Питанка!

Вместо да ги трием и губим безвъзвратно бисерите ще ги местим тук.
Съобщение
Автор
i.miroslavov
чете
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 9:52 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Питанка!

#1 Мнение от i.miroslavov »

Здравейте, от доста време чета с интерес темите във форума и най-сетне, реших да се регистрирам. Признавам, че станах за резил след като на въпроса "Колко е общият капацитет на 2 последователно свързани кондензатора по 10 микрофарада всеки?" отговорих с 20, без да се замисля... явно теория, без постоянна практика не се запомня (в моя случай). :oops: ...та, за това темата е в този раздел (и не само). От доста време съм решен, да направя крачката от Амфитоните на баща ми, до истинкия звук. Уви, след като направих запитване за цена - получих един малък микроинфаркт (нещо мъничко в мен таеше надежда, че поради нашенският си произход - Етерите щяха да са по-достъпни за моя джоб... но както баща ми обича да казва: "Надеждата, крепи будалата!" ...сега ми се струва смешен факта, че се учудих, имайки предвид характеристиките и изработката им). Реших да си правя бюджетни ОТ използвайки ефтини драйвъри на Fostex (поне докато порастна достатъчно, за да си позволя Етер 7.1, но за сега приоритет е закупуването на лек автомобил). :) Това, което искам да ви запитам е какво е мнението ви за цифрово управление на лампов усилвател. Преди да сте ме нападнали - искам да уточня, че става дума за отделено механично управление посредством стъпков мотор (безшумен, в режим на полустъпка/1:4/1:8 или ремък и предавки, които увеличават прецизността на усилване), контролер (ATMEL - предпочитана марка), който да управлява мотора и да приема сигнали от дистанционно (което съм запланувал да е с ротационен енкодер и контролер с възможно най-ниска консумация). Какво е мението ви?

Приемам всякакви критики... аз съм софтуерен програмист - всичко ел. ми е хоби (или малко повече)!
Надраве!

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#2 Мнение от Rumen Suvandjiev »

i.miroslavov написа:Това, което искам да ви запитам е какво е мнението ви за цифрово управление на лампов усилвател. Преди да сте ме нападнали - искам да уточня, че става дума за отделено механично управление посредством стъпков мотор...
Какво по-точно ще се управлява с този стъпков мотор?

i.miroslavov
чете
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 9:52 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#3 Мнение от i.miroslavov »

Потенциометър. :wink:

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#4 Мнение от Stefan Stefanov »

Ти потенциометър може да си управляваш и с обикновено моторче. Даже продават и готови, моторизирани.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#5 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Готов модул, заедно със селектора на канали.
Потенциометърът и релетата са качествени.

http://www.ebay.com/itm/Remote-Volume-C ... 3cbf96ad0e

i.miroslavov, моят съвет е да концентрираш усилията върху самия лампов усилвател, ако си се заловил да правиш такъв.

i.miroslavov
чете
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 9:52 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#6 Мнение от i.miroslavov »

Stefan Stefanov, първоначално го замислях със серво моторче (заради "обратната връзка" за позицията на мотора и възможността да се движи на бавни обороти), но ме притеснява възможния паразитен звук от редуктора.

Готовия модул е добро решение... доказва теорията, че ако нещо не е влязло в производсво в Китай е невъзможно да се направи! :mrgreen: Трябва да нарисувам няколко модела и да ги добавя в темата, за да поясня какво се опитвам да направя (надявам се тези дни да имам малко свободно време).

Rumen Suvandjiev, благодаря за съвета. Вече съм се ориентирал, към базовия модел на "хапчето". Остава само, да се съберат подходящи компоненти и да се прочете "малко" литература.

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#7 Мнение от Stefan Stefanov »

За какво ти е обратна връзка? Уши нямаш ли? Те са ти обратната връзка.

i.miroslavov
чете
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 9:52 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#8 Мнение от i.miroslavov »

Искам да добавя индикация и евентуално запаметяване на позиции, но за сега това са доста далечни размисли.
Смятам да използвам един от следните индикатори:

http://www.sparkfun.com/products/11492
http://www.sparkfun.com/products/10407

..като съм по-склонен да е втория. Ето и ревю: http://www.youtube.com/watch?v=FWb-hRHbbSU

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#9 Мнение от Stefan Stefanov »

Можеш да използваш 4 канален моторизиран потенциометър като 2 от каналите са ти за аудио, а един от другите 2 - за обратна връзка на позицията.
Но всичко това, според мен, трябва да се прави едва след като имаш добър усилвател.

Другият вариант (по-добрият според мен) е атенюатор с релета. Там всичко е по-лесно и по-качествено.

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#10 Мнение от Rumen Suvandjiev »

i.miroslavov написа:Искам да добавя индикация и евентуално запаметяване на позиции, но за сега това са доста далечни размисли.
Да взема да се проява като подстрекател тогава.
Отдавана си мисля за моторизирана галета.
Тя може да превключва както резистори, така и trafovolume.
Ако е четворна, може да осигури фиксиран входен и изходен импеданс на устройството.
По същия начин може да се изпълни и моторизиран галетен селектор на канали.
Стига някой да се захване сериозно с проекта...

Аватар
Simon
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 228
Регистриран на: Сря Яну 05, 2005 1:00 am
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#11 Мнение от Simon »

Rumen Suvandjiev написа:...
Отдавана си мисля за моторизирана галета...
Това според мен е едно много трудно реализуемо устройство!
Което да работи добре и правилно* разбира се :) .
Вероятно по-добре работещо, би било нещо подобно на стъпков избирач ... :D

* да не изброявам но, поне "да знае" къде се намира и къде е преместено (на ръка),
да позиционира точно и в двете посоки на въртене, дали ще отцепва/зацепва механизма
при въртене на ръка също е въпрос. Какво ще става при "грешка" на логиката и/или механиката.
Например варианта да остане между две позиции изобщо не е желателен особено за TVC и т.н.
С други думи и механиката (за конкретна галета) и електрониката трябва да са безкомпромисни!

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#12 Мнение от velinski »

Мой познат си моторизира ключ на Elma със стъпков мотор от старо флопи. Превключва много прецизно и тихо. Управлява го с PIC и дистанционно. Ще го разпитам за подробности. Интересна ми е механичната връзка.
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#13 Мнение от Stefan Stefanov »

Защо галета, а не релета? :D

i.miroslavov
чете
Мнения: 10
Регистриран на: Пон Яну 21, 2013 9:52 pm
Местоположение: България
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#14 Мнение от i.miroslavov »

Simon, ключа може да има една допълнитена секция, която да указва текущата позиция. Така шанса да увисне между две контактни повърхности може да се сведе до нула. От тук нататък управлението може да се направи лесно.

Аватар
velinski
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2684
Регистриран на: Пон Яну 24, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Питанка!

#15 Мнение от velinski »

Stefan Stefanov написа:Защо галета, а не релета? :D
Ами той си има готов DACT атенюатор, може би затова.
Удобно е, защото има и дистанционен, и ръчен волюм
Ако се прави проект от 0 има и по-хитри варианти
i.miroslavov написа:Simon, ключа може да има една допълнитена секция, която да указва текущата позиция. Така шанса да увисне между две контактни повърхности може да се сведе до нула. От тук нататък управлението може да се направи лесно.
Няма как да увисне ако се програмира стъпката прецизно
Самият PIC може да подава сигнал на 7-сегментен индикатор или на светодиоди за номера на стъпката - ако е нужно
STAX SR-007 Mk2 Omega 2 + KGSSHV Carbon
Grado PS-500e + TAG Mclaren 60i
Reference 3A Studio Master + Audiotour Moonphase SE + Audiotour Propaganda DAC + Sony CDP-X3000ES

Публикувай отговор

Обратно към “Бисери”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта