поредният: Какво да правя с моята стая?

Публикувай отговор
Съобщение
Автор
poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#16 Мнение от poseydon »

Относно дифузорите ето една страничка от мен
http://www.soundscapes.nu/rb_qrd-e.htm

Аватар
Stoqn
има опит
има опит
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Благоевград София
Обратна връзка:

#17 Мнение от Stoqn »

Дифузерите не са ефективни при малки помещения.По-добре е да се третира помещението само с пана направени от каменна или минерална вата с подходяща плътност.Акустичните пана които се подават по магазините тип пирамида са ефективни само за високи честоти и малко от средночестотната област в това се убедих лично.
Трудните неща правим веднага, а невъзможните малко по-късно.

ivan.ivanov

#18 Мнение от ivan.ivanov »

Rockwool AIRROCK ND (50 kg/m3 ) - 1000/600/100 - 11,80 lv/kv.m. bez dds. (може да имат и от другите видове 10см-ови плочи)
e-mai: astro-eng@bitex.com
http: www.astroeng.bg

Аз пък си мисля точно AIRROCK LD (40kg/m3) да си взема за бас трапове в ъглите. Според таблица е по-подходяща при 125Хц от по-плътната......

http://www.rockwool.cz/graphics/RW-CZ-i ... staveb.pdf

Чудно ми е защо AIRROCK ND 8см куца според това което пише..... моите пана ги направих с 2 пласта по 4см.

Аватар
Momchil
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 755
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

#19 Мнение от Momchil »

Тъкмо преди няколко часа ми доставиха 14 м^2 с 30 кг. за 1м^3 , прибрах я и се почва лека полека .
Лошото е ,че мястото на което живея ни ми дават много много да пробивам стени (за захващане ) и ще видим какво ще се прави .
Мисля за различни вариянти , ще продължа да дерзая дори да незнам къде ще живея утре . :)

Поздрави : Момчил

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#20 Мнение от Ivo_Hristev »

Нанко, докладвай своевременно като имаш резултат ;-)

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#21 Мнение от Nanko Rusev »

Ivo_Hristev написа:Нанко, докладвай своевременно като имаш резултат ;-)
За момента е на пауза, тъй като приятеля ми замина командировка. Към края на месеца сигурно почвам, пък каквото стане...

Благодаря на всички за помощта. Задължително ще се похваля как звучи стаята като е готова ;)

Нанко.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#22 Мнение от Ivo_Hristev »

Ти нали ще го третираш поетапно. Ще ми е интересно какво и как се променя на всяка стъпка.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#23 Мнение от Nanko Rusev »

Купих я .... Малко трудно, ама я докарах :lol:

Дори и просто сложена в стаята дава влияние :) В началото вкарах половината и имаше лека, но усещаща се промяна. Сега вкарах и останалата ... определно е по-друго :lol: Дано като си пренаредя стаята и поставя всичко както трябва да стане още още още по-добре.

Благодаря на всички писали!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#24 Мнение от Nanko Rusev »

Коее по-доброто решение за паната - 2 метра високи или 1 метър високи и по-нашироко?

8)

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#25 Мнение от Ivo_Hristev »

От тавана до пода. :-)

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#26 Мнение от Nanko Rusev »

Бая време, развитие при мен няма :) Единствено се реши паната по стените да са 1.5х0.6 метра. Поради влага, се оказа че ще преместя двата трапа да не бъдат зад колоните, а зад слушателското място.

Ето скица, как би трябвало да изглежда една от двете дълги стени в стаята след обработката.

Изображение

1) Дали е проблем, че бас траповете са така - "модулни"? По-лесно е за направа/монтаж, а и мисля че ще изглежда по-добре. Най-вероятно всички ще бъдат така направени, ако не е грандиозен проблем за звука.

2) В съседна тема се говори, че е по-добре паната да са от пенополиуретан 'на пирамидки'- по-добро решение ли е от 50кв/м^3 вата и ако да колко? Защото вече купих ватата и не искам да я 'хвърлям', но ако е голяма разликата а цената не е брутална, може да помисля и за това :D
2.1) Или пък сандвич - както сега съм решил, 8см вата, но отгоре 2 сантиметра такъв "дунапрен" ? :D

Нанко.


---edit 10.02.2010 - оправяне на линкове към снимки; сложена е малко по-нова версия на скицата от обсъжданата
Последно промяна от Nanko Rusev на Чет Фев 11, 2010 12:35 am, променено общо 3 пъти.

Аватар
Stoqn
има опит
има опит
Мнения: 187
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 1:00 am
Местоположение: Благоевград София
Обратна връзка:

#27 Мнение от Stoqn »

Според мен не е по-добре да използваш само пенополиуретан 'на пирамидки' или ако използваш само него трябва да е много дебел за да може поглъщането да започне по от ниско.Аз мойте пана съм замислил да са с 5см. каменна вата 50-60кг/кубик и отгоре за декорация пенополиуретан.Ето това имам в предвид.
http://www.di-tradebg.com/articledetail ... 7&Group=44
Един квадратен метър 5см. мисля че струваше към 40лв ,но само с това няма да стане третирането пълно.Бас траповете мисля да ги направя с каменна вата с плътност 80-100кг/кубик и отгоре с някакъв декоративен акустично прозрачен плат.Ето една идея от която ще взаимствам за направата им.
http://www.peparsplace.com/upgrades2008%20066_s.jpg
Трудните неща правим веднага, а невъзможните малко по-късно.

Аватар
Ivo_Hristev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1209
Регистриран на: Вто Авг 03, 2004 12:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#28 Мнение от Ivo_Hristev »

Здрасти Нанко,
Идеята да разшириш диапазона на действие на пенополиуретана от долу с вата не е нова и работи. Ако тозиа вариант се вписва в бюджета ти - използвай го. Относно бас траповете - нарисувай си картинката на модите на помещението и ги концентрирай там където имаш максимуми. Например в средата на стената ще имаш нула за най-ниската мода на помещението, но може да имаш максимум за друга с по-висок ред.

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#29 Мнение от Nanko Rusev »

Здравейте! Доста време по-късно, развитие почти няма. Надявам се обаче скоро да ги почваме...

Умуваме върху различни варианти на рамка за бас траповете; Те са триъгълна призма с размер на основата 36x26x26 и височина 60см.

За момента идеите са за метални профили, букови летви, .... ще се радвам на вашите предложения!

Аз си мечтая като потребител да мога да направя всеки модул трап и после само да го монтирам...ама май няма такъв вариант :)

poseydon
има опит
има опит
Мнения: 265
Регистриран на: Пон Яну 10, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#30 Мнение от poseydon »

С Нанко отдавна умуваме как да впрегнем минералната вата, която отлежава в стаите ни вече няколко месеца. Много идеи развихме, но в крайна сметка на нищо конкретно не сме се спряли.
Ето една идея, която ми хрумна вчера вечерта.
Изображение

Идеята е следната:
В празното пространство, което се оформя се поставят триъгълни парчета минерална вата, след което целия трап се тапицира с подходящ плат, който уж трябва да е акустично прозрачен. Скелето може да бъде направено от ПДЧ, МДФ или всякакъв друг подходящ материал. Триъгълните капаци може да се вентилират с някакви отвори уж с цел да се повиши ефективността.
Основният въпрос, които изниква е дали ще бъде този трап достатъчно ефективен за целите на третирането. Ще се радвам гурутата да споделят мнението си.

Публикувай отговор

Обратно към “Акустика”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта