Едностъпален с 6С45П

Понякога и толкова е достатъчно...
Съобщение
Автор
Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

Едностъпален с 6С45П

#1 Мнение от Rado Penev »

Идеята да започна с едностъпален при лампите ми допадна най-много и след ровене из даташийтове избрах 6С45П.Схемата е възможно най-семплата.Преднапрежението е 1.25в,аноден ток 40мА, напрежение анод-катод 150в.Индуктивен товар - 3000 ома, 300 ома съпротивление на първичната.При 1.25 волта на входа, изходната мощност е около 0.8в.Ето схемата :
Изображение
Анодния товар :
Изображение
Единствено съотношението C1/R1 ме съмнява, но при тази стойност на C1 долната граница е около 16хц.R2 го сложих поради опасения за осцилиране при високи честоти.
Моля,коригирайте ме ако има нещо сбъркано по схемата.
Последно промяна от Rado Penev на Пон Ное 20, 2006 8:28 pm, променено общо 6 пъти.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#2 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Ако трябва да се изчислява изх.трансформатор за тази схема, какви стойности трябва да се заложат за:
Ri, Ohms /Source internal resistance (i.e. tube's internal resistance)/
Ra, Ohms /Transformer's input resistance (anode load for the tube)/
Io, mA /Tube's quiescent current flowing thru primary winding/

EDIT: За Io - ясно, 40 mA. Но за Ra и Ri не съм мн.сигурен ( Ra = 300 Ohms ? )
Изображение

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#3 Мнение от Simonov »

Аз си мисля, че си намерил вече изходен трансформатор. Какъв е той?
За слушалки ли ще се ползва схемата?


едит:
C1 е електролитен нали? Предполагам, че е гршка при чертежа ;)
Изображение

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#4 Мнение от Rado Penev »

Ri на лампата е около 1250 ома - при (-1.25волта) на решетката.Съжелявам че не съм посочил исканите от Прогресор данни в първия ми пост - имах извънредна работа след постването и съм ги пропуснал.Всичко може да се види и от даташиита - http://tkhifi.homepage.dk/div/6S45P/6S45P.html .
Естествено че кондензатора е електролитен - грешката при чертането е моя.
Като начало ще се слуша на ТЛ с БГ20, по-късно и на нещо по-добро.При 92-3 дб чувствителност смятам че СПЛ-а е приличен.Изходен траф нямам, ще се позаиграя първо със секционирането и вида ламарина.
ПП:Ia=40ma.
6волта изправено и филтрирано напрежение за отоплението.Знам, че при лампите с индиректно важи правилото на Мечо Пух, но лампата не се намира лесно (поне за мен), пък и това е първият ми проект с лампи.Токът там би трябвало да е около 440ма.
Последно промяна от Rado Penev на Нед Ное 12, 2006 3:59 pm, променено общо 2 пъти.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#5 Мнение от Teodor Gugulanoff »

Ами, реших да си поиграя набързо с малко сметки. Предупеждавам, че е възможно да са напълно или частично грешни - отдавна не бях смятал изх.траф :)
ОК, изходни и приети данни - Io=40 mA, Ri=300 Ohms, Ra=3800 Ohms, 8 Ohms товар (BG20), ст.валц.ст-на, Kc=0.91, Kм=0.35, КПД=75%, а=0.35 (разпределение на активното съпротивление м/у първична и вторична), дебелина на изолацията м/у слоевете 0.065 mm (факс-хартия), секциониране - три първични, две вторични.
Резултати ;) - ШЛ 12х25, конструктивен запас 29%, W1=3490 с ном.диам. 0.16 mm, W2=184 с ном.диам. 0.355 mm, 20 Hz@-1dB - 18.5 kHz@-3dB, възд.междина ... опитно ще се види :) ... някъде 0.15-0.25 mm...
EDIT: Еквивалентна магнитна проницаемост на сърцевината @ оптималната възд.междина: 220.5
Изображение

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#6 Мнение от Rado Penev »

progressor написа:Ами, реших да си поиграя набързо с малко сметки. Предупеждавам, че е възможно да са напълно или частично грешни - отдавна не бях смятал изх.траф :)
ОК, изходни и приети данни - Io=40 mA, Ri=300 Ohms, Ra=3800 Ohms, 8 Ohms товар (BG20), ст.валц.ст-на, Kc=0.91, Kм=0.35, КПД=75%, а=0.35 (разпределение на активното съпротивление м/у първична и вторична), дебелина на изолацията м/у слоевете 0.065 mm (факс-хартия), секциониране - три първични, две вторични.
Резултати ;) - ШЛ 12х25, конструктивен запас 29%, W1=3490 с ном.диам. 0.16 mm, W2=184 с ном.диам. 0.355 mm, 20 Hz@-1dB - 18.5 kHz@-3dB, възд.междина ... опитно ще се види :) ... някъде 0.15-0.25 mm...
EDIT: Еквивалентна магнитна проницаемост на сърцевината @ оптималната възд.междина: 220.5

Благодаря :D
Мислех сам да се пробвам - все пак ще го сметна (в името на познанието).
Секционирането ми допада.
Възможно е да бъркам, но динамичния товар не се ли определя по формулата ((W1/W2)^2)*Rl, където Rl е импенданса на говорителя?

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#7 Мнение от Teodor Gugulanoff »

FreestylerBG написа:Мислех сам да се пробвам - все пак ще го сметна (в името на познанието).

Aaa, разбира се, че ще го сметнеш, а предполагам и се надявам да има и други мнения/виждания по въпроса :)

FreestylerBG написа:Секционирането ми допада.

Просто един вариант. Може да се окаже не е най-удачния.

FreestylerBG написа:Възможно е да бъркам, но динамичния товар не се ли определя по формулата ((W1/W2)^2)*Rl, където Rl е импенданса на говорителя?

Ако говориш за Ra - да, почти този е израза.
Ra = ( Rн / КПД ) * [(W1/W2)^2], където Rн е импедансът на озв.тяло, а КПД - коеф.на пол.д-е на изх.трансф. (70-80% @ Pout ~ 1 W)
Изображение

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#8 Мнение от Rado Penev »

progressor написа:
FreestylerBG написа:Мислех сам да се пробвам - все пак ще го сметна (в името на познанието).

Aaa, разбира се, че ще го сметнеш, а предполагам и се надявам да има и други мнения/виждания по въпроса :)

FreestylerBG написа:Секционирането ми допада.

Просто един вариант. Може да се окаже не е най-удачния.

FreestylerBG написа:Възможно е да бъркам, но динамичния товар не се ли определя по формулата ((W1/W2)^2)*Rl, където Rl е импенданса на говорителя?

Ако говориш за Ra - да, почти този е израза.
Ra = ( Rн / КПД ) * [(W1/W2)^2], където Rн е импедансът на озв.тяло, а КПД - коеф.на пол.д-е на изх.трансф. (70-80% @ Pout ~ 1 W)

Имам грешни сметки.Взел съм различни криви при смятането на Ri на лампата. :oops: Затова 3.8к ми изглеждаше много.Всъщност е около 1250 ома при -1.25 на решетката.Извинявам се за грешните данни, ще се стремя в бъдеще да няма такива.

Утре ще оправя чертежа и ще нанеса нужните данни.
ПП:Благодаря на Прогресор за корекцията при изчисляване на Ra.
Последно промяна от Rado Penev на Нед Ное 12, 2006 4:00 pm, променено общо 1 път.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#9 Мнение от Simonov »

Solitary 0.7 Watt one-tube amp with 6C45P

Изображение

Изображение

може да заложиш на схема на работещ усилвател ;)

едит:
работна точка 200V/-2.5V/25mA
Изображение

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#10 Мнение от Rado Penev »

Прегледах схемата на Solitary, но ми се искаше да опитам нещо различно.
Запазих режима, промених само анодния товар - на 3000 ома.При този вариант, при 1.2в на входа има около 45-47волта на изхода, или около 0.75 вата изходна мощност.

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#11 Мнение от Simonov »

Solitary ми се струва по щадящ за лампата, поади ниският ток. Виждам че си поправил схемата на усилвателя. При определянето на B+ се взима предвид и омическото съпротивление на изходния траф и пада на напрежение който се получава от него :!:
Изображение

Rado Penev
има опит
има опит
Мнения: 162
Регистриран на: Сря Яну 04, 2006 1:00 am
Местоположение: Сливен
Обратна връзка:

#12 Мнение от Rado Penev »

Simonov написа:Solitary ми се струва по щадящ за лампата, поади ниският ток. Виждам че си поправил схемата на усилвателя. При определянето на B+ се взима предвид и омическото съпротивление на изходния траф и пада на напрежение който се получава от него :!:

Точно.Затова е 163 волта : ако трафа е с около 300 ома първична, включително пада върху Rk - около лампата има близо 150волта(ако всичко е изрядно - 149.75 :D ).
Солитарито щади с има няма 1 ват при работа само в правотоковия режим.На лампата и дават 7.8вата мах, схемата има 6 вата.Пък и лампата не е от най-скъпите.

Аватар
Teodor Gugulanoff
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 862
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: Троян
Обратна връзка:

#13 Мнение от Teodor Gugulanoff »

FreestylerBG, предполагам това си го прегледал:
http://audioportal.ru/forums/showthread.php?t=3906
Изображение

Nikola Nikolov

#14 Мнение от Nikola Nikolov »

Пробвай с 6Е/обр/5П или 6П9, можеш да минаваш и в пентоден
режим за по-яко свирене! :D

Аватар
Simonov
има известен опит
има известен опит
Мнения: 1344
Регистриран на: Съб Ное 27, 2004 1:00 am
Местоположение: Пазарджик

#15 Мнение от Simonov »

Интересен материал за лампата :?:

ТУК
Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “1000 mW”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта