Един ват с американски лампи

Понякога и толкова е достатъчно...
Съобщение
Автор
Аватар
plamen
има известен опит
има известен опит
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Дек 29, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Един ват с американски лампи

#1 Мнение от plamen »

Започвам едно лампово проектче по схемата ДАРЛИНГ с изходна мощност до 1 ват. Снабдих се с 1626 и 5842. Произведени са преди 50 год. за американския флот. Схемата ще изчистя след няколко дни и ще я предложа за коментар. Имам обаче въпрос, излизащ извън този раздел. Разглобих трансформатор от захранващия блок на ел. влакчета ПИКО. Ще го използувам за база на захранващия трансформатор. Част от намотките се оказаха не от меден проводник, а алуминиев. Проводникът подходящ ли е за използуване в изходния трансформатор на проекта ми, в смисъл алуминиев проводник вместо меден? Става въпрос са еднотактна схема с триода 1626.

Аватар
Rusin Atanasov
има опит
има опит
Мнения: 316
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 12:00 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

#2 Мнение от Rusin Atanasov »

виж тук
ЛИНК

Goro
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1105
Регистриран на: Съб Апр 30, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#3 Мнение от Goro »

Евтин алуминиев проводник се използвяаше и в старите руски цветни телевизори. Единсвения му недостатък е че трудно се запоява. Ако това не ти е проблем - ползвай го. Но и специфичното му съпротивление е по-голямо ище получиш по-малък DF, ако го ползваш за изходния трансформатор.
Последно промяна от Goro на Сря Дек 06, 2006 9:54 am, променено общо 1 път.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#4 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Gerd Reinhofer продава специално разработени за Darling изходни трафове по тази схема:
Изображение
Цената им е 55 Евро и мисля, че си заслужават. Аз лично съм пробвал трафовете му за 2А3 и съм доволен.
Мисля, че предлага усилвателя и на кит...

Аватар
plamen
има известен опит
има известен опит
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Дек 29, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#5 Мнение от plamen »

Благодаря за линковете и съветите. С алуминия вече е ясно. Той ще си чака, въпреки че ще се опитам да проверя как се запоява най-удачно. Както си е - оказва се, че най скъпото в проекта ще са изходните трансформатори. В сайта наистина са по 55 евро. За сравнение двете лампи в единия канал ми струваха общо 35 долара. Аз имам по 4 броя лампи от двата вида и двата канала на единия усилвател определено ще ги направя с препоръчаните от Румен трансформатори. Знам, че има и други варианти на решения, но никога досега не съм пробвал с готови трансформатори, специално предназначени за конкретна схема и бих искал да усетя разликите.

Аватар
plamen
има известен опит
има известен опит
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Дек 29, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Първият ми едноватник, всъщност и първият ми лампов SE.

#6 Мнение от plamen »

В края на краищата завърших едноватовия усилавател.
http://snimka.bg/album.php?album_id=81953&photo=2
От вчера вече си го слушам. Сега ще правя финишинг и на захранващия блок, който е върху дървено шаси в момента.
Забелязвам, че този раздел от форума е рядко посещаван или пък е малък интереса към мощност от 1W. Но според мен е идеалния вариант за начална работа с лампите.

D.Kolev

#7 Мнение от D.Kolev »

ñóïåð :lol:

ìíîãî äîáðå èçãëåæäà. íà êàêâî ãî ñëóøàø. :wink:

Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Първият ми едноватник, всъщност и първият ми лампов SE.

#8 Мнение от Borislav Stankov »

plamen написа:Забелязвам, че този раздел от форума е рядко посещаван или пък е малък интереса към мощност от 1W. Но според мен е идеалния вариант за начална работа с лампите.


Не си прав много хора го посещават, но малко смеят да пишат :)

Гледам в галерийката имаш и хорничка на това ли слушаш "единия ват", ако е така мойте най-добри пожелания и адмирации за труда ти :smt023
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
plamen
има известен опит
има известен опит
Мнения: 22
Регистриран на: Сря Дек 29, 2004 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#9 Мнение от plamen »

Благодаря.
И аз си го харесвам въпреки, че има кусури, но те са под кутията /част от елементите съм залепил с епоксидно лепило за дървената част на кутията - катодните кондензатори ЕТО 2 на крайните лампи, разделителните кондензатори К 40 и Ni-Cd елементи в катодите на първите лампи/.
Засега го слушам на LC Horn с FR10, защото втората хорничка завърших преди седмица. Мощността ми стига за стаята и за ушите ми.

Публикувай отговор

Обратно към “1000 mW”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта