Питанка!

Вместо да ги трием и губим безвъзвратно бисерите ще ги местим тук.
Съобщение
Автор
i.miroslavov
чете
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 9:52 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#16 Мнение от i.miroslavov »

velinski, ако се прави управление на конкретен ключ - да. Мисълта ми е че е възможно да се направи проста схема която да се самонагажда (в случая с отделната секция) или да се добави опция за ръчно програмиране посредсвом допълнителен бутон.

Примерно:
бутон за програмиране: 1бр.
бутони за различни входни канали: 4бр.
потенциометър за текущата позиция: 1бр. (по възможност да не лимитира оборотите... мисля че бях видял някъде из форумите за RC такъв, който се превърта)
Ръчно нагласяне на галетата на позиция 1, натискане на бутона за програмиране и след това бутона който ще отговаря за тази позиция.
Същата процедура при 2,3 и 4. Паметта в EEPROM-а е предостатъчна и трайна (едва ли ще се наложи да се препрограмира често).

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#17 Мнение от velinski »

Наличието на потенциометър нещо ми е антиаудиофилско :D

За програмирането на стъпката както си го замислил... няма да стане. Моторчето не дава обратна връзка колко се завърта. Стъпката може да се регулира с редуктор или подмяна на зъбно колело - чисто механично.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

i.miroslavov
чете
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 9:52 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#18 Мнение от i.miroslavov »

velinski написа:Наличието на потенциометър нещо ми е антиаудиофилско :D
Потенциометъра е за въпросната позиция на мотора. Редуктора пречи на ръчното управление (дори с ремъчна предавка си е лошо). Почти задължително е моторчето да е стъпково, за да не избяга от очакваната позиция.

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#19 Мнение от Simon »

i.miroslavov написа:Simon, ключа може да има една допълнитена секция, която да указва текущата позиция. Така шанса да увисне между две контактни повърхности може да се сведе до нула. От тук нататък управлението може да се направи лесно.
:D Ключове, сензори, процесор ... ползвай каквото смяташ за добре - конструкторът взима решенията, но аз като потребител, Искам да ВИДЯ и да изпробвам / тествам*
изцяло завършено работоспособно и интелигентно направено такова устройство - с галета, т.е. с краен брой позиции (22-48 няма значение), без значение е и импеданса му.
Веднага ще си го купя!

* както може един пълен "дурак"- потребител :lol:

П.П. Щях да забравя, добре ще е, ако има процесор, то той да "заспива" след коя да е команда и действие!

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#20 Мнение от velinski »

Проблемът е, че нищо не заспива, "копеленцето" е будно и чака :D
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#21 Мнение от Rumen Suvandjiev »

i.miroslavov написа:Мисълта ми е че е възможно да се направи проста схема която да се самонагажда (в случая с отделната секция) или да се добави опция за ръчно програмиране посредсвом допълнителен бутон.
Преди да се заловим да конструираме дадено изделие, трябва да се допитаме до евентуалните му потребители какво биха очаквали от него. В случая аудиофилите-пуристи не се привърженици на многобройни копчета и сложно програмиране, но за сметка на това държат на минимални смущения, които дадена схема би внесла във възпроизвеждането.
Аз конкретно много бих харесал дистанционно управление, което по никакъв начин да не се набива на очи, т.е. достатъчни са два моторизирани галетни превключвателя - един за входовете и един за атенюатора. За индикация на позицията им е достатъчна една допълнителна секция на галетата. Иначе за потребителя индикация на позицията не е необходима. единственото допълнително удобство лично за мен би било копче "mute", което след повторно натискане да връща галетата в положението, което е имала преди активиране.

i.miroslavov
чете
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 9:52 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#22 Мнение от i.miroslavov »

След дълго боричкане с "Google SketchUp" - реших просто да намеря нещо подобно на това което смятам да направя в интернет. :D
Дистанционното ще има врътка (за усилване/намаляне) като тази: http://avworld.snimka.bg/other/pioneer- ... 578608.big

Simon, моторизираната галета е част от проекта... заемам се веднага щом си спретна един нов USB програматор (вече не разполагам с LPT или COM)... предполагам, че ще е тази събота. Притесняваме механичната връзка. Ще е трудно да направя ремъчната предавка в домашни условия и ще опитам да намеря подходящи части в някой RC магазин. Ще кача схема и видео на крайния резултат.

velinski, винаги нещо остава в режим на изчакване това е ясно. За дистанционното управление и приемника смятам да използвам по един ATtiny2313 който в спящ режим консумира по-малко от 0.1mAh на 1.8V. При две батерий от 1.5V по 800mAh и консумация 0.1mAh - дистанционното ще работи приблизително 16000 часа (или около 666 дни :twisted:).

Rumen Suvandjiev, а защо да не е реле което да изключва входния сигнал? (или се изцепих? :mrgreen: )

dancoo
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 129
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 1:26 pm
Местоположение: около София
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#23 Мнение от dancoo »

Аз ползвам това http://93.115.118.216/~vicolaud/volume-controller.php и съм доволен. Има доста информация и идеи, които могат да се ползват.
Ако някой иска да го чуе, да пише на лични, ще се разберем.
One speaker to rule them all.

Публикувай отговор

Обратно към “Бисери”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта