Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

Вместо да ги трием и губим безвъзвратно бисерите ще ги местим тук.
Съобщение
Автор
[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#16 Мнение от [AK] »

varieca написа:
Stefan Stefanov написа:Ще бъде интересно да се чуе едно и също парче от ЦД и от радиото, но не си представям как може да се получи.
Oo, правил съм го доста пъти когато си купих тунер. Всичко е бързина и ловкост на ръцете, докато се намери и сложи CD-то. :) Тунерът беше висок модел Yamaha, плеърът Pioneer PD-S802.
Ползата от експеримента - признах "Хоризонт" като най-качествен, а в последствие си продадох тунера. Нов не съм купил, мисля да изчакам цифровото радио, поне ще бъде лесен избора на песни.
varieca, как правиш такова сравнение без да знаеш точно какво слушаш? Абсурдно е да се сравняват записи без идея откъде идват. Освен ако не си сто процента сигурен, че това, което слушаш, е записано веднъж, в един единствен вариант, мастерирано само един път от един единствен човек, издадено точно един път, точно на едно място и всички копия идват оттам без никакви загуби в качеството... :wink:

Аватар
Gethsemane
има известен опит
има известен опит
Мнения: 134
Регистриран на: Вто Яну 08, 2008 1:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#17 Мнение от Gethsemane »

DIY написа:Аз твърдя, че радио тунер дори без претенции за качество може с лекота да надсвири Аудио СД.
Никакъв шанс!
Всички радио станции работят с MP3, с изключение на Хоризонт и Христо Ботев,
там все още се ползват професионални лентови магнетофони и Studer CD за излъчване.
Записите на лента от грамофон са на доста години и доста небрежно съхранявани, а
новите са записвани от CD.
В този ред на мисли CD и лента излъчени и приети, няма как да звучат по добре от Audio CD.
В колата, на среден клас Blaupunkt разликата с MP3-320, рипнати от мен и радио е
ушевадна ...
От София си и ако желаеш може да се убедиш лично.

Поздрави,
Ангел
Тръгнах да отговарям на автора, но видях, че ти си написал дума по дума това, което исках да кажа.
Toshko, просто няма начин.

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#18 Мнение от varieca »

[AK] написа:
varieca написа:
Stefan Stefanov написа:Ще бъде интересно да се чуе едно и също парче от ЦД и от радиото, но не си представям как може да се получи.
Oo, правил съм го доста пъти когато си купих тунер. Всичко е бързина и ловкост на ръцете, докато се намери и сложи CD-то. :) Тунерът беше висок модел Yamaha, плеърът Pioneer PD-S802.
Ползата от експеримента - признах "Хоризонт" като най-качествен, а в последствие си продадох тунера. Нов не съм купил, мисля да изчакам цифровото радио, поне ще бъде лесен избора на песни.
varieca, как правиш такова сравнение без да знаеш точно какво слушаш? Абсурдно е да се сравняват записи без идея откъде идват. Освен ако не си сто процента сигурен, че това, което слушаш, е записано веднъж, в един единствен вариант, мастерирано само един път от един единствен човек, издадено точно един път, точно на едно място и всички копия идват оттам без никакви загуби в качеството... :wink:

Разликата е толкова голяма, че нищо не може да спаси радиото.
S/N, изкривявания, разделянето между каналите, просто е смешно да се прави сравнение.

Toshko
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 2:55 pm
Местоположение: София

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#19 Мнение от Toshko »

Нали тежеста на компонентите не веднъж е обсъждана. Не случайно споменах, че ми се е случвало в магазин големи веги с ресивър харман кардън да свирнат :? 8O от запис...

Термина с реконструирането на сигнала ми хареса и смятам за в бъдеще да си го използвам :js та явно по-хубавите системи и ОТ реконструират всякакви сигнали и ги правят приятни за слушане... но явно и специален запис също може да предизвика същите ефекти.

Тоест аз тука прокарвам идеята, че всъщност записа е компонента с най-голяма тежест в системата :wink:

Причина за темата все пак стана песен на Тина Търнър пусната по радио Хоризонт. Ако сд-тата имат 320 kbps или там колкото си имат при 44кхз самплинг рейт и 16 бита, а източника на радио Хоризонт е 2Х като количество информация?

Въобще сд-тата са пълна трагедия, от както се сдобих с сдх-993, който работи като грамофон - каквото има записано това ти свири без никаква милост, установих, че много от сд-тата ми си шумят като позастаряла касета и само да речем 5% от записите стават за нещо и не шумят... Еми за какво говорим тогава? И без това е обсъждано, че сд-тата са с недостатъчен капацитет, ами и част от този капацитет се използва за да се запише на него шум :lol:

Факт, че съм предимно сд - слушател, но пък не мога да се примиря с факта, че самите СД-та обезсмислят системи, които са над определено ниво.

На всичко отгоре си купувам дискове от специализирани магазини.

Просто радиото, нека бъде само Хоризонт разполага с много по-добри записи от мен (за вас не знам) и техническите параметри на тунера и плеъра явно са с по-малка тежест от самия сигнал/запис.
Колеги, мийте си ушите!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#20 Мнение от Nanko Rusev »

Toshko написа:...Факт, че съм предимно сд - слушател, но пък не мога да се примиря с факта, че самите СД-та обезсмислят системи, които са над определено ниво. ..
Ниски класове Вега+Ямаха са си високо ниво, прав си :mrgreen:

Konstantin Aleksiev
чете и пита
чете и пита
Мнения: 63
Регистриран на: Вто Юли 11, 2006 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#21 Мнение от Konstantin Aleksiev »

Ivan Rachev написа:
Toshko написа:Т
Аз твърдя, че радио тунер дори без претенции за качество може с лекота да надсвири Аудио СД....
:lol: Вегите не прощават :(
Off:
Ти също не прощаваш. :smt033

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#22 Мнение от Kiril Kirilov »

На моят евтин DAEWOO в колата, разликата между радио и CD е ушеизвадна, като се усеща разлика и между радиостанциите.
Не знам как вие преценявате музиката по Хоризонт, след като там говорят по 30 минути и пускат между сесиите по половин парче :-D
Мисля, че и на евтина уедба се усеща разликата.
Може би питащият намира звука на радиото за по-качествен, затова му се струва така.
Не знам дали обърнахте внимание, но някой спомена, че се използват компресори на входа на предавателите.
Не на всички е така, защото съм имал удоволствието да работя в радиостанция, но е вярно по принцип.

Освен това съм имал удоволствието да експериментирам с компресори, които сме правили с изследователска цел за обработка на единични инструменти и комплексен сигнал. Използвахме най-скъпите VCA-та на AD, които можехме да си позволим пнякъде в далечната 95-6 година.
Резултатите бяха много интересни и ако човек не си е правил такива експерименти може да прецени компресираният с високо отношение и при нисък трешхолд звук, като "много по-качествен" например.

Личното ми мнение е, че поради основният принцип и цел на компресора - да изравнява нивата на сигнала, който постъпва на входа му, той изважда на преден план звуци в композицията, които са много по-тихи. Много добре се усеща влиянието на компресора върху говор/глас - особено на зле записан. Създава усещане за повишаване на разбираемостта - там наистина компресора върши работа, защото не работи с най-комплексния възможен сигнал.

Така може да е решил музиканта, който е правил композицията.

А когато сплескаш зловещо едно парче, започва да звучи напрегнато и с много звуци в него - съответно и нивата на шума се вдигат, но цялостното усещане е за много повече чуваеми "детайли" в парчето.

Toshko
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 2:55 pm
Местоположение: София

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#23 Мнение от Toshko »

Nanko Rusev написа:
Toshko написа:...Факт, че съм предимно сд - слушател, но пък не мога да се примиря с факта, че самите СД-та обезсмислят системи, които са над определено ниво. ..
Ниски класове Вега+Ямаха са си високо ниво, прав си :mrgreen:
Абе ей! Дайте по-научно! Ниски, високи нива, все тая! Все са намотки, магнити и мембрани. СД-тата между песните и в моменти без запис имат шум, една част нямат шум но тя е много малка.

Тука няма да коментираме моите системи и компоненти. Факта, който се обсъжда е защо при равни други условия радиото дава по-голям реализъм и е по-приятно за слушане.

Ако искате аналогия ето ви аналогия. Какво е кола? Средство за придвижване от точка А до точка Б. Ако сравним един Форд Мустанг ГТ V8 2008 година и един Лексус GS300 99 г. на хартия ще се окаже, че мустанга е около два и половина пъти по-кола! При еднакъв разход на гориво. Спира, ускорява и завива по-добре, развива около 50 километра в час по-висока скорост и т.н. Като седнеш да ги караш обаче излиза, че от лексуса не ти се слиза, а от мустанга бързаш да избягаш щото е полуфабрикат :wink:

Е СД-то и радиото са в същото съотношение :wink: просто по Хоризонт пускат от магнет с 4 или 8 писти в посока, или някакви източници дето не мога да им произнеса заглавията, може да са лослес и т.н. Още преди години помня, че започнаха да дигитализират златния фонд... сигурно не са го дигитализирали от супер качествен магнет на супер некачествени цд-та! Какви апаратури и какви студия имат не е истина, там съм чувал 13 сантиметров бас да свири каса бира на барабан и бас китара по-добре от всичко друго, което и до сега съм чувал!

Но както и да е. За мен Аудио компакт диска е куц формат с много недостатъци, за съжаление нямам нито грамофон, нито магнет и още по-лошото, е че нямам и записи на лента или плоча.
Колеги, мийте си ушите!

Nanko Rusev
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 2317
Регистриран на: Вто Окт 25, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#24 Мнение от Nanko Rusev »

Не коментираме факт, а твоето мнение. Като искаш записи на Винил - няма никакъв проблем, просто извади едни пари ... или пък си слушай радио без пари. :st

Аватар
Rumen Suvandjiev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 2924
Регистриран на: Нед Авг 01, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#25 Мнение от Rumen Suvandjiev »

Toshko написа:Ниски, високи нива, все тая! Все са намотки, магнити и мембрани..
Тошко, извинявай, но с това изказване започваш да приличаш на един известен "корофей" на българското аудио.
Ако си послужа с твоята аналогия - "Москвич или Порше - все тая - все двигател, колелета и волан."
Оня пък твърдеше, че CD плейър за $100 и $ 10000 било "все тая - все са единици и нули".
Логично е в колата да ти се хареса повече радиото - повечето радиостанции добре осъзнават, че се слушат основно в автомобил. На времето имах един дек NAD, който имаше специален режим за авто записи - АЧХ тип "чайка" и компресия. Записите, правени по този начин звучаха наистина по-добре особено когато в купето ставаше по-шумничко от висока скорост или неравна настилка.
Ако говорим за качествени аналогови записи (магнитен или винил) CD форматът според мен никога няма да ги настигне колкото и да се вдига разрядността му и дискретизационната честота.
Твърдението обаче, че MP3 прекаран през радио броудкаст и съвсем омазан звучи по-добре от CD аз лично приемам като проява на странно чувство за хумор.

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#26 Мнение от Ivan Rachev »

Тоше , слушането на Етери за което се бяхме уговорили отпада , и то не за друго а просто няма смисал , ще си спестиме и 2-мата време , а аз и нерви :wink: . Почвам да разбирам Смак с какво се е борил и май темата за филтрите ще отиде в коша . Толкова си аудиобъркан , че аз наистина май не мога да ти помогна , а и поведението ти на фона на това е озадачаващо смешно и отблъсkващо . Толкова много на брой , умопомрачаващи глупости не съм чувал от един и същ човек :) , с което ме впечатли . Успех и със здраве .
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
VALMIG21
има известен опит
има известен опит
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 1:41 pm
Местоположение: ГР.ПЛОВДИВ
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#27 Мнение от VALMIG21 »

Аз искам да слушам Етери в хорна.За тонколони тип хорн четох още през 2000г. в сп.HI-FI аудио-видео магазин,струваше 12000USD,бях впечатлен,но и досега не ми се удаде случай да чуя такава конструкция.
инж.Валери Павлов
гр.Пловдив

0898735435

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#28 Мнение от Ivan Rachev »

VALMIG21 написа:Аз искам да слушам Етери в хорна.
...това да ти е проблема :) , 0889626590 .
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
VALMIG21
има известен опит
има известен опит
Мнения: 357
Регистриран на: Пон Май 18, 2009 1:41 pm
Местоположение: ГР.ПЛОВДИВ
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#29 Мнение от VALMIG21 »

Благодаря Иво,много си любезен!Нали помниш,че и аз съм те поканил.Завършвам 2 много хубави (за мен) тонколонки с WIFA.До седмица са готови...А ако не мислех,че ще те притесня,досега да съм ти звъннал.При мен е удобно,понеже усилвател,колони,всичко е в сервиза.
инж.Валери Павлов
гр.Пловдив

0898735435

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#30 Мнение от Marian Lozev »

...Валмиг , значи ли че ще ни покажеш твоята система в раздела Моята система. :D

А на Тошко благодарности за веселието :P :st .

Поздрави.
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Публикувай отговор

Обратно към “Бисери”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост