Статийка с няколко съвета от mobile.bg

Вместо да ги трием и губим безвъзвратно бисерите ще ги местим тук.
Съобщение
Автор
Rumen Zografov
BG Audio Team™
BG Audio Team™
Мнения: 736
Регистриран на: Вто Окт 18, 2005 12:00 am
Местоположение: София
Обратна връзка:

Статийка с няколко съвета от mobile.bg

#1 Мнение от Rumen Zografov »

Автотежкарлъкът не върви без здрава аудио-система

Автомобил без музика?! Това е неприемлива алтернатива. Тихото возило е скучно и ...просто невъзможно. Не си струва и да “върви” жалко мяучене и по старата система “моно”. Музиката е създадена, за да бъде слушана “човешки”. Именно затова трябва да се отнасяме с необходимото уважение към избора на аудио-система. Освен това собственикът на возилото не е зле да има и минимални знания за вземане на правилното решение. Ето няколко съвета какво не прябва да се прави при избор на аудио-система за автомобила.
Съвет 1. Не купувайте аудио-система само затова, че името на производителя е известно и непрекъснато се подмята в рекламни клипове.При всички известни производители има и посредствени модели, които могат да хвърлят в заблуждение неопитния купувач. Например, Kenwood е пуснала на пазара пет серии аудио-системи, които се различават кардинално по качество една от друга.
Известната марка би трябвало да се приема като “качествен звук”. Дори производителят да е неизвестен на обикновения търсач на музикални усещания, това не означава, че не е познат сред специалистите или пък че продуктите му са некачествени. Някои марки просто не лежат на стари лаври, а продължават да се усъвършенстват. През последните десет години на пазара се появиха доста нови имена, които със завидно постоянство се борят за престижно място на международни състезания по качество на звука.
Съвет 2. Не си струва да купувате тонколони от марката на главното устройство, само защото то свири в колата ви от години.
Това, разбира се, не означава, че една фирма не може да произведе качествено всички компоненти на аудио-системата. И все пак звукът и главното устройство са различни неща. Добре подбраните колони компенсират всички недостатъци и грехове на звученето. Ценовият диапазон е изключително широк и е възможно за по-малко пари да си сглобите една нелоша музикална уредба.
Съвет 3. Не купувайте уредба без предварително прослушване.
Специализираните магазини предоставят възможност за предварително прослушване на избраните компоненти. Използването на тази възможност е задължително, за да се оцени качеството на системата. Все едно купувате телевизор - никога не го вземате на сляпо, а искате да го пробвате още в магазина.
Съвет 4. Не се доверявайте на нереални характеристики, заявени от производителя.
Ако производителят заявява прекалено огромни цифри, това значи, че има нещо “гнило” в музикалните достойнства на изделието. Внимателно се отнасяйте към подобен род продукции. Ето например, на всички е известно, че човешкото ухо възприема звуци в честотен диапазон 20 - 20 000 Hz. Има ли смисъл в акустика, достигаща честотен диапазон до 28 000 Hz?
Темата за мощността е отделна. Обикновено производителите указват максималната изходна мощност, която говорителят може да издържи без риск за повреждане.
Един от най-важните параметри на тонколоната е нейната чувствителност. Ако имате желание да сравните техническите параметри, обърнете внимание и на това. При еднакви мощности музиката ще звучи по-яко при говорител, чиято чувствителност е по-висока. Най-важното обаче е да не се доверявате много на цифрите. Най-вече се осланяйте на слуха си.
Съвет 5. Не вярвайте на уверенията на продавача, че музиката ще звучи в автомобила по-добре.
Количеството не означава качество. Перфекционистите не могат и да помислят да сложат в колата си само една двойка тонколони. Басите отзад са особено важен атрибут особено за почитателите на Мишо Шамара. Дъненето на басите “до дупка” е един от най-важните атрибути на автотежкарлъка. Счита се, че когато тонколоните са поставени в предната част на автомобила, ухото възприема по-добре музиката. Особеност на човешкия слух е, че не е в състояние да определя посоката, откъдето идва източника на ниски честоти. Затова обикновено басите се поставят отзад. В този случай целостта на музикалната картина не се нарушава. Ето защо при ограничени финансови възможности наблегнете на фронталната акустика. Ако остане някой лев, тогава помислете за басите. Ако все пак те остават недостъпна за момента екстра, могат да бъдат заменени с предните тонколони. Друг вариант е да се избере компонентната акустика, при която високите честоти се възпроизвеждат от отделни самостоятелни елементи. Тази система позволява да се получи чисто и детайлно звучене.
Наградата за внимателния избор на покупката ще бъде прекрасният звук в автомобила. А за това си струват усилията.
Изображение

Публикувай отговор

Обратно към “Бисери”

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 гост