Акустиката ще ме довърши ...

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#46 Мнение от Ivan Rachev »

след дълги сметки съм поръчал 15 патерици за стая 4 на 4 :roll: :wink: когато съм готов с проекта ще се съберем да чуем
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Krasi Yonchev

#48 Мнение от Krasi Yonchev »

beauty_divine написа:Всъщност, бас траповете внасят ли някакво изкривяване в звуковата картина, че да ги считаме за едва ли не "необходимо зло"?


Ама ти, сериозно ли? :smt037

Krasi Yonchev

#49 Мнение от Krasi Yonchev »

beauty_divine написа:Ще изчакам малко визитата на специалиста по акустика и ще пиша какво той намери и препоръча.


Когато това се случи, пиши за да разберем как са мерели, какво са наблюдавали и какво са те посъветвали. Ще ми бъде интересно. После ше го дискутираме...

Krasi Yonchev

#51 Мнение от Krasi Yonchev »

Поправи ме ако греша - RTA с 1/3 октавна единица за мерене? Когато честотния диапазон се мери в октавни пояси честотите от всеки пояс се нормализират! По този начин няма да добиеш ясна представа за състоянието на акустиката ти. Ще дъбат изпуснати много пикове и дийпове. В същото време, както вeче казах, честотното разпределение е половин проблем. Другата част модалните резонанси, които объркват RTA с по-голямата си продължителност на затихване и за това засича и по-голямо ниво отколкото е в действителност. В същото време мисля че синус генератора е много по-правилен начин за индикиране на нискочесотни проблеми.

Krasi Yonchev

#56 Мнение от Krasi Yonchev »

beauty_divine написа:Шумът с широк спектър е удобен за автоматизирано измерване с нагледен резултат, но доколко е представително това измерване за съвкупността от влияещи фактори?


Как мислиш? Индикира с 1/3 окатван единица честотония диапазон, като по този начин изпуска интерференците, следствие от което се получават накъсвания които са под 1/3 октава. Има не малко случаи, в които дори с 1/12 октавна единица не се засичат всичките честотони проблеми, породени от ложното интерфериране, въпреки че с 1/12 ще видиш повече отколкото с 1/3 - факт. Анализа не взима под внимание и модалните резонанси, които в определени моменти ще са следтвие за по-високо ниво на измерване, но в същност това няма да е истината.

beauty_divine написа:Каква практическа методика за измерване обаче може да се приложи за получаване на по-точен числов резултат, включващ посочените акустични ефекти?


Май почнах много да се повтарям вече, но пак ще го кажа. SPL метър (като Radioshack) в комбинация анализиращ софт като ETF5, който е високо резолюционен (0.7Hz) и не страда от горните проблеми. Не само мери честотоното разпределение с голяма точност, но и показва модалните затихвания. По този начин ясно можеш да видиш, че всеки пик е съпроводен от модално затихване, което при ниските честотои продължава повече от половин секунда! ETF показва и индивидуалните отражения посредством време, различавайки по този начин директната от отразената вълна и локализирайки източника на проблема. С нея можеш да си измериш и ривърб тайминга в целия диапазон!

beauty_divine написа:Краси, дай идея моля...


Проблема ти се усложнява допълнително заради свободния преход към другите две по-малки помещения. Мисля че те играят като ехови камери, за което Demon вече ти намекна. Вече каза, че там се чува силно, което означава че е много точното място за панелни бас трапове. По-добрия вариянт според мен обаче е да ги затвориш.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#57 Мнение от Ivo_Hristev »

scav написа:Поправи ме ако греша - RTA с 1/3 октавна единица за мерене? Когато честотния диапазон се мери в октавни пояси честотите от всеки пояс се нормализират! По този начин няма да добиеш ясна представа за състоянието на акустиката ти. Ще дъбат изпуснати много пикове и дийпове. В същото време, както вeче казах, честотното разпределение е половин проблем. Другата част модалните резонанси, които объркват RTA с по-голямата си продължителност на затихване и за това засича и по-голямо ниво отколкото е в действителност. В същото време мисля че синус генератора е много по-правилен начин за индикиране на нискочесотни проблеми.



Напълно съм съгласен - плавна развивка от 20 до 20к.

Krasi Yonchev

#58 Мнение от Krasi Yonchev »

Едно предложение. Установи колоните пo дължината на помещението, сочейки към стената с прозорците и третираните ъгли а слушателското ти място да е някъде там. Прозорците не са в състояние да отразяват ниските честотони (може би част от високите ниски, но не и под 150-200 мисля) и в такъв случай няма да ти прави толкова много стоящи вълни. Въпрос е обаче на какво разтояние да са точно колоните. Имай търпение и едно на ум че дори и 5-10см правят разлика. И да, още нешо. Ако стоят директно на пода ги вдигни на шпайкове или специални подложки. Ауралекс имат такива за декоуплинг на колони.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#60 Мнение от Ivan Rachev »

съветвам те да си смениш колоните първо преди да даваш пари за акустична обработка :wink:
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта