Слушалков усилвател с MOS транзистор

Понякога и толкова е достатъчно...
Съобщение
Автор
Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#16 Мнение от Goro »

Поздравление за реализацията. Товар с нажежаема жичка е добро решение.
Имай на предвид, че тези схеми имат малко високо изходно съпротивление, което води до повишаване на ниските и високите в зависимост от импеданса на слушалките. Но това не е лошо.
Както каза Stefan Stefanov, схемата може да се доусъвършенствува чрез включване на мястото на крушката дросел. При сегашното положение половината от сигналната мощност се поглъща от крушката (тя е 32 ома както слушалките). Дросела ще увеличи двойно амплитудата и няма да поглъща от сигнала. Това ще повиши изходната мощност 4 пъти и ще подобри линейността. Проблема със стабилизацията на работната точка ще решиш чрез генератор на ток в сорса. Този генератор на ток (може и биполярен) ще шунтираш с кондензатор и последователно на него резистор, определящ коефициента на усилване на стъпалото.
За такава реализация ще е нужен начален ток Io>0.6 A и дросел L>0.26 H, работещ с въздушна междина. При работната точка дросела трябва да е в максимума на µ-то си, т.е. при началния ток да има максимална индуктивност. Ако се решиш на такъв вариант ми се обади за да ти помагна при оразмеряване на дросела.
五郎

Аватар
Стефан
чете и пита
чете и пита
Мнения: 71
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 6:00 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Слушалков усилвател с MOS транзистор

#17 Мнение от Стефан »

Стана ми интересно, този дросел не е с кой знае колко голяма индуктивност. До каква степен може да се реализира качествено в "домашни условия"?
Някой правят, а другите, който не могат, дават съвети, как да стане!

Konstantin Aleksiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 63
Регистриран на: Вто Юли 11, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Слушалков усилвател с MOS транзистор

#18 Мнение от Konstantin Aleksiev »

Здравейте,
имам въпрос по схемата от началото на поста. Писано е, че след корекция схемата е изпълнима само с IRF910, нямал ли е предвид IFR610?
Може ли да се заменят двата паралелни електролита 470uF с един 1000uF, или е автора нарочно е търсел тази стойност(940uF)?

Публикувай отговор

Обратно към “1000 mW”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта