дебелина, а най-добре и с изтеглен въздух. Вратите е достатъчно да са единични, но добре сметнати и изпълнени. Да прилепват добре към касата и да имат подходящ уплътнител. Съществуват достатъчно добре познати и изпитани конструкции на врати за целта.

Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от Ivan Dimov »

Благодаря за информацията. Видях въпросния материал в Практикер и наистина е едно добро бюджетно и същевременно не-стесняващо стаята решение, затова реших да ползвам именно него. Моето жилище е на етап груб строеж и точно затова се интересувам в момента, за да може да се положи материала преди мазилката. След около месец ще се занимавам именно с това и ще пиша какво се е получило.
А въпросната стая ще е спалнята. Така реших, защото е с подходящи размери и форма, а и вътре ще има само 1 спалня и срещу нея скрин, аудио масичка и ОТ. Предпочетох я пред всекидневнята, където ще има всевъзможни рафтчета, маси, столове и тем подобни и според мен спалнята остава най-подходящият вариант за стая за слушане на музика в условията на съвременното маломерно и идиотски "разчупено" строителство.

Иво, порових се из нета, но не успях да открия информация относно марката, която цитираш Copersound - Може ли да споделиш дали се продава някъде в БГ?

Благодаря предварително

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#10 Мнение от Borislav Stankov »

Скоро по дискавъри гледах "Мръсна работа" с Майк Роу и там една от работите му беше да изолират къща със смляна целуоза /смляна весникарска хартия/ и коефициената на шумоизолация беше 13 /каквото и да значи това/.

Направиха малка демонстрация с джобните аларми, които пищят оглушително, като я сложиха в един цилиндър с дебелина на стените няколко сантиметра и резултата беше, че нямаше никакъв шум след като поставиха капака.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
Ivan Dimov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 239
Регистриран на: Пон Май 29, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#11 Мнение от Ivan Dimov »

Явно и други хора са го гледали, защото ми казаха за някой аудиофил от Асеновград, който е направил звукоизолация тип "стая в стаята" като е запълнил мястото между двете с нарязани вестници. Казват че има учудващ резултат. Гипсокартона, който е ползвал е Кнауф "piano" около 40 лв. за квадратен метър :wink:

Въпросният материал в Практикер е от типа подложка за паркет, с дебелина 3 мм (има го във вариант 5 мм) като са описани няколко вида битови шумове и в каква степен ги поглъща - токчета, звук ...

Не знам как стои въпросът, ако се ползва за стени и таван - предполагам ще се лепи с теракол и после върху него трябва да се залепи мрежа, върху която да се нанася вече мазилката :roll:

Аватар
Veselin Krachunov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 361
Регистриран на: Чет Мар 15, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#12 Мнение от Veselin Krachunov »

Може да погледнете и тук едно възможно решение. Не е панацея, но не струва и колкото половин апартамент :)

http://www.bgaudio.org/modules.php?name ... ic&t=10477

Аватар
akustichen
чете и пита
чете и пита
Мнения: 43
Регистриран на: Сря Ное 14, 2007 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#13 Мнение от akustichen »

Здравейте! Тази тема ми се вижда най-подходяща, за да споделя и аз проблема си. А той се изразява в системно недоспиване, в резултат на чалгата, която вечер наглият съсед слуша отгоре. Разгледах тук различните мнения относно въпроса с шумоизолацията и си мисля като частично разрешение на проблема да изолирам с нещо само тавана, тъй като нямам възможност да изолирам цялата стая. Може ли да ме насочите към някого, който би се наел да извърши тази работа срещу съответното заплащане?

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#14 Мнение от Ivo_Hristev »

Здравей,
Чрез частично изолиране на тавата, няма да решиш проблема. Само ще дадеш една торба пари за посредствен резултат. Най-добре се обади в Полицията да му съставят акт на тоз младеж.

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта