Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

Вместо да ги трием и губим безвъзвратно бисерите ще ги местим тук.
Съобщение
Автор
Toshko
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 2:55 pm
Местоположение: София

Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#1 Мнение от Toshko »

То не е точно противопоставяне, а дискусионна тема.

Ето закачката:

Аз твърдя, че радио тунер дори без претенции за качество може с лекота да надсвири Аудио СД.

Основното обяснение, което имам за факта, че радиото звучи по-добре от всички СД-та които съм чувал (слушал съм и моднати и с претенции на приятели), е че явно записите в радиото просто са с по-високо качество!

Много ми е странно, как може един аудио сигнал да мине през плеър или ДАК, да пропътува километри кабели, да мине през поне 2 пред усилвателя, после да се се конвертира от 20-20.000 в над 100 мегахерца пътува километри по въздух по тоя начин, накрая аз го улавям с една керлива жичка, правя го от 100+ мхз. на чуваем сигнал и това звучи по-добре от всяко СД 8O

Причината да пусна темата, е че вчера по хоризонт бяха пуснали Симпли дъ Бест на леля Тина... Ми просто ми прекипя вече :lol: - детайл, сцена, секви екстри, при това в колата, най-много се ядосах на встъпителните тонове, които звучат като някаква ниска нота изсвирена на пиано или някаква китара с процесор... ми тия тонове, които се чуваха само те носеха повече информация и детайли от всичкия звук дето се възпроизвежда от кое да е СД... Направо ми звучеше така все едно дори само този звук да е записан на СД пак няма да се чува така както се чуваше :(

Поздрави!
Колеги, мийте си ушите!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#2 Мнение от Stefan Stefanov »

Явно ти е лошо ЦД-то.
В радиото звукът е компресиран и напудрен прекалено, за да изглежда по-добре.
Кирилов може да ти обясни по-подробно.

Аватар
Kiril Kirilov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1506
Регистриран на: Пет Юли 30, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#3 Мнение от Kiril Kirilov »

Стефан го каза, но ако не ти се вярва, ще трябва да го чуеш :-)
Опитай и на друго място, не само на твоята система.

Toshko
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 2:55 pm
Местоположение: София

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#4 Мнение от Toshko »

Ами аз имам 4 системи с различни колони и тунери, слушам радио и в колата, даже имам наблюдения над 3 различни авто системи, за съжаление и трите са Пионер - две фабрични и едно сд DEH-5700, всичките са малко над средното ниво.

Тунерите са ми ЧасПром, Ямаха ТХ-497, Ямаха RX-497, Пионер - VSX-417 + трите авто радио/сд-та...

CD-тата са Ямаха - 993, ДВД Пионер - 600, ДВД Пионер - 400 и компютър...

Колоните и усилвателите не са важни, защото са константа.

Едно и също навсякъде 8O - радиото има някакъв въздух, по-прозрачно е... абе предполагам се сещате.

Ямахата - 993 може да не е върха на сладоледа, но колкото да набие тунер би трябвало да може... сд-то Ямаха е заедно с тунера ТХ-497, който е с бая празна кутия горкия. Радиото няма динамиката на хубавия плеър, но въпреки това се справя по-добре.

Слушал съм сд с външен дак съпоставено с тунер Кенуд (някакъв аналогов и много стар) - тунера бие, слушал съм при Хараланов и по някое време го накарах да пусне радио просто! Последно оня ден ходих да слушам лампов ресивър в орката... ми хем, че е маза там, ламповия тунер звучеше по-добре от сд Маранц 8O хем на маранца му нагласихме нивото на изхода точно да се равнява на нивото на тунерапри еднакво положение на потенциометъра, за да отхвърлим възможността за клипинг или компресия във входа...

***********************
Само за справка не по темата:
Пуснахме една много хубава малко слушана моя стара оригинална касета на Хулио Иглесиас... Дека звучеше малко по-като радиото...
***********************

Ко прайм ся? :lol:

Един и същ експеримент се повтаря на 10 системи 8O или аз съм извратен (не е изключено :lol: ) или има нещо вярно в твърдението...
Колеги, мийте си ушите!

Аватар
Stefan Stefanov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 3026
Регистриран на: Съб Юли 31, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#5 Мнение от Stefan Stefanov »

Ще бъде интересно да се чуе едно и също парче от ЦД и от радиото, но не си представям как може да се получи.

Аватар
Fenkiller
има сериозен опит
има сериозен опит
Мнения: 683
Регистриран на: Чет Авг 18, 2005 12:00 am
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#6 Мнение от Fenkiller »

Я да вметна нещо:
-Честотната лента на сигнала от радиоапарата ти е 15килохерца (всички предаватели разполагат с филтър на входа за това).
-Почти всички радиостанции използват динамични компресори и лимитъри (настройките им са според вижданията на конкретния поддържащ инженер).Компресора сериозно поврежда сигнала но е в голяма услуга на радиостанцията.Лимитър има при всички случаи понеже глобата от КРС за премодулация (излизане от разрешената девиация) е сериозна и това нещо се следи.
-На практика сигнала от радиоапарата е далеч от реалния , което не пречи да не ти харесва.Сравнението със CD плеър е безсмислено.
-Прийома със запис на CD върху лента и последващо слушане не е от вчера! Ролята на лентата е същата като на цифровия и аналоговия филтър след ЦАП-а , а именно по добра / естествена реконструкция на сигнала между семплите. Между другото естествения звук не е толкова детайлен колкото излиза от CD плеъра - това е евентуална причина за по приятното възпроизвеждане на дековете и въобще аналоговите устройства...(тук се отплесваме вече...май...)...
На края: Коректно сравнение на източник може да се направи само спрямо професионален магнетофон на който е направен и самия запис (задължително без обръщане в цифров вид нито веднъж)....
:wink:
Kill with power! DIY ! DIY ! DIY !

Аватар
Dimitar Atanasov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 795
Регистриран на: Чет Яну 13, 2005 1:00 am
Местоположение: Sofia
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#7 Мнение от Dimitar Atanasov »

Също така не е без значение какво ще е след CD-то или тунера, независимо че е константа. Например ако е калпав транзисторен усилвател с относително големи изкривявания на високите, от тунера ще звучи по-добре, защото така и така няма високи.

[AK]
има известен опит
има известен опит
Мнения: 148
Регистриран на: Вто Юли 28, 2009 12:13 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#8 Мнение от [AK] »

Тошко, аз пък твърдя, че правилното издание надсвирва всяко друго, ако ще и на радиоточка да го слушаш :D . Ти сега като слушА ЦД-то и радиото, знаеше ли точно какво слушаш - откъде идват двата записа, през кое студио са минали, къде, кой точно и кога е мастерирал това, което слушаш, дали не слушаш специално направения за радиото сингъл, etc? Тези неща могат да правят разлика от земята до небето :).

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#9 Мнение от Marian Lozev »

В България всички радиа са с кенефен саунд.
Имам чуството че предимно се пуска МП3.

А и другото ,ако е толкова качествен колкото твърди Тошко защо от 40 станции една с една няма еднаква на ниво,високи,ниски на нищо. :twisted:
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Toshko
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 2:55 pm
Местоположение: София

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#10 Мнение от Toshko »

Усилвателя също отпада, щото две ямахи, пионер, ЧасПром и три авто системи, две от които с външни усилватели няма как всичките да са кофти.

Аз мисля като АК и Фенкилър, че правилният запис и правилното реконструиране на сигнала са ключа от палатката.

Просто за справка, ще спомена, че съм чувал веги като моите, които свирят със сцена и локализация и т.н. само заради качества на записа без други промени... имаха даже и дълбочина.

Чел съм тук някъде статия за лампите и четните хармоници и т.н. има системи с функция "саунд ретривър" - също върши работа понякога, слушал съм система с лампов предусилвател :P ... струва ми се, че радиото прави нещо такова.

Както тук беше подчертано за филтрите на дака... нали илюстрират 16 битовия сигнал един такъв страшен и ръбат като трион... явно радиото и лампите се преборват със зъбците на триона и дават някаква средна стойност, която е по-вярна от крайните.

... Дайте да нищим още...

п.п. ей маймуни! кой си прай гаргара с Р Е С П Р О М И Т Е :lol: тук пиша ЧасПром , а излиза Часпром! :lol: и на първия ред пише Р Е С П Р О М, а не часпром :lol:

ЧасПром :lol: ЧасПром бе! хахахахххххх ЧасПром :lol: :lol: :lol: - оправете функцията да работи и с главни букви :lol:
Колеги, мийте си ушите!

Ivan Rachev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1914
Регистриран на: Сря Авг 04, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#11 Мнение от Ivan Rachev »

Toshko написа:Т
Аз твърдя, че радио тунер дори без претенции за качество може с лекота да надсвири Аудио СД....
:lol: Вегите не прощават :(
Aeroponic-LedGarden
Etheraudio
Metropolis

Аватар
DIY
трупа сериозен опит
трупа сериозен опит
Мнения: 124
Регистриран на: Сря Сеп 08, 2004 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#12 Мнение от DIY »

Аз твърдя, че радио тунер дори без претенции за качество може с лекота да надсвири Аудио СД.
Никакъв шанс!
Всички радио станции работят с MP3, с изключение на Хоризонт и Христо Ботев,
там все още се ползват професионални лентови магнетофони и Studer CD за излъчване.
Записите на лента от грамофон са на доста години и доста небрежно съхранявани, а
новите са записвани от CD.
В този ред на мисли CD и лента излъчени и приети, няма как да звучат по добре от Audio CD.
В колата, на среден клас Blaupunkt разликата с MP3-320, рипнати от мен и радио е
ушевадна ...
От София си и ако желаеш може да се убедиш лично.

Поздрави,
Ангел

Аватар
varieca
има известен опит
има известен опит
Мнения: 131
Регистриран на: Вто Апр 19, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#13 Мнение от varieca »

Stefan Stefanov написа:Ще бъде интересно да се чуе едно и също парче от ЦД и от радиото, но не си представям как може да се получи.
Oo, правил съм го доста пъти когато си купих тунер. Всичко е бързина и ловкост на ръцете, докато се намери и сложи CD-то. :) Тунерът беше висок модел Yamaha, плеърът Pioneer PD-S802.
Ползата от експеримента - признах "Хоризонт" като най-качествен, а в последствие си продадох тунера. Нов не съм купил, мисля да изчакам цифровото радио, поне ще бъде лесен избора на песни.

Аватар
Marian Lozev
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 1533
Регистриран на: Нед Яну 23, 2005 1:00 am
Местоположение: София, Парк "Света Тройца"
Обратна връзка:

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#14 Мнение от Marian Lozev »

Мисля че на Тошко под ранга трабва да пише "на път да стигне матрицата" :mrgreen:
Open: http://uslugi.rent.bg/zabavlenie-zavede ... enec-3662/" onclick="window.open(this.href);return false;
Някои хора си мият чиниите преди формите на живот, развили се върху тях, да открият колелото.
Работно време 07:00/00:00 0885 255 233 Skype: qno_zloo

Toshko
не знае къде се намира и какво говори
Мнения: 25
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 2:55 pm
Местоположение: София

Re: Радио Тунер VS CD, USB dac и Моднато CD с външен dac и т.н.

#15 Мнение от Toshko »

Ivan Rachev написа:
Toshko написа:Т
Аз твърдя, че радио тунер дори без претенции за качество може с лекота да надсвири Аудио СД....
:lol: Вегите не прощават :(
Тия наблюдения не са само от веги, даже бих казал, че най-малко са на веги. А тия малките като идвам да слушам щи ги донеса за куриоз да чуеш чудо :lol: вега да свири...
Колеги, мийте си ушите!

Публикувай отговор

Обратно към “Бисери”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта