Моята "първа" система

тук можеш да качиш снимки на личната си система , независимо каква е тя
Съобщение
Автор
Аватар
Borislav Stankov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1223
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#16 Мнение от Borislav Stankov »

Този проект който си показал не е най-доброто като се има предвид огромната камера ми се струва, че басът при тебе няма да е стегнат и верен, а по-скоро замазан.
Вероятно говорителя има много голям ход в момента и при по-силни нива криви. Можеш да екпериментираш със запълване на камерата. Опитай с пясък в торбички запълвай я постепенно и слушай. Аз мисля, че когато почти запълниш обема на камерата ще достигнеш до опитмалния вариант.
Естествената тъпота всеки път надминава изкуствения интелект.
Изображение
CHE
Born Ernesto Guevara de la Serna 14 June 1928 Rosario, Argentina.
Executed by a US-trained Bolivian soldiers in La Higuera on 9 October 1967.

http://slackpack.net" onclick="window.open(this.href);return false; - What the Slack!?!

Аватар
AviRad
има известен опит
има известен опит
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица, България
Обратна връзка:

#17 Мнение от AviRad »

Преди месец, в отчаян опит да подобря конструкцията, опитах следната модификация на проекта:
(скицирал съм ориентировъчно с дебели черни линии)
Изображение

Обема на камерата е ~8,4л.
Площта на гърлото ~172 кв.см.
Разстоянието от говорителя до задната стена е ~10см.
Резултата беше по-нисък бас, но мидбаса почти напълно изчезна. Наложи се да използвам груба сила, докато изкарам преградите от вътре :)

Според http://www.bgaudio.org/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4468 и формула 6:
F = (At*c)/(2*pi*Qts*Vas) = (0,0172*344)/(2*3,14*0,44*0,11) = 19,47 Hz
, а според формула 8:
Fc = (At*c)/(2*pi*V) = (0,0172*344)/(2*3,14*0,0084) = 112,16 Hz

Чисто теоретично, според формулите, най-високата честота, възпроизвеждана от нискочестотната хорна (Fc) е по-висока спрямо оригиналния проект. Не мога да си обясня изчезването на мидбаса.
Явно пропускам нещо :smt017 ..а може би много неща
Ще се радвам на каквато и да е помощ и съвет :)

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

#18 Мнение от Dimitar Atanasov »

Стесни гърлото. Може просто да го запушиш половината с нещо за проба. Просто честотите на камерата и хорната се разминават. Вериятно хорната е настроена твърде високо. Не съм смятал, но на око мисля че площ на гърлото около 40-50 см^2 ще даде по-добър резултат.

Anonymous

#19 Мнение от Anonymous »

Направи пробата със ECL86/PCL86, имат повече "въздух", моя усилвател е с такива :)

Аватар
entusiast
има известен опит
има известен опит
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 1:00 am
Местоположение: Пловдив

#20 Мнение от entusiast »

Здравей,AviRad!Случайно се натъкнах на твоя проект,само че в раздела "Хорни и ТЛ" и ми направи впечатление,че са доста близки по архитектура с моите пак с BG20.При мен ги няма споделените от теб проблеми със звученето заради добавените фазови палци с формата на гъба и филтъра,заглушаващ леко високите среди.Размерите на палците и капацитета на филтъра съм ги написал там където срещнах проекта ти,ако те интересува хвърли им едно око.Между другото линията на твоите хорни е малко късичка,това както и да е но и гърлото им е доста голямо.При мен гърлото е 60 кв.см. устата е 800 кв.см.(сравнително малка) при дължина на линията около 2м.Обема на камерата е около 8л.(трудно ми е да го изчисля точно,защото преградата зад говорителя е наклонена подобно на TL ) и е демпвано единствено мястото зад говорителя.За звученето мога да кажа,че баса е достатъчно нисък,бърз и стегнат(със честотен генератор установих,че ресонанса на хорните е около 40-45Hz незнам на колко db но има добро налягане).Средите се изравниха прилично след добавянето на филтъра и като следствие на това се подобриха високите и детаила,особено при слушане на акустична музика.Като цяло BG20-ката вече не звучи като себе си,но това се дължи по-скоро на късмета който изкарах с конструкцията защото нали се сещаш,че ако беше смятана по формулите нямаше да е такава :lol: !Пожелавам ти успех!
Do not confuse movement with action!

Аватар
Evelina Milusheva
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 374
Регистриран на: Вто Апр 04, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

#21 Мнение от Evelina Milusheva »

И аз мога да кажа, че тази система, която събирам в момента ми е първата. Изобщо не искам да си спомням за трилентовата айва, която ми се подпали в стаята една нощ, докато спях и се събудих в пламъци и брум :o не е истина какво можеше да стане...
Borislav Stankov написа:Мъката на аудиофила никога не спира.
Като за начало ситемата ти е ОК!

Дерзай
Така е...онзи ден имах гостенин и слушахме и аз му обяснявах във какъв ред ще си завърша системата, а той ми вика: "Вярвай ми, никога няма да си завършиш системата" :lol:
lyrical hardcore

Anonymous

#22 Мнение от Anonymous »

Много лоша болест е тва аудио :D Тъкмо си направиш системата дето искаш и веднага започваш да искаш друго, щото винаги има и по-хубаво :(

Аватар
AviRad
има известен опит
има известен опит
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица, България
Обратна връзка:

#23 Мнение от AviRad »

Привет на всички! :) Така е, прави сте...няма край "мъката".
След 6 месечно прекъсване, отново съм на родна земя и продължавам с развитието на системата.
Последната седмица на моя BG-20 му се случиха някои неща, след които вече не е същият:
- първо му махнах изцяло капачката. Веднага се забеляза, че говорителя вече не е толкова креслив и високите среди са доста по-ясни;
- премахнах и гумения пръстен (залепен е с лепило подобно на "хелми" и се отлепя лесно). По принцип бях малко скептично настроен към ефекта от това, но наистина разлика ИМА и то голяма;
- изгладих всички ръбове по магнита със силикон. Това допълнително спомогна да се изясни картината.

Говорителят, както се казва, вече е слушаем :)
Има промени и по кутията, но ще изчакам да станат фазовите палци преди да кача снимки и повече данни.

Аватар
entusiast
има известен опит
има известен опит
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 1:00 am
Местоположение: Пловдив

#24 Мнение от entusiast »

Радвам се,че подновяваш и ъпгрейдваш системата,ще чакаме снимки.Аз вчера си смених фазовите палци на BG20-ките с такива с форма на куршум(другите са с форма на гъба) и резултата е по-остри високи и по-насочени хорни.Нарочно направих няколко чифта палци с различна форма за да експериментирам и според мен най-добре звучи с куршумовия профил.Поръчах си и предни рупори с форма на пресечена пирамида основа 50 на 50 см. връх 25 на 25 и височина 15см.Като станат пак ще има да сменам палци и ще споделя ефекта.А за крещенето в средите защо не пробваш да вържеш в паралел едно неполярно кондерче 0,5 дo 1,0 мф. 50-100V.При мен има ефект,не особено осезаем но се чува(аз съм с 0,68 мф.)
Do not confuse movement with action!

Аватар
AviRad
има известен опит
има известен опит
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица, България
Обратна връзка:

#25 Мнение от AviRad »

Здрасти, entusiast.
Моите фазови палци също ще са с куршумоподобна форма, но не с остър, а объл връх. Както някои го оприличават - връх на яйце :) ама острия връх ;)
Иначе и аз изпробвах с прост филтър да премахна разкрещяването. Изобщо не съм доволен. Омазва картината, намалява динамиката и т.н.
Филтри, под каквато и да е форма, не се включват в идеята ми за "широка лента" :) ...поне за сега

Аватар
entusiast
има известен опит
има известен опит
Мнения: 66
Регистриран на: Пет Яну 04, 2008 1:00 am
Местоположение: Пловдив

#26 Мнение от entusiast »

Забравих да кажа,че ампа ми е транзисторен Philips,а твоят е лампов и от там вече разлики всякакви :) .Опитвах с различни филтри и кондензатори и накрая с този последния звука ми хареса (за сега)без тон корекции.Сега като се замисля,нямах кой знае каква неравномерност в средите дори преди мода и филтъра,но това си зависи от особеностите на ОТ.За коректив използвам мой близък приятел музикант,който е абсолютист по отношение на звука.Естествено моя и неговия вкус са различни,но за откриване на кусури в звученето и за идеи за тяхното елиминиране или поне замазване ученото си е учено.
Do not confuse movement with action!

Аватар
AviRad
има известен опит
има известен опит
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица, България
Обратна връзка:

#27 Мнение от AviRad »

Здравейте :) Честита нова година на всички!!
От толкова много почивни и именни дни, не ми остана време да обновя темата за моята система.
А промените от миналата година са съществени :)
1. Смених говорителя на хорните с Visaton B200.
Промених гърлото на 220кв.см, а обема на камерата на около 9-10 литра. Определено на този говорител не му понася малка камера и най-вероятно при следващите ми опити ще я увелича до около 15 литра.
2. CD player-а вече е Marantz CD-75.
3. Смених най-накрая моят лампов франкенщайн, събиран от всякакви подръчни части, с това:

Изображение

Изображение

It's alive!!! :smt077

Перфектен звук, перфектна изработка и визия! Какво друго може да се очаква от усилвател на gogo :D
Личи си когато човек прави нещата с желание и любов. Крайният резултат не е просто усилвател..това е Zenith :D

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

#28 Мнение от Nanko Rusev »

Направо си излетял! Честито и много приятни мигове!

Аватар
Momchil
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 755
Регистриран на: Чет Авг 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица
Обратна връзка:

#29 Мнение от Momchil »

Много се радвам ,че във родното градче се случват интересни неща !
"AviRad" със здраве да си ги слушаш нещата !


И все пак едни Етери няма да са ти изишни , в Горна все още няма но мися скоро и там да вкараме една система с Етери за братлето .....

Поздрави : Момчил

Аватар
AviRad
има известен опит
има известен опит
Мнения: 14
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 12:00 am
Местоположение: Горна Оряховица, България
Обратна връзка:

Re: Моята "първа" система

#30 Мнение от AviRad »

Измина вече една година и е крайно време да обновя информацията за текущото състояние на системата ми :D

Накратко:
- логична стъпка беше да си намеря качествен DAC и попаднах на един Parasound DAC-1000 от eBay;
- основния CD плеър в момента е Marantz CD-42 mkII;
- грамофон Dual CS 627Q, но все още избирам RIAA.

Голямата промяна стана преди Коледа :) Сдобих се с едни прекрасни бафъли от gogo!! :smt026
Визия и звук в идеална хармония!
Възползвах се от възможността и ги пуснах bi-wiring, като използвах кабел IXOS XHS756

Ето и малко снимков материал:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Моята система”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта